Wysoka porażka Lechii na zakończenie sezonu. 0:3 w Częstochowie

W sobotę, 21 maja, rozgrywana była ostatnia kolejka piłkarskiej ekstraklasy sezonu 2021/2022. Pewna czwartego miejsca Lechia Gdańsk przegrała na wyjeździe z Rakowem Częstochowa 0:3. Gospodarze dwa ciosy Biało-Zielonym zadali w 10. i 12. minucie, wprowadzane przez trenera Tomasza Kaczmarka w drugiej połowie zmiany nic nie zmieniły.
21.05.2022
Strzela Ilkay Durmus

Zmiany w składzie Lechii

Ostatni mecz sezonu 2021/2022 w sytuacji Lechii nic nie zmieniał. Lechia była pewna czwartego miejsca i udziału w europejskich pucharach, czyli eliminacjach Ligi Konferencji. Trener Tomasz Kaczmarek nie mógł skorzystać z filara defensywy, kontuzjowanego Michała Nalepy. Jego miejsce w obronie zajął Kristers Tobers. Ale zmian było więcej: w pierwszej jedenastce zabrakło m.in. Dusana Kuciaka w bramce a w ataku Flavio Paixao.

Gospodarze dominowali od początku.

Lechia traci pierwszego gola

Pierwszy gol dla Rakowa padł w 10. minucie. Cztery podania gospodarzy przed polem karnym Lechii: Ivi Lopez do Mateusza Wdowiaka, Wdowiak do Patryka Kuna, Kun do Wdowiaka, Wdowiak do Lopeza, który z siódmego metra pewnie pokonał Michała Buchalika. 0:1.

Lechia traci drugiego gola

Dwie minuty później było już 0:2. Mario Maloca stracił piłkę w narożniku, Wdowiak podbił sobie piłkę do góry, odwrócił się i podał do będącego blisko Frana Tudora a ten w pole karne do Lopeza, który przed sobą miał trzech defensorów Lechii, strzelił między nogami Tobersa, Buchalik był bezradny.

Okazje Lechii

W 15. minucie pierwszy strzał Biało-Zielonych, strzelał Ilkay Durmus, zbyt słabo by zaskoczyć Vladana Kovacevicia.

W 22. minucie Maciej Gajos bił rzut wolny z około 18 metrów, posłał piłkę wysoko, która spadła na poprzeczkę.

Blisko zmniejszenia strat byli gdańszczanie w 33. minucie, gdy z lewej strony wgrywał Marco Terrazzino, Kovacević odbił, do piłki nie zdążył dojść Durmus.

Niedługo później dwa rzuty rożne dla częstochowian, przy drugim piłka trafiła do Tudora, który strzelił z „pierwszej”, świetnie interweniował Buchalik. W 40. minucie Kun z lewej strony z końca pola karnego, Buchalik na rzut rożny.

W pierwszej połowie Lechia oddała 3 strzały, w tym 2 celne. Raków - 6 strzałów, 5 celnych.

Zmiany niczego nie dały

Trener Tomasz Kaczmarek po przerwie wprowadził na boisko Jana Biegańskiego i Kacpra Sezonienko za Egzona Kryeziu i Durmusa.

W 61. minucie na boisko weszli Flavio Paixao i Christian Clemens za Łukasza Zwolińskiego i Terrazzino.

Niestety zmiany niczego nie wniosły, Raków grał swoje, czyli atakował.

Lechia traci trzeciego gola

W 67. minucie Vladislavs Gutkovskis uderzył zza pola karnego, piłka odbiła się od nogi Malocy, poleciała dalej w światło bramki, miał ją na rękawicy Buchalik, który i tak musiał wyciągać ją z siatki. 0:3.

Gospodarze atakowali do samego końca. W 90. minucie z rzutu wolnego z około 30 metrów kąśliwie uderzył Lopez, piłkę odbił Buchalik, dobijał rezerwowy Wiktor Długosz, Buchalik leżąc zdołał wybić podniesioną do góry ręką.

Lechia zagra w Lidze Konferencji

W całym meczu gdańszczanie oddali 5 strzałów, w tym 4 celne. Częstochowianie: 17 strzałów, z czego 9 celnych. Biało-Zieloni przebiegli o 4 kilometry mniej niż rywale (101 - 105).

Lechia ostatni mecz sezonu przegrała zasłużenie, ale może być zadowolona z czwartego miejsca, które daje gwarancję udziału w eliminacjach Ligi Konferencji Europy.

Mistrz Lech, król strzelców Ivi Lopez

Mistrzem Polski w sezonie 2021/2022 został Lech Poznań, wicemistrzem Raków, brązowy medal przypadł Pogoni Szczecin. Z ligi spadły Górnik Łęczna, Bruk-Bet Termalica Nieciecza i Wisła Kraków.

Królem strzelców został Ivi Lopez - 20 goli. Najlepsi strzelcy Lechii Łukasz Zwoliński - 14, Flavio Paixao - 10.

Raków Częstochowa - Lechia Gdańsk 3:0 (2:0)

1:0 - Ivi Lopez 10'
2:0 - Ivi Lopez 12'
3:0 - Vladislavs Gutkovskis 67'

Żółte kartki: Tudor, Papszun (Raków), Conrado, Biegański, Koperski (Lechia)

Raków: Vladan Kovacević - Milan Rundić, Tomas Petrasek, Zoran Arsenić (62' Wiktor Długosz) - Patryk Kun, Ben Lederman (80' Walerian Gwilia), Giannis Papanikolau (85' Milan Rundić), Fran Tudor - Ivi Lopez, Mateusz Wdowiak (80' Luka Gagnidze) - Sebastian Musiolik (46' Vladislavs Gutkovskis).

Lechia: Michał Buchalik - Joseph Ceesay, Kristers Tobers, Mario Maloca, Conrado - Maciej Gajos, Jakub Kałuziński (72' Filip Koperski), Egzon Kryeziu (46' Jan Biegański) - Łukasz Zwoliński (61' Flavio Paixao) Marco Terrazzino (61' Christian Clemens), Ilkay Durmus (46' Kacper Sezonienko).