• Start
  • Wiadomości
  • Recepta na ruch. Zadzwoń do Copernicusa i zacznij ćwiczyć

Recepta na ruch. Zadzwoń do Copernicusa, weź udział w programie i zacznij ćwiczyć

Spersonalizowane treningi prowadzone przez fizjoterapeutę, konsultacje z dietetykiem, w razie potrzeby z psychologiem i lekarzem specjalistą, praca własna w domu - takie możliwości czekają na chętnych do wzięcia udziału w programie Recepta na ruch, który ruszył z początkiem 2024 roku na Pomorzu. W Gdańsku program realizuje Centrum Rehabilitacji Leczniczej spółki Copernicus przy ulicy Powstańców 1-2. 
16.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dobrarehabilitacja
Udział w programie pilotażowym Recepta na ruch dla zakwalifikowanego pacjenta przewidziano na 18 tygodni. Fizjoterapeuta dobierze pacjentowi zakres działań i metod w zależności od stanu zdrowia i kondycji  fizycznej
fot. Mat. prasowe Centrum Rehabilitacji Leczniczej Copernicus

W Gdańsku działa wypożyczalnia sprzętu do rehabilitacji - jakie są zasady korzystania?

Mądre rozruszanie w Zakładzie Rehabilitacji szpitala Copernicus 

Recepta na Ruch to program profilaktyczny wspierający pacjentów z problemami zdrowotnymi, w przypadku których zalecana jest aktywność fizyczna. Mogą wziąć w nim udział osoby, które ukończyły 25 lat, a stan ich  zdrowia pozwala na samodzielny i czynny udział w treningu. Warunkiem uczestnictwa jest też korzystanie z aplikacji mobilnej mojeIKP. 

- Cel jest taki, aby mądrze rozruszać osoby, które się zgłoszą do udziału w programie - mówi Michał Sokół, dyrektor Centrum Rehabilitacji Leczniczej Copernicus w Gdańsku, które realizuje program. - To taki medyczny trening terapeutyczny. Utrata wagi lub zamiana tłuszczu w mięsnie będzie efektem dodatkowym. Rozpoczniemy od pomiarów parametrów ciała, konsultacji z dietetykiem,  fizjoterapeutą i psychologiem, bo nadmiar kilogramów jest związany nie tylko z brakiem ruchu, ale też zajadaniem problemów psychicznych. W zależności od tego, do jakiego cyklu zabiegowego zakwalifikuje się pacjent, będzie ćwiczył indywidualnie lub w grupie do trzech osób.   

Interwencyjne wsparcie MOPR ukraińskich dzieci i młodzieży - wystarczy zadzwonić

Recepta na ruch - treningi w zakładzie i w domu

Udział w programie pilotażowym dla zakwalifikowanego pacjenta przewidziano na 18 tygodni. Fizjoterapeuta dobierze pacjentowi zakres działań i metod w zależności od stanu zdrowia i kondycji  fizycznej. Program składać ma się z dwóch modułów. Pierwszym będą treningi stacjonarne prowadzone przez fizjoterapeutę odbywające się dwa razy w tygodniu. Na drugi moduł składać się będzie praca własna uczestnika programu przy wykorzystywaniu funkcjonalności aplikacji mojeIKP.

Na Pomorzu od 8 stycznia 2024 r. program realizują dwie placówki:

  • Copernicus Podmiot Leczniczy przy ulicy Powstańców Warszawskich 1-2 w Gdańsku (dawny Szpital Kolejowy), (tel. 518 073 737)
  • Przychodnia Morska Janczewscy przy ulicy Obrońców Wybrzeża 8 w Gdyni (tel. 58 688 89 99).

Pierwszy z tych podmiotów będzie mógł zająć się 793 pacjentami, drugi 120. Założeniem pierwszej fazy programu jest objęcie opieką w całym kraju 15 tysięcy osób.

Recepta

Od kogo dostaniemy skierowanie do udziału w programie? 

Do programu kwalifikowani będą pacjenci ze specjalnym elektronicznym skierowaniem, które może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarka lub położna POZ, a także lekarz specjalista: neurolog, kardiolog, ortopeda, gastrolog, diabetolog, onkolog, ginekolog, urolog, endokrynolog, pulmonolog lub fizjoterapeuta.

Zupa, ciepła odzież na zmianę i ludzka życzliwość - trwa pomoc w „autobusie SOS”

- Nowością programu jest praca interdyscyplinarna - dodaje dyrektor Sokół. - Fizjoterapeuta będzie współpracował z lekarzem naszego podopiecznego, żeby ustalić dla niego najkorzystniejszy cykl, a w tym konieczna jest informacja o chorobach przewlekłych, przyjmowanych lekach. Każdy uczestnik dostanie też zalecenia do domu już po zakończeniu programu, aby utrzymać wypracowane podczas cyklu treningowego efekty.  

Zanim to nastąpi fizjoterapeuta dobierze pacjentowi zakres działań i metod w zależności od stanu zdrowia i kondycji  fizycznej. W ramach pilotażu przewidziane są również konsultacje z dietetykiem, a w razie potrzeby z psychologiem i lekarzem specjalistą.

Pilotaż będzie realizowany do października 2025. Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ na jego wykonanie w  naszym regionie wyda ponad 2,5 mln zł, w całym kraju będzie to ponad 27 mln.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna