Rady dzielnic planują budżety na 2025 rok. Radni czekają na pomysły mieszkańców

Nowe urządzenia na placu zabaw, dodatkowe ławki przy popularnych trasach spacerowiczów, a może więcej wydarzeń integrujących lokalną społeczność? Radni w waszych dzielnicach czekają na pomysły dotyczące tegorocznych wydatków - byle mieściły się w zaplanowanym budżecie.
31.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, widać gęsto zabudowane osiedle wyższymi i niższymi blokami o jasnej elewacji, osiedle jest na wzniesieniu, u jego stóp widać kilka domów jednorodzinnych
Rady gdańskich dzielnic czekają na propozycje mieszkańców dotyczące wydatków w 2025 roku
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Na co wydać dzielnicową kasę?

Niektóre rady gdańskich dzielnic już od kilku tygodni zachęcają mieszkańców do tego, by zgłaszali propozycje wydatków w danej dzielnicy na przyszły rok. Inne właśnie się za to zabrały, część zajmie się tym w najbliższych tygodniach. Propozycje można zgłaszać w różny sposób - niektóre rady przygotowały specjalne formularze, w innych można zgłaszać m.in. przez portale społecznościowe, a także bezpośrednio u samych radnych. 

Zastanówcie się, czego brakuje wam i waszym sąsiadom - może warto uporządkować i ciekawie zagospodarować pobliski skwerek, być może przydałyby się otwarte, bezpłatne treningi dla mieszkańców, może wymienić trzeba zniszczone w okolicy ławki lub stojaki rowerowe, a może zorganizować spotkanie integrujące lokalną społeczność?

Skontaktujcie się bezpośrednio z waszymi radami dzielnic. Telefony, adresy mailowe do nich, a także adresy siedzib radnych, znajdziecie w zakładce “Dzielnice” na gdansk.pl. 

Zostały niecałe dwa tygodnie by zgłosić kandydatury na radnych Stogów i Przymorza Wielkiego

Budżet 2025 według starych zasad

Rok 2025 jest ostatnim, w którym budżety gdańskich dzielnic wyliczone są według dotychczasowych zasad, a więc określona kwota mnożona jest przez liczbę osób znajdujących się w rejestrze wyborców w danej dzielnicy. Wspomniana kwota uzależniona jest od frekwencji w wyborach do rad dzielnic. Wynosi ona 12, 15 lub 18 złotych na mieszkańca. Wysokość budżetu jest każdego roku aktualizowana - zmienia się bowiem liczba zameldowanych i znajdujących się w rejestrze wyborców mieszkańców w poszczególnych częściach Gdańska. 

Rady dzielnic mają czas do końca marca 2025 r., aby podjąć uchwały budżetowe dotyczące tego roku.

Budżet Obywatelski. Zobacz projekty realizowane obecnie w dzielnicach

Od roku 2026 - nowe zasady ustalania budżetu

Aktualne zasady wyliczania budżetów rad dzielnic zmienią się w 2026 roku. Wynika to z przyjętych jeszcze w poprzedniej kadencji zmian w statutach dzielnic Gdańska. 

Środki finansowe dla danej dzielnicy przydzielane będą według algorytmu:

  • 30 proc. budżetu przeznaczonego dla wszystkich dzielnic będzie dzielone w równym stopniu na każdą z dzielnic;
  • 70 proc. budżetu przeznaczonego dla wszystkich dzielnic będzie dzielone proporcjonalnie do liczby mieszkańców objętych rejestrem wyborców każdej z dzielnic.

Te zmiany to efekt głosów i propozycji części radnych, którzy zwracali uwagę, iż dzielnice z dużą liczbą mieszkańców powinny “oddać” część swoich budżetów na rzecz dzielnic z małą liczbą mieszkańców. Jest bowiem tak, że w dzielnicach z dużą liczbą ludności roczne budżety wynoszą kilkaset tysięcy, dzięki czemu radni mogą realizować sporo różnych projektów dla mieszkańców. Tymczasem w dzielnicach słabo zaludnionych budżety wynoszą raptem kilkanaście tysięcy i wystarczają czasem na organizację zaledwie jednego festynu w roku i realizację maksymalnie kilku niewielkich projektów dla lokalnej społeczności. 

Budżety dzielnic powiększane będą również o środki dodatkowe - uzależnione od frekwencji w wyborach do rad dzielnic w danej kadencji. Środki dodatkowe ustalane będą według następujących zasad:

  • w przypadku frekwencji powyżej 14 proc. do 16 proc. uprawnionych do głosowania tzw. stawka bazowa (w 2026 roku będzie to 12 złotych) ulegnie zwiększeniu o 25 proc. w przeliczeniu na jednego mieszkańca,
  • w przypadku frekwencji powyżej 16 proc. uprawnionych do głosowania stawka bazowa ulegnie zwiększeniu o 50 proc. w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Dzielnicowe choinki cieszą oko. Gdzie je znajdziesz?

Jeszcze więcej zmian od 2026 roku

Jak informuje Paweł Kordowski, kierownik Referatu z Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy Z Mieszkańcami, rady będą mogły przeznaczać 2 proc. rocznego budżetu na promocję oraz informowanie mieszkańców o działaniach rad dzielnic.

- Zadania o charakterze inwestycyjnym zlokalizowane na terenach nie będących własnością Gminy Miasta Gdańska realizowane ze środków finansowych na działalność statutową dzielnicy, mogą dotyczyć wyłącznie realizacji nowych przestrzeni sportowych lub rekreacyjnych, których funkcją jest rekreacja czynna - zaznacza Paweł Kordowski. - Teren wskazany na inwestycję nie może być zabudowany. Niedopuszczalne są inwestycje związane z infrastrukturą drogową za wyjątkiem ciągów pieszych lub rowerowych o istotnym znaczeniu dla komunikacji na terenie dzielnicy. Warunkiem realizacji inwestycji jest zawarcie przez Miasto Gdańsk z właścicielem nieruchomości umowy użyczenia terenu na czas nie krótszy niż okres amortyzacji planowanych nakładów na danym terenie.

TV

Zabawa na miejskim Sylwestrze w Jarze Wilanowskim