Żeglarski, regatowy wrzesień w Górkach Zachodnich

Żeglarze z Górek Zachodnich zapraszają na doroczne regaty, które są rodzajem nieformalnego pucharu Wisły Śmiałej. Przez cały wrzesień, co tydzień w sobotę będą odbywać się regaty od Mostu Wantowego aż po akwen Zatoki Gdańskiej przylegający do ujścia Wisły. Będzie na co popatrzeć!
29.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Górki Zachodnie (a po prawej Wschodnie, wraz z rezerwatem Ptasi Raj). Widok z roku 2021, a więc jeszcze przed przebudową Jachtklubu Stoczni Gdańskiej (na pierwszym planie). Za nim znajduje się Marina Przełom, która dzieli basen jachtowy z Jacht Klubem im. Conrada. Bliżej ujścia przystanie: NCŻ, AZS i AKM. Jerzy Pinkas
Górki Zachodnie (a po prawej Wschodnie, wraz z rezerwatem Ptasi Raj). Widok z roku 2021, a więc jeszcze przed przebudową Jachtklubu Stoczni Gdańskiej (na pierwszym planie). Za nim znajduje się Marina Przełom (także jeszcze przed modernizacją), która dzieli basen jachtowy z Jacht Klubem im. Conrada. Bliżej ujścia przystanie: NCŻ, AZS i AKM. 
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Będą to już 24 regaty pod nazwą Puchar 6 Piw, które odbywają się na Górkach w tej formule od 1998 roku. Ubiegłoroczną edycję uniemożliwiły m.in. ograniczenia związane z pandemią Covid-19. Regaty przygotowywane są przez żeglarzy z najaktywniejszych jachtklubów działających w rejonie Wisły Śmiałej. Głównym organizatorem jest Gdańska Federacja Żeglarska.  Poszczególne biegi organizować będą: Jachtklub Stoczni Gdańskiej, Jacht Klub im. Conrada,  Jachtklub Morski Neptun oraz mający swą siedzibę na Stogach, Jachtklub Północny. Regaty mają wspólną klasyfikację. Rywalizacja odbywa się według towarzyskich zasad NHC a nagrody mają charakter symboliczny i prestiżowy.

O Górkach Zachodnich więcej można przeczytać m.in. tutaj

Dobra pozycja w ostatecznej klasyfikacji świadczy o żeglarskim wyszkoleniu załogi, ale także o dobrej znajomości akwenu. Trzeba wiedzieć, pod którym brzegiem zwykle wiatr cichnie a gdzie odkręca tak, że daje się jeszcze płynąć – choć wydawało się początkowo, że kolejny zwrot będzie nieunikniony. Dodatkową trudnością jest wiedza o głębokościach, jakie znajdują się poza torem wodnym. Kto akwen zna, ten może płynąć dłuższymi halsami, nie traci czasu przy niepotrzebnych zwrotach i ma większą szansę na sukces. Pod tym względem jachty mniejsze i mniej zanurzone mają dużo większe fory.

Gdzie oglądać regaty na Wiśle Śmiałej

Widowiskową częścią regat są zawsze konkurencje zręcznościowe. Polegają one na próbie podjęcia w biegu, przez załogi nagród, znajdujących się na pływającej platformie lub  łodzi. Tuż przed metą należy zbliżyć się na centymetry do pływającego obiektu i podjąć swoją nagrodę. Żagle jachtu z którego będą podejmowane nagrody nie mogą być wyluzowane: chodzi o to, żeby nie było zbyt łatwo.

Gdański dron. Zapraszamy na podniebny spacer, tym razem po Krakowcu - Górkach Zachodnich

Całość rywalizacji można oglądać bardzo dobrze na całej trasie. Np. w okolicach ujścia Wisły Śmiałej przy przystani NCŻ, przy Jachtklubie Stoczni Gdańskiej, po drugiej stronie rzeki – a więc z Górek Wschodnich (u nasady grobli oddzielającej rezerwat Ptasi Raj) lub też na Krakowcu czy na Stogach.

W jakich dniach odbywają się regaty P6P

Start do pierwszego wyścigu odbędzie się 3 września 2022 o godzinie 13.00 w okolicach Jacht Klubu im. Conrada, który jest portem regat. Meta tego wyścigu znajdować się będzie na wysokości YK Północnego (czyli na Stogach). Kolejne regaty odbywać się będą w każdą sobotę: 10, 17 i 24 września, również od godz. 13.00. Start i meta tych wyścigów będą zlokalizowane na Górkach Zachodnich.

Więcej informacji o programie regat (w tym Zawiadomienie o regatach) znajduje się na stronie Jachtklubu Stoczni Gdańskiej www.jsg.com.pl.

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza