• Start
  • Wiadomości
  • Relief ołtarzowy w kościele św. Mikołaja przeszedł renowację

Relief ołtarzowy w kościele św. Mikołaja przeszedł renowację. Wygląda jak przed czterema wiekami

W kościele św. Mikołaja odnowiono relief ołtarzowy św. Trójcy. Rewaloryzacja zabytku trwała od maja. XVII-wieczna płaskorzeźba nie była wcześniej poddawana kompleksowym pracom konserwatorskim. Rzeźba, która pochodziła z dawnego ołtarza w świątyni, usytuowanego w nawie południowej, została teraz przeniesiona do nawy północnej. 
17.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zniszczony fragment ołtarza przed pracami konserwatorskimi i po ich zakończeniu
Darczyńcą prac konserwatorskich była Fundacja PGZ
mat. Dominikanie w Gdańsku

Jak odnowiono relief?

Relief został starannie oczyszczony z kurzu i zabrudzeń.
 
- W celu kompleksowego zabezpieczenia powierzchnię drewna od odwrocia pokryto środkiem biobójczym. Uzupełnione zostały ubytki warstw malarskich i złoceń. Otwory po żerujących owadach zostały wypełnione. Zrekonstruowano brakujący fragment berła - tłumaczy o. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów, którzy mają swoją siedzibę w kościele św. Mikołaja.
Na koniec prac, prowadzonych przez dr Ewę Lisiak, płaskorzeźba została zabezpieczona warstwą werniksu.

Zmiana lokalizacji reliefu 

- Dzięki realizacji projektu relief Świętej Trójcy jest obecnie właściwie zabezpieczony i w pełni prezentuje posiadane walory artystyczne - dodaje o. Michał Osek. 

 
Zniszczona rzeźba przedstawiająca Chrystusa przed i po pracach konserwatorskich
Rzeźba przed i po pracach renowacyjnych
mat. Dominikanie w Gdańsku
Odnowienie rzeźby stało się jednocześnie pretekstem do zmiany jej umiejscowienia w kościele. Od teraz jest ona eksponowana na ścianie przy chórze w nawie północnej kościoła św. Mikołaja. 

Krótka historia reliefu

Materiały archiwalne wskazują, że relief pochodzi z dawnego ołtarza kościoła św. Mikołaja, znajdującego się w nawie południowej.
 
Wnętrze zabytkowego kościoła
Odnowiony relief ołtarzowy można już podziwiać we wnętrzu kościoła św. Mikołaja
mat. Dominikanie w Gdańsku
Rozbiórka tego ołtarza oraz pozostałych w obu nawach kościoła nastąpiła przypuszczalnie w końcu XIX wieku lub na początku XX w. Część tego zabytkowego wyposażenia uległa rozproszeniu po innych świątyniach na Pomorzu. Losy drugiej części nie są znane. Ciekawym przykładem jest zachowany relief z rozebranego ołtarza Bożego Narodzenia – obecnie eksponowany w kaplicy św. Jacka.

"Wybrałem Gdańsk" - wspomnienia Wilhelma Paściaka, gdańskiego dominikanina

Prace konserwatorskie zrealizowano w ramach projektu pn. „Ochrona dziedzictwa sakralnego. Zabezpieczenie i konserwacja reliefu ołtarzowego św. Trójcy z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku”.

 

TV

Majówka z odnowioną Twierdzą Wisłoujście rozpoczęta. Koszary Napoleońskie otwarte