• Start
  • Wiadomości
  • Ratusz Oruński oficjalnie otwarty. Serce dzielnicy znów bije przy ul. Gościnnej. WIDEO i ZDJĘCIA

Ratusz Oruński oficjalnie otwarty. Serce dzielnicy znów bije przy ul. Gościnnej. WIDEO i ZDJĘCIA

Było uroczyste wręczenie kluczy do budynku społecznikom i dyrekcji biblioteki, było dużo konfetti, było też odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi. Było dużo radości wśród mieszkańców i aktywistów, było też dużo ciepłych słów. W sobotę, 5 lutego, otwarto zrewitalizowany Ratusz Oruński.
05.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ratusz Oruński został uroczyście otwarty w sobotę, 5 lutego
Ratusz Oruński został uroczyście otwarty w sobotę, 5 lutego
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Uroczystość rozpoczęła się tuż po godz. 17.00. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczyła klucze do pomieszczeń znajdujących się w Ratuszu Oruńskim trzem najemcom: dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej, Radzie Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce oraz Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

- Kiedy myślę sobie o tym, jakie będą funkcje w tym budynku, to wiem jedno, że to wasza ciężka praca i współpraca, Pakt Dla Oruni czy Partnerstwo Dla Oruni. To że wspólnie organizujecie różne aktywności, także wasza presja - nie będę tego ukrywać, spowodowała, że ten budynek powraca do świetności i będzie pełnił funkcje społeczne, ważne dla tej dzielnicy - podkreślała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Na Oruni tyle się dzieje w ostatnim czasie, że można by co chwilę tu przyjeżdżać: remonty szkół i przedszkola, budowa basenu, rewaloryzacja Parku Oruńskiego. To, w większości, przykłady "twardych" inwestycji, w infrastrukturę. Ale one nie byłyby możliwe bez tego czynnika ludzkiego, bez organizacji pozarządowych, bez aktywnej Rady Dzielnicy i bez wielu was, którzy chcecie być aktywni i wzajemnie sobie pomagać.

Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, przypomniała w dużym skrócie, jak doszło do rewitalizacji budynku przy ul. Gościnnej.

- Gdy w 2011 roku marzyliśmy, jako lokalna społeczność, o rewitalizacji Oruni, gdy marzyliśmy w 2015 roku o odzyskaniu Ratusza Oruńskiego dla lokalnej społeczności, prezydent Paweł Adamowicz przybliżył nasze marzenia do tego, aby się urealniły. Rok później podjął on decyzję o tym, że Miasto kupi od Skarbu Państwa budynek Ratusza. W 2017 r. Miasto podpisało umowę z Urzędem Marszałkowskim dotyczącą rewitalizacji Oruni - wyliczała przewodnicząca Agnieszka Bartków. - Przez ostatnie sześć lat trwania rewitalizacji dziś widzimy pierwsze efekty ciężkiej pracy wielu zaangażowanych w ten proces ludzi. Dziękujemy wszystkim, którzy każdego dnia, od kilku lat, przyczyniają się do tego, aby Orunia odzyskała dawny blask. Ratusz Oruński to serce Oruni i dziś mamy szczęście być świadkami tworzenia się nowej historii.

 

 

Na "prorocze" decyzje podjęte kilka lat temu przez władze Gdańska zwracał z kolei uwagę dyrektor gdańskiej biblioteki.

- Dzisiaj widać, że inicjatywa prezydenta Pawła Adamowicza była w pewnym sensie prorocza. Bo pomysł był taki, by utworzyć lokalne centrum społeczno-kulturalne, gdzie pod jednym dachem będą - jak wierzę - wspólnie i owocnie współgospodarzyło kilka instytucji. Tak będzie w Ratuszu już od poniedziałku. I tego rodzaju centra społeczno-kulturalne będą powstawały w najbliższych latach, dzięki decyzjom władz Gdańska, także w innych dzielnicach: na Stogach, na Wyspie Sobieszewskiej czy w Osowej - przyznał Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Dotąd najładniejszą filią biblioteki gdańskiej była filia przy ul. Mariackiej. Od dzisiaj najładniejszą biblioteką w Gdańsku jest Biblioteka Ratuszowa - dodał.

Marianna Wróblewska z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznych zaznaczała natomiast, że w Orunię warto inwestować, bo jest to dzielnica nastawiona na współpracę.

- Wprowadzając się do tego budynku, wracamy też do tradycji historycznych, ponieważ poza Urzędem Stanu Cywilnego, przed wojną działał tu także Ośrodek Pomocy Społecznej, była praca z młodzieżą, a więc te obszary, którymi zajmuje się nasza fundacja - przypomniała Marianna Wróblewska. - Gdyby nie samorząd, pani prezydent i praca całej drużyny, nie byłoby tak pięknego budynku. I nie byłoby go też, gdyby nie działania oddolne. Ta przestrzeń, gdzie działania oddolne łączą się z decyzjami i zaangażowaniem samorządu, tworzy niesamowity potencjał do rozwoju. I to są podwaliny kapitału społecznego. My to w Gdańsku mocno czujemy - dodała.

 

Na ścianie frontowej Ratusza umieszczono tablicę upamiętniającą prezydenta Pawła Adamowicza
Na ścianie frontowej Ratusza umieszczono tablicę upamiętniającą prezydenta Pawła Adamowicza
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W trakcie uroczystości odsłonięto tablicę umieszczoną na frontowej ścianie, obok drzwi wejściowych. To tablica poświęcona śp. prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi. Oruńscy aktywiści chcieli w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność zmarłemu samorządowcowi za wsparcie ich dążeń właśnie do tego, by zrewitalizować budynek Ratusza Oruńskiego i przekazać go lokalnej społeczności. W tym wydarzeniu uczestniczył m.in. brat zmarłego, poseł Piotr Adamowicz.

- Cieszmy się z tego, że to tak bardzo ładnie wygląda. Co jednak ważniejsze - cieszmy się, że to nie będzie zamknięty obiekt, tylko będzie to miejsce otwarte dla was, drodzy orunianie, gdańszczanie, dla wszystkich. W tym miejscu będzie można się spotkać, porozmawiać, czegoś się dowiedzieć, podzielić się własnymi poglądami. Tak się tworzy wspólnota, a wspólnota dzielnicy tworzy naszą dużą wspólnotę, czyli nasze miasto. Korzystajmy i dbajmy o to miejsce - zaapelował poseł Piotr Adamowicz.


ZOBACZ FILM Z OTWARCIA

 

Ten ceglany budynek przy ul. Gościnnej został wybudowany w 1867 r. Do końca II wojny światowej był siedzibą m.in. lokalnego magistratu. W latach 30. XX wieku funkcjonował tu także Ośrodek Pomocy Bezrobotnym, Urząd ds. Młodzieży, Urząd Stanu Cywilnego i policja kryminalna. W 1940 roku stacjonował tu Luftschutz Reviergruppe 6 - oddział organizacji odpowiedzialnej za obronę przeciwlotniczą. Przez wiele lat, do 2010 r., funkcjonował tu komisariat policji. Po tym, jak funkcjonariusze przeprowadzili się na ul. Platynową, budynek stał pusty.

W trakcie przeprowadzonych przed kilku laty konsultacji społecznych poprzedzających działania rewitalizacyjne w dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce, mieszkańcy wskazali ten budynek jako miejsce, w które warto zainwestować, i który powinien służyć lokalnej społeczności. Jako, że obiekt należał do Skarbu Państwa, Miasto Gdańsk musiało go odkupić. Stało się to w 2016 r.

Zabytkowy obiekt dawnego ratusza mieści się w sąsiedztwie, również zabytkowego, budynku dawnej kuźni i nieopodal Parku Oruńskiego. Prace remontowo-modernizacyjne rozpoczęły się tu w czerwcu 2020 r., a zakończyły w grudniu 2021 r.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z OTWARCIA

 

Wnętrze zostało przebudowane tak, by obiekt był dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach prac przebudowano dach i antresolę znajdującą się na poddaszu, dzięki czemu pojawiła się dodatkowa przestrzeń, która będzie służyć lokalnej społeczności. Poza tym przebudowano przyłącza do sieci infrastruktury, wykonano izolacje ścian fundamentowych, przebudowano stropy, wykonano niezbędne instalacje wewnętrzne i zamontowano windę. Wymieniono także stolarkę okienną i drzwiową, a także przeprowadzono niezbędne prace konserwatorskie przy elewacji budynku. Zagospodarowano również teren wokół budynku.

Swoją siedzibę mają tu, od lutego br., radni dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce, a także aktywiści z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

Jest też Biblioteka Ratuszowa - filia miejskiej biblioteki publicznej. Liczy ona 339 mkw powierzchni, a księgozbiór - 25 tys. książek i 2,5 tys. audiobooków. 

Ta inwestycja była elementem Programu Rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020. Rewitalizowane są obecnie cztery obszary Gdańska: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem.

 

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!