• Start
  • Wiadomości
  • Centrum Krwiodawstwa apeluje: "Czekamy na ozdrowieńców po zakażeniu SARS-CoV-2"   

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku: "Czekamy na ozdrowieńców po zakażeniu SARS-CoV-2"

Osocze pobrane od każdego pacjenta, który przeszedł koronawirusa, a jego ozdrowienie potwierdził podwójny wynik testu, może pomóc w terapii kolejnych chorych. Gdański Sanepid i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują o zgłaszanie się takich osób, aby zrobić zapasy osocza przed nadchodzącą jesienią. 
02.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
koronawirus
Jednorazowo pobrane osocze od ozdrowieńca wystarczy, aby pomóc trzem chorym na COVID-19
Fot. Pixabay

 

- Liczba chorych na COVID-19 znacząco wzrosła, chorzy są w różnym stanie, czujemy się w obowiązku pomóc szpitalom w Trójmieście czy regionie - mówi Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. - Zapasy osocza, które udało nam się zgromadzić wcześniej, kończą się, a osocze od ozdrowieńców może być stosowane do leczenia pewnej grupy chorych na koronawirusa. Może zmniejszyć śmiertelność krytycznie chorych pacjentów. Potrzebujemy osocza szczególnie teraz, kiedy jest ryzyko wystąpienia drugiej fali zakażeń.   

 

Środa: 595 nowych zakażeń w kraju - w tym 42 na Pomorzu, 14 w Gdańsku

 

Na stronie RCKiK można przeczytać apel do ozdrowieńców z Pomorza" 

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zwraca się z uprzejmą prośbą do osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2  o przystąpienie do programu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku zbierania osocza od ozdrowieńców.

 

Apel skierowany jest do osób, które przebyły zakażenie SARS-Cov-2 (objawowo lub bezobjawowe), są w wieku 18-60 lat, w przeszłości nie przechodziły transfuzji krwi lub jej składników. 

 

Pobieraniem osocza centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa w całej Polsce zajmują się od połowy kwietnia 2020 roku. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą zwalczyć koronawirusa. Terapię osoczem stosowano już m.in. podczas leczenia chorych w trakcie epidemii SARS, MERS czy Ebola. Terapia z użyciem osocza była też stosowana z powodzeniem podczas epidemii koronawirusa m.in. w Chinach i Hiszpanii. W Polsce taki preparat podawany jest przede wszystkim chorym w stanie ciężkim.

 

202004147489
Marszałek Struk po dwukrotnym ujemnym teście na obecność wirusa został w pierwszych dniach kwietnia wypisany ze szpitala jako osoba zdrowa. Zdecydował się oddać osocze 
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Pierwszym ozdrowieńcem, który oddał osocze był Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Marszałek Struk po dwukrotnym ujemnym teście na obecność wirusa został w pierwszych dniach kwietnia wypisany ze szpitala jako osoba zdrowa. Jego osocze pomogło innym chorym.  


Marszałek Mieczysław Struk oddał osocze - jako pierwszy ozdrowieniec w naszym regionie

 

- Mamy dwie opcje - tłumaczy dyrektor Jaźwińska-Curyłło - Pobrać krew w tradycyjny sposób lub pobrać osocze metodą plazmaferezy [od red.: metoda oczyszczania osocza krwi z dużych cząstek, takich jak kompleksy immunologiczne]. Wtedy podłączamy człowieka do urządzenia, które pobiera krew, oddziela osocze, a krwinki wracają do pacjenta. Pobieranie osocza tą metodą trwa 40 minut, więc trzeba zarezerwować na to czas. Jakieś zainteresowanie oddawaniem osocza widać, ostatnio zgłosiły się dwie osoby, ale oczywiście potrzebujemy większej liczby ozdrowieńców. 

 

Koronawirus. Otwarto pierwsze na Pomorzu centrum testowe drive-thru

 

Jak przypomina dyrektor Jaźwińska-Curyłło ozdrowieńcem jest osoba, która przeszła zakażenie SARS-Cov-2 i u której wykonane dwa razy testy (jeden po drugim) wskazały wynik ujemny na obecność wirusa. Od wyzdrowienia (potwierdzonego testami) musi upłynąć minimum dwa tygodnie, aby zakwalifikować osobę jako dawcę.

Osocze pobrane od ozdrowieńców jest badane, mrożone, a Centrum wydaje je szpitalom na tzw. zapotrzebowanie indywidualne, dla konkretnego pacjenta. Osocze z gdańskiego RCKiK trafia m.in. do pacjentów z Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy i Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. 


Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze proszeni są kontakt z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku elektronicznie:  ozdrowieniec@krew.gda.pl albo telefonicznie:

  • dr Anna Jaźwińska-Curyłło - tel. 585204040,
  • Dział Dawców i Pobierania - tel. 58 5204010



Przypominamy:

  • Każda osoba, która wyzdrowiała i chce oddać osocze, powinna skontaktować się telefonicznie z najbliższą stacją krwiodawstwa. Podczas rozmowy będzie mogła uzyskać dodatkowe informacje, zostanie też przeprowadzona wstępna kwalifikacja. Trzeba spełniać kilka warunków:
  •  Ochotnik, który chce oddać osocze, powinien być w wieku od 18 do 60 lat.
  • Preferowane są osoby, które nie miały transfuzji krwi lub jej składników oraz kobiety, które nie były w ciąży.
  • Co ważne, od wyzdrowienia (dwa ujemne wyniki testów) musi upłynąć minimum dwa tygodnie, aby zakwalifikować osobę jako dawcę.

Podczas zabiegu pobierane jest osocze z krwi. Cały proces trwa ok. 30-40 minut. Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie po 600 ml osocza. Zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadza go w tygodniowych odstępach. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osoczą w taki sposób, to można pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymuje się ok. 220-230 ml osocza.

  • Jednorazowo pobrane osocze wystarczy, aby pomóc trzem chorym.

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka