Ogród na Ołowiance znajduje się między charakterystycznym napisem “Gdańsk” a kładką. Nie sposób go nie zauważyć i jak widać na zdjęciach, które zrobił nasz fotograf, jest to miejsce, które kusi przechodniów, by choć chwilę w nim pobyć. Instalacja o której mowa powstała w ramach obchodów 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 roku, stąd między innymi wybór ogrodowej lokalizacji padł na teren przy Filharmonii Bałtyckiej. Zwolnij, weź głęboki oddech, wejdź bosymi stopami na trawę - to jedne z wielu haseł, które przeczytać możemy w nowej przestrzeni rekreacyjnej. Bez wątpienia jest to świetne miejsce, gdzie nie tylko możemy usiąść, poleżakować, popatrzeć na roślinność, ale także… dać ukojenie stopom, zanurzając je w… piasku. Jedną z części ogrodu jest bowiem przestrzeń, którą nazwać możemy mini plażą.
- Łączna powierzchnia zielonej strefy to ok. 400mkw - wyjaśnia Marek Bonisławski, dyrektor Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta. - Jest to ogród typu "pop up garden", w którym mocno zaakcentowaliśmy kwestie ekologiczne. Zarówno na poziomie koncepcji, jak i w technologii wykonania obiektu. Cała konstrukcja została wykonana z naturalnego drewna modrzewiowego i osadzona jest na konstrukcji z palet. Zastosowanie tworzyw sztucznych zostało ograniczone do minimum w ramach kampanii "Gdańsk bez plastiku", która prowadzona jest w naszym mieście od lutego br. Ogród składa się z „zielonego pokoju” – wydzielonego grabowym żywopłotem oraz wypełnionego kwiatami w chłodnych barwach, takich jak biel, błękit i fiolet. W przestrzeni o której mowa znalazły się także dwie platformy rekreacyjne z trawnikiem i piaskiem. Swoje miejsce znalazły tam rabaty kwiatowe, tym razem w ciepłych - żółtych i czerwonych barwach.
- Zielona Marka Miasta Gdańska jest ważnym elementem tożsamości naszego miasta - dodaje Marek Bonisławski. - Realizujemy szereg działań zachęcających mieszkańców do aktywnego włączenia się w zazielenianie swojego najbliższego otoczenia. Mam tu na myśli m.in. konkursy na najpiękniejszy gdański balkon i przedogródek, składanie zielonych projektów w budżecie obywatelskim czy promowanie łąk kwietnych, jako ważnego elementu zielonej infrastruktury miasta.
Z ogrodu będzie można korzystać do 23 sierpnia, po czym zostanie rozebrany. Rośliny wykorzystane do budowy instalacji, po jej demontażu ozdobią tereny miejskie. Projekt powstał dzięki współpracy Miasta Gdańsk i Międzynarodowych Targów Gdańskich.