• Start
  • Wiadomości
  • Ranking Szanghajski. Na liście 1000 najlepszych uczelni na świecie - Politechnika Gdańska

Ranking Szanghajski. Na liście 1000 najlepszych uczelni na świecie - Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska po raz pierwszy znalazła się w rankingu. Miejsce nie jest może zbyt wysokie - w dziewiątej setce, ale już sama obecność na liście prestiżowego Rankingu Szanghajskiego uznawana jest za sukces. W tym roku wśród tysiąca sklasyfikowanych uczelni z całego świata na liście ogólnej znalazło się osiem polskich szkół wyższych. Gdański Uniwersytet Medyczny uplasował się na liście specjalistycznej - w kategorii nauk medycznych, w obszarze medycyny klinicznej.
18.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Politechnika Gdańska wychowała już kilka pokoleń polskich inżynierów, jej absolwenci mają dziś wielki wpływ na funkcjonowanie pomorskiej gospodarki i licznych instytucji
Politechnika Gdańska wychowała już kilka pokoleń polskich inżynierów, jej absolwenci mają dziś wielki wpływ na funkcjonowanie pomorskiej gospodarki i licznych instytucji
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl



Ranking uczelni Perspektywy 2020. GUMed i Politechnika Gdańska w pierwszej dziesiątce


To debiut Politechniki Gdańskiej na prowadzonej od 2003 r. liście Rankingu Szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities). Pomorska uczelnia znalazła się w dziewiątej setce, ale nie wiadomo dokładnie na którym miejscu, bowiem zwyczajowo dokładny ranking podawany jest jedynie dla pierwszej setki, a kolejne pozycje na liście opisywane są na zasadzie “201-300” czy “501-600”. Politechnika Gdańska znalazła się w grupie 801-900.

Ranking przygotowywany jest przez niezależną organizację ShanghaiRanking Consultancy. Eksperci biorą pod uwagę liczbę zdobytych Nagród Nobla oraz Medali Fieldsa przez pracowników i absolwentów, liczbę publikacji naukowych w prestiżowych czasopismach "Nature" i "Science" oraz cytowania, a także ogólne wyniki uczelni.

W tegorocznym rankingu znalazło się zaledwie osiem polskich szkół wyższych.  

  • Uniwersytet Warszawski mieści się w czwartej setce (miejsca 301-400)
  • Uniwersytet Jagielloński jest w piątej setce (miejsca 401-500), co dla tej uczelni oznacza spadek po ubiegłorocznym sklasyfikowaniu w czwartej setce 
  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest w ósmej setce (rok temu była w siódmej)
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - w dziewiątej setce 
  • Politechnika Gdańska (debiut w zestawieniu) -  w dziewiątej setce
  • Politechnika Warszawska - w dziewiątej setce 
  • Śląski Uniwersytet Medyczny - w dziesiątej setce
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny - w dziesiątej setce 

Prym w rankingu ogólnym wyższych uczelni dzierżą Anglosasi. W pierwszej dwudziestce jest aż 15 szkół wyższych z USA i trzy z Wielkiej Brytanii. Pierwsze miejsce zajmuje Uniwersytet Harvarda, który jest na szczycie od początku istnienia Rankingu Szanghajskiego.

CAŁY RANKING OGÓLNY - zobacz TUTAJ

 

Warto zauważyć, że - prócz rankingu ogólnego - publikowane są także rankingi dotyczące poszczególnych dyscyplin badawczych (Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects). Tutaj osiągnięcia mają już trzy pomorskie uczelnie: Politechnika Gdańska, GuMED i Uniwersytet Gdański. 

W tegorocznej edycji Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects Politechnika Gdańska została sklasyfikowana w trzech dyscyplinach badawczych należących do dziedziny inżynierii. Co więcej, w dyscyplinie inżynierii lądowej PG uzyskała najlepszy wynik spośród polskich uczelni i pod tym względem znalazła się wśród trzystu najlepszych na świecie. Chodzi o trzy dyscypliny, należące do jednego obszaru/dziedziny - inżynierii (Engineering): inżynieria lądowa, inżynieria chemiczna oraz elektrotechnika i elektronika.

Najwyższy wynik PG uzyskała w dyscyplinie inżynieria lądowa (Civil Engineering) uzyskując 23,3 punktów, co jest jednocześnie najlepszym wynikiem spośród polskich uczelni biorących udział w rankingu. Zapewnił on PG w tej dyscyplinie pozycję w przedziale 201-300 w rankingu światowym.

Oprócz inżynierii lądowej PG sklasyfikowana została także w dwóch innych dyscyplinach: inżynieria chemiczna (Chemical Engineering, 18 punktów) oraz elektrotechnika i elektronika (Electrical&Electronic Engineering, 16,7 punktów), uzyskując w obu przypadkach pozycję na świecie w przedziale 401-500 i drugi wynik wśród polskich uczelni.


Gdański Uniwersytet Medyczny w Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects notowany jest od 2017 roku -
o czym przeczytasz tutaj.

- Uczelnia pojawiła się w zestawieniu Global Ranking of Academic Subjects 2020 (miejsce 301-400) w kategorii nauk medycznych w obszarze medycyny klinicznej (clinical medicine) - tłumaczy Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy GUMed. - Co roku publikowany tzw. Ranking szanghajski uwzględnia ogólne zestawienie uczelni wyższych, ale też ranking w poszczególnych kategoriach http://www.shanghairanking.com/Shanghairanking-Subject-Rankings/index.html. GUMed od 2017 r. utrzymuje pozycję w gronie najlepszych uczelni w obszarze medycyny klinicznej. Jesteśmy przekonani, że dzięki dalszemu rozwojowi i działaniom podjętym w ramach programu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza" w perspektywie kolejnych lat będziemy sukcesywnie poprawiać naszą lokatę.

 Uniwersytet Gdański w Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects został sklasyfikowany w dziedzinie ekologii w piątej setce (401-500) z notą 18,8 pkt. Zobacz - TUTAJ



TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas