• Start
  • Wiadomości
  • Ratownicy gotowi na sezon letni. W Gdańsku osiem strzeżonych kąpielisk

Ratownicy gotowi na sezon letni. W Gdańsku osiem strzeżonych kąpielisk

Tegoroczny sezon kąpieliskowy w Gdańsku rozpoczyna się 25 czerwca. Wybierając się na plażę i planując wejście do wody, korzystajmy z tych miejsc, gdzie bezpieczeństwa pilnują ratownicy wodni. Łącznie w okresie wakacyjnym działać będzie 8 strzeżonych kąpielisk.
25.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
pomarańczowa łódź na plaży, przy morzu. Przy niej stoi troje młodych ludzi w pomarańczowych koszulkach (ratownicy, jedna w niebieskiej koszulce siedzi na brzegu łodzi. W tle molo
Ratownicy od piątku, 25 czerwca, strzegą pięciu gdańskich kąpielisk, od 1 lipca - pozostałych trzech
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Z ostatnim dniem roku szkolnego ratownicy pojawią się na kąpieliskach: Jelitkowo, Molo Brzeźno, Stogi, Sobieszewo oraz Orle. Od 1 lipca dołączą do nich Klipper Jelitkowo, Dom Zdrojowy Brzeźno oraz Świbno i tym samym osiągną one pełnię obsady ratowniczej.

Codziennie nad bezpieczeństwem kąpiących się będzie czuwać 70 osób. Łącznie w trakcie szczytu sezonu ratownicy będą strzegli bezpieczeństwa na odcinku 1400 m.b. linii brzegowej.

Wszystkie kąpieliska będą funkcjonować przez 7 dni w tygodniu w godzinach 9:30-17:30. Dodatkowo w większości lokalizacji będą działały punkty medyczne z ratownikami medycznymi: Jelitkowo, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle.

Planując kąpiel, należy wybierać te miejsca, gdzie pracują ratownicy, ponieważ właśnie tam jest najbezpieczniej. Świadczy o tym fakt, że na kąpieliskach w Gdańsku nie odnotowano przypadku utonięcia.


Bezpiecznie nad wodą

Ratownicy w swojej codziennej pracy będą mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt w postaci m.in. szybkich łodzi motorowych, skuterów wodnych z platformą do transportu osoby poszkodowanej, quadów z przyczepami do transportu, łodzi wiosłowych, kajaków morskich, desek ratowniczych oraz SUP czy defibrylatorów i toreb medycznych. Kadrę stanowić będą zarówno doświadczeni ratownicy z wieloletnim stażem, jak też młodzi adepci tego zawodu.

Ponadto w Brzeźnie funkcjonuje całoroczne, całodobowe Centrum Ratownictwa Wodnego. Dyżurują w nim ratownicy, którzy są gotowi do podjęcia działań również poza okresem otwarcia kąpielisk.

Gdański Ośrodek Sportu zarządzający kąpieliskami morskimi oraz plażami w Gdańsku przygotował wykaz zaleceń związanych z przebywaniem na plażach oraz na terenie kąpielisk. Stosowne instrukcje, zawierające m.in. piktogramy, pojawiły się przy wejściach na plaże oraz w obrębie kąpielisk. Zasady korzystania z tych miejsc zostały również opublikowane na stronie gdańskich kąpielisk morskich.

Błękitna Flaga

Ten międzynarodowy certyfikat to symbol potwierdzający najwyższą jakość kąpielisk oraz przystani żeglarskich. Miasto Gdańsk na bieżący sezon zyskało dziesięć takich wyróżnień.

Błękitne Flagi będą powiewały na kąpieliskach: Jelitkowo, Molo Brzeźno, Stogi, Sobieszewo oraz Orle. Ponadto wyróżnienia otrzymały przystanie żeglarskie: Marina Gdańsk, Żabi Kruk, Sienna Grobla oraz Tamka. Ostatni z przyznanych wyróżnień otrzymał Jacht Generał Zaruski – flagowa jednostka miasta Gdańska, na której realizowany jest program edukacji morskiej i ekologicznej dla młodzieży.

Numery alarmowe

601 100 100 – Numer ratunkowy nad wodą

112 – Europejski numer alarmowy

999 – Pogotowie Ratunkowe

998 – Straż Pożarna

997 – Policja

510 935 176 – Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego Molo Brzeźno

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta