• Start
  • Wiadomości
  • Raport Unii Metropolii Polskich - skokowy wzrost populacji w Gdańsku

Raport UMP- Gdańsk wśród miast o największym skokowym wzroście populacji

W Polsce mieszka obecnie prawie 3 miliony 200 tysięcy Ukraińców i Ukrainek (dane na 1.04.2022). Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza stworzyło raport o ukraińskich uchodźcach w największych polskich miastach. Jest to pierwszy w Polsce dokument przedstawiający dokładne szacunki dotyczące liczby uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, a także pokazujący miejsce ich pobytu. Zobacz wygląda sytuacja w Gdańsku.
26.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
plansz_glowan
źródło: UMP

Praca zatytułowane jest "Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse - Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach”. To obszerna, 60-stronicowa analiza. Zebrane w raporcie dane dotyczą okresu między 1 lutego a 1 kwietnia 2022 r. Wskazują na skokowy wzrost populacji Polski, która pierwszy raz w historii osiągnęła ponad 40 milionów (prawie 41,5 mln), a także na kluczową rolę samorządów w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców i uchodźczyń. Niektórzy Ukraińcy mieszkają w naszym kraju od dawna, ale wielu znalazło się tu uciekając przed wywołaną przez Rosję wojną. W ciągu niespełna dwóch miesięcy Polska stała się drugim po Turcji państwem, goszczącym najwięcej uchodźców i uchodźczyń na świecie.

Można składać oferty na realizacje zadań w celu pomocy obywatelom z Ukrainy

W marcu 2022 zrzeszone w UMP miasta i otaczające je gminy gościły prawie 70 proc. (ponad 2 miliony 200 tysięcy osób) spośród wszystkich obywateli Ukrainy, którzy mieszkają obecnie w Polsce (tzn. tych, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego i tych, którzy mieszkali tu wcześniej). Oznacza to skokowy wzrost populacji największych polskich miast, do których najczęściej trafiają uciekinierzy wojenni. Wzrosty notują wszystkie z 12 miast zrzeszonych w Stowarzyszeniu Unii Metropolii Polskich im. P. Adamowicza.

wjezdzający
źródło: UMP

Dla przykładu, populacja Rzeszowa wzrosła o 35 proc., drugi wysoki procentowo wzrost notują Katowice i Gdańsk - po 25 proc.. Dla porównania w Warszawie, do której przybyło od wybuchu wojny w Ukrainie ponad 266 tys. osób, liczba mieszkających wzrosła o 13 proc., w Krakowie o 19 proc., a we Wrocławiu o 23 proc.

W raporcie są dane dotyczące nie tylko miast metropolitalnych, ale też całego obszaru aglomeracyjnego wokół nich. Według raportu w obrębie gdańskiego obszaru metropolitalnego liczba mieszkających zwiększyła się o 223 952 osób. Natomiast w samej stolicy województwa pomorskiego liczba przebywających Ukraińców i Ukrainek zwiększyła się o 157 787 (w tym dzieci 38 122). Oznacza to, że w Gdańsku mieszka teraz 628 592.

- Kiedy jesienią 2021 r. powołaliśmy grupę roboczą Ukraina nikt nie spodziewał się, że dzisiaj tak będzie wyglądała jej praca. Wówczas Mariupol, miasto partnerskie Gdańska, pokazywał swoje sukcesy m.in. w przyciąganiu zagranicznych inwestorów. Dzisiaj, parę miesięcy później jesteśmy w zupełnie innej, ponurej rzeczywistości. Ale tylko działając razem, solidarnie rozwiązując problemy, możemy temu wyzwaniu – to słowa cytowanej w Raporcie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

g
źródło: UMP

Dane w Raporcie Unii Metropolii Polskich zostały zebrane przez firmę Selectivv dzięki nowatorskiej metodzie geotrappingu, która, poprzez agregowanie informacji z urządzeń mobilnych, pozwoliła określić liczbę oraz położenie dorosłych Ukraińców i Ukrainek (osób od 15 roku życia) przebywających w Polsce. Dane te zostały zestawione z informacjami o numerach PESEL, które z kolei pozwoliły oszacować liczbę ukraińskich dzieci, mieszkających w Polsce.

procentUKrainsow
źródło: UMP

Obok szczegółowo opracowanych danych liczbowych, w raporcie są również analizy, prognozy i wnioski na przyszłość. Zostały one opracowane na podstawie warsztatów foresightowych, podczas których eksperci i ekspertki od lat zajmujący się tematyką migracyjną, pracą z danymi i kwestiami miejskimi, dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. W warsztatach wzięli udział: dr Paweł Cywiński, dr hab. Witold Klaus, Agnieszka Kosowicz, Marcin Wojdat i Maria Złonkiewicz.

- Moim zdaniem nikt w Polsce nie posiada bardziej konkretnych danych – komentuje dr Paweł Cywiński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz pełny raport:
 "Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse - Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach” (17.66 MB)

na podst. metropolie.pl

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim