• Start
  • Wiadomości
  • Rebecca Makkai i Jarosław Hrycak na Gdańskich Targach Książki

Rebecca Makkai i Jarosław Hrycak na V Gdańskich Targach Książki

Rebecca Makkai i Jarosław Hrycak - tych dwoje należy do tak odległych światów, jak problemy, o których piszą, lecz łączy erudycja, piękna literacka fraza i wrażliwość oraz to, że swoje najnowsze książki promują podczas V Gdańskich Targów Książki. W ostatni dzień wydarzenia, 17 września, nadejdzie m.in. czas na autorów związanych z Trójmiastem: Barbarę Piórkowską, Marcina Dymitera, Macieja Siembiedę i Aleksandrę Boćkowską oraz gości: Igora Tuleyę, Jacka Taylora, Manuelę Gretkowską a także na warsztaty teatralne dla dzieci przygotowane przez Miniaturę.
17.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2023-09-15-targi-ksiazki-2-013_949x633.JPG
Gwiazda literatury amerykańskiej Rebecca Makkai - laureatka Nagrody Pulitzera i National Book Award
fot. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS

Gdańskie Targi Książki 2023. Wojciech Tochman: - Gorsze od kary śmierci jest dożywocie

Rebecca Makkai: - Moje dzieci nie przeżyłyby w szkole z moich czasów 

Rebecca Makkai należy do najjaśniejszych gwiazd współczesnej literatury. Polskim czytelnikom może być znana jako autorka powieści „Wierzyliśmy jak nikt”, w której opisała tragedię związaną z chicagowską epidemię AIDS. Za tą niezwykłą powieść o przyjaźni i solidarności w obliczu choroby, otrzymała Nagrodę Pulitzera i National Book Award i wiele innych wyróżnień, w tym ALA Carnegie Medal oraz LA Times Book Prize.  

Rebecca Makkai pracuje na wydziale sztuk pięknych w Sierra Nevada College na Uniwersytecie Northwestern. Jest też dyrektorką artystyczną fundacji StoryStudio w Chicago. 

Drugi dzień Gdańskich Targów Książki

 

Podczas Gdańskich Targów Książki odbyła się premiera polskiego wydania najnowszej powieści „Mam do pana kilka pytań” (Wydawnictwo Poznańskie), w której autorka wraca pamięcią, do dobrze sobie znanych lat 90. Sama była wtedy w liceum i doskonale pamięta tamte realia - muzykę, modę, smak życia bez internetu. 

- Mogłam stworzyć taki świat, bo moje wspomnienia ze szkoły wciąż są żywe - mówiła. - Pierwsze konto założyłam na I roku studiów.

Bohaterka książki jest outsiderką, uczennicą szkoły prywatnej, jak autorka. Ale na tym podobieństwa się kończą. Po latach wraca w rodzinne strony i rozwiązuje zagadkę sprzed lat.

2023-09-15-targi-ksiazki-2-017_949x633.JPG
Osobnym fenomenem okazały się spotkania z autorkami związanymi z wydawnictwem BeYa. Do Katarzyny Barlińskiej, Ludki Skrzydlewskiej, Moniki Marszałek, Moniki Ludki i Natalii Fromuth kolejki wielbicielek ustawiały się przez cały dzień
fot. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS

Powieść wyróżnia ciekawa językowa forma, autorka używa w niej wielu literackich gatunków. Rozpoczyna powieścią psychologiczną, o dojrzewaniu, przechodzi w campus novel, zamienia ją w kryminał, by zakończyć jako niezwykle popularne dziś true crime.

- Staram się pokazać negatywne i pozytywne skutki fascynacji true crimes - mówi.

Na pytanie prowadzącej Doroty Karaś czy współczesne nastolatki amerykańskie są rzeczywiście tak bardzo correct jak w książce, bo polskie chyba nie, odpowiedziała z uśmiechem:

- To młodzież ze szkoły z internatem, inteligentna, pięknie się wysławiająca, ale ma też swoje wady. Nadmiernie analizują każdy krok, co często paraliżuje ich działania. Bardzo są też wrażliwi. Takie jest współczesne pokolenie. Śmieję się, że moje dzieci nie przeżyłyby w szkole z moich czasów. 

Publiczność chciała wiedzieć, czy autorka ma jakieś szczególne rytuały w pisaniu i skąd pomysł na tak krótkie rozdziały.

- Nie mam, po prostu piszę, ale faktycznie zrobiłam mapę campusu, żeby nie pomylić się w opisach. A rozdziały? Ważny jest rytm. Sama lubię krótkie rozdziały, gdy czytam, są wygodne, szczególnie w podróży, ale faktycznie, moje są coraz krótsze w miarę snucia opowieści. Są jak bicie serca, które tłucze się coraz szybciej, gdy chcemy rozwiązać zagadkę i jesteśmy już blisko zakończenia.

Jedna z czytelniczek zdobyła się na wyznanie: - Kupiłam aż cztery egzemplarze pani poprzedniej książki [„Wierzyliśmy jak nikt”], żeby rozdać bliskim, bo dla mnie to najpiękniejszy obraz ludzkiej przyjaźni. 

Gdańsk jest jednym z trzech polskich miast, w którym Rebecca Makkai promuje swoją najnowszą powieść. 

Grynberg o kosztach słuchania, Szczygieł o apetycie na ludzi - to Gdańskie Targi Książki

2023-09-15-targi-ksiazki-2-117_949x633.JPG
Jarosław Hrycak - ukraiński historyk, intelektualista, profesor, szef katedry historii Ukrainy na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie i polonofil
fot. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS

Jarosław Josypowycz Hrycak: - Zachód przyszedł do Ukrainy w polskim kontuszu 

Jarosław Josypowycz Hrycak to ukraiński historyk, intelektualista, profesor i szef katedry historii Ukrainy na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie, były dyrektor Instytutu Badań Naukowych Uniwersytetu Lwowskiego i profesor wizytujący Central European University w Budapeszcie. Mówiący znakomicie po polsku autor niezwykłej książki historycznej, bo „Ukrainę. Wyrwać się z przeszłości” napisał z myślą o przyszłości.

Rok temu Krytyka polityczna wydała wywiad rzekę z profesorem pt. “Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona”, w której tłumaczył Izie Hruścielnickiej, czym jest ukraińska tożsamość i jaki jest stosunek Ukrainy do Polski, świata czy Europy. 5 września ‘23 premierę miała najnowsza książka autora, wydana przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie pt. „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości”, którą promował na Gdańskich Targach Książki.

2023-09-15-targi-ksiazki-2-008_949x633.JPG
Niezawodna publiczność Gdańskich Targów Książki
fot. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS

Jarosław Hrycak opisuje w niej dzieje Ukrainy od jej prapoczątków - chrztu kijowskiego księcia Włodzimierza w 988 roku aż do agresji Rosji w 2022 roku. Ale historię traktuję szczególnie, stawia w niej pytania o przyszłość, bo pisze, jak mówi: - Dla młodych. Dla tego pokolenia Ukraińców, od którego zależeć będzie przyszłość jego kraju.

Ten wybitny intelektualista na losy Ukrainy patrzy szeroko, bywa krytyczny, ale pełen nadziei. Tłumaczy ukraiński etos. 

- Gdyby nie było Kolumba, nie byłoby Chmielnickiego - przekonywał, bo w jego ujęciu historia to zbiór zazębiających się wydarzeń, nawet jeśli bardzo odległych. Zauważa dalekosiężne konsekwencje procesów, tropi ukryte powody i ukazuje lokalne wydarzenia w kontekście ogólnoświatowych zjawisk. Wyprawę Kolumba uznał za moment, w którym Zachód zaczął dominować nad Wschodem. A Ukraina, udowadnia Hrycak, do tego świata należy. 

- Bliżej nam do Zachodu nie z powodu języka czy religii, bo te są podobne do rosyjskich, ale z powodu tradycji politycznej. A ta przyszła z Polski - tłumaczył. - Zachód przyszedł do Ukrainy w polskim kontuszu - powiedział, przypominając bliskie związki przez lata obu narodów. 

Ten zachodni styl to umiłowanie wolności i niezależnego myślenia. 

- Pytają mnie, co by się stało, gdyby w pierwszych dniach wojny zginął Zełenski - mówił. - Bo wiadomo, że gdy na początku ginie przywódca, klęska jest przesądzona. To byłaby wielka tragedia, ale nie przesądziłaby o przegranej, bo u nas w każdym z miast jest jakiś Zełenski. To nie Rosja, gdzie Putin-wódz wtrąca się we wszystko. U nas niezależnie od tej straty, walczylibyśmy dalej.  

Polskie wydanie “Zrozumieć Ukrainę” jest pierwszym zagranicznym przekładem. Dokonali go Katarzyna Kotyńska i Joanna Majewska-Grabowska. 

Jeśli chcemy zrozumieć naszych sąsiadów i nierzadko trudną wspólną historię, książki Hrycaka są budowaniu mostów i dialogu bezcenne.

2023-09-15-targi-ksiazki-2-016_949x633.JPG
W ten weekend w Gdańsku czytamy wszyscy
fot. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS
2023-09-15-targi-ksiazki-2-039_949x633.JPG
...nawet najmłodsi
fot. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS

„Społeczeństwo populistów”. Sadura i Sierakowski o wyborach 2023

PROGRAM NA niedzielę

NIEDZIELA / 17 WRZEŚNIA
SALA PORESTAURACYJNA AMBERSIDE (PARTER)
  • GODZ. 11:30 - Spotkanie z Maciejem Siembiedą oraz promocja bestsellerowej sagi sensacyjnej „Katharsis” i „Nemezis”. Rozmowę poprowadzi Joanna Wiśniowska.
BIBLIOTEKA ECS (I PIĘTRO)
  • GODZ. 11:00 - Spotkanie dla rodzin z dziećmi od lat 5, specjalna edycja projektu „Książka w roli głównej” Teatru Miniatura. Gościnią spotkania będzie Roksana Jędrzejewska-Wróbel. W głośnym czytaniu książki pt. „Praktyczny pan” wezmą również udział aktorzy Teatru Miniatura: Magdalena Żulińska i Piotr Kłudka oraz pedagożka teatru Monika Tomczyk. Spotkanie będzie tłumaczone na PJM;
  • GODZ. 12:00 - Spotkanie autorskie z Barbarą Piórkowską i premiera książki pt. „Gaja. Historia prawdziwa”. Rozmowę poprowadzi Ana Matusevič;
  • GODZ. 13:00 - Spotkanie autorskie z Marcinem Dymiterem i promocja książki pt. „Maszyny do ciszy”. Rozmowę poprowadzi Magdalena Świerczyńska-Dolot;
  • GODZ. 14:00 - Spotkanie autorskie z Bartoszem Połońskim i promocja książki pt. „Robczik. Powieść wileńska”. Rozmowę poprowadzi Aleksandra Lamek;
  • GODZ. 15:00 - Spotkanie autorskie z Manuelą Gretkowską i promocja książki pt. „Przeprawa”. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Żelazek;
  • GODZ. 16:00 - Spotkanie autorskie z Aleksandrą Boćkowską i promocja książki pt. „To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury”. Rozmowę poprowadzi Hanna Łozowska.
SALA NR 4 (III PIĘTRO)
  • GODZ. 12:00 - Spotkanie autorskie z Cyrylem Sone i promocja książki pt. „Nigdy już nie uciekniesz”. Rozmowę poprowadzi Zuzanna Gajewska;
  • GODZ. 14:00 - Spotkanie autorskie z Przemysławem Witkowskim i promocja książki pt. „Faszyzm, który nadchodzi”. Rozmowę poprowadzi Jan Daniluk;
  • GODZ. 16:00 - Spotkanie autorskie z Katarzyną Groniec (autorką książki pt. „Kundle”) oraz z Tomaszem Tyczyńskim (autorem książki pt. „Nieuzasadnione poczucie szczęścia”). Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska.
SALA NR 3.19 (III PIĘTRO)
  • GODZ. 13:00 - Spotkanie autorskie z Beatą i Eugeniuszem Dębskimi- twórcami cyklu kryminalnego z detektywem Tomaszem Winklerem i komedii kryminalnej „Siódmy koci żywot”. Rozmowę poprowadzi Maciej Siembieda.
SALA NR 1 (III PIĘTRO)
  • GODZ. 12:00 - warsztat teatralny organizowany w ramach projektu „Książka w roli głównej”. Warsztat poprowadzi Monika Tomczyk. Obowiązują zapisy online: bilety@teatrminiatura.pl (liczba miejsc ograniczona);
  • GODZ. 14:00 - I warsztat teatralno-plastyczny inspirowany książką pt. „Zmień się!” autorstwa Agnieszki Kochanowskiej. Warsztat poprowadzi Monika Tomczyk. Wydarzenie dla dzieci w wieku 4+ oraz ich rodzin. Obowiązują zapisy online: bilety@teatrminiatura.pl (liczba miejsc ograniczona);
  • GODZ. 15:00 - II warsztat teatralno-plastyczny inspirowany książką pt. „Zmień się!” autorstwa Agnieszki Kochanowskiej. Warsztat poprowadzi Monika Tomczyk. Wydarzenie dla dzieci w wieku 4+ oraz ich rodzin. Obowiązują zapisy online: bilety@teatrminiatura.pl (liczba miejsc ograniczona).
 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta