Jak odnowiono relief?
Relief został starannie oczyszczony z kurzu i zabrudzeń.
- W celu kompleksowego zabezpieczenia powierzchnię drewna od odwrocia pokryto środkiem biobójczym. Uzupełnione zostały ubytki warstw malarskich i złoceń. Otwory po żerujących owadach zostały wypełnione. Zrekonstruowano brakujący fragment berła - tłumaczy o. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów, którzy mają swoją siedzibę w kościele św. Mikołaja.
Na koniec prac, prowadzonych przez dr Ewę Lisiak, płaskorzeźba została zabezpieczona warstwą werniksu.
Zmiana lokalizacji reliefu
- Dzięki realizacji projektu relief Świętej Trójcy jest obecnie właściwie zabezpieczony i w pełni prezentuje posiadane walory artystyczne - dodaje o. Michał Osek.
Odnowienie rzeźby stało się jednocześnie pretekstem do zmiany jej umiejscowienia w kościele. Od teraz jest ona eksponowana na ścianie przy chórze w nawie północnej kościoła św. Mikołaja.
Krótka historia reliefu
Materiały archiwalne wskazują, że relief pochodzi z dawnego ołtarza kościoła św. Mikołaja, znajdującego się w nawie południowej.
Rozbiórka tego ołtarza oraz pozostałych w obu nawach kościoła nastąpiła przypuszczalnie w końcu XIX wieku lub na początku XX w. Część tego zabytkowego wyposażenia uległa rozproszeniu po innych świątyniach na Pomorzu. Losy drugiej części nie są znane. Ciekawym przykładem jest zachowany relief z rozebranego ołtarza Bożego Narodzenia – obecnie eksponowany w kaplicy św. Jacka.
"Wybrałem Gdańsk" - wspomnienia Wilhelma Paściaka, gdańskiego dominikanina
Prace konserwatorskie zrealizowano w ramach projektu pn. „Ochrona dziedzictwa sakralnego. Zabezpieczenie i konserwacja reliefu ołtarzowego św. Trójcy z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku”.