Radni jednomyślni
Z wnioskiem o nadanie nazwy Skwer Bohaterskiego Mariupola wystąpili Radni Miasta Gdańska. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Wcześniej w swoich oświadczeniach na początku 49. sesji RMG odnieśli się do tego przedstawiciele klubów radnych.
Zobacz wypowiedzi radnych:
- To bardzo ważna uchwała, uchwała w sprawie nadania nazwy skweru. Przypomnę, że gościliśmy na tej sali, w sposób zdalny, mera Mariupola i wówczas, tego samego dnia, jeszcze w czasie trwania tamtej sesji udało się wokół inicjatywy nadania nazwy Skweru Bohaterskiego Mariupola zjednoczyć radnych wszystkich kubów i znaleźć lokalizację - mówił Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.
- Od samego początku wojny w Gdańsku i całym kraju wspieramy naszych przyjaciół, naszych sojuszników w Ukrainie, zarówno poprzez pomoc polityczną, wojskową, dyplomatyczną tam na miejscu, ale też tutaj w Gdańsku, goszcząc naszych przyjaciół, goszcząc naszych braci zarówno w swoich domach, jak i w różnych ośrodkach, które przygotowało miasto czy Państwo Polskie - dodał Karol Rabenda, wiceprzewodniczący klubu PiS.
- Wszyscy tutaj kibicujemy, żeby ta wojna skończyła się jak najszybciej ponieważ z tym wiążą się ogromne ofiary ludzkie, dużo nieszczęść, dużo osób umarło, zginęło i zostało zamordowanych w Buczy i we wszystkich innych miastach - powiedziała Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska.
- Jestem głęboko wdzięczny za podjętą decyzję o nadaniu skwerowi we Wrzeszczu imienia Bohaterskiego Mariupola. To jest naprawdę bardzo ważna decyzja dla Ukraińców i Ukrainy. Mariupol stał się jednym z symbolicznych punktów rosyjskiego barbarzyństwa. Bo to, co dzieje się w Mariupolu to już nie jest wojna. To zniszczenie miasta i wszystkich jego mieszkańców - od tych najmłodszych do najstarszych - mówił tuż po przegłosowaniu uchwały Oleksandr Plodystyi, Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku. - Ale miasto broni się wbrew wszystkim deklaracjom przywódcy rosyjskiego. To miasto i walka w tym mieście jest symbolem. Symbolem sprzeciwu narodu ukraińskiego przeciw agresji Rosji. Ta walka będzie trwać do końca, do zwycięstwa – dodawał.
Odpowiedź na propozycję mera Mariupola
Gościem specjalnym XLVIII sesji Rady Miasta Gdańska był przez łącze internetowe Wadym Bojczenko – mer Mariupola, miasta partnerskiego Gdańska. Przedstawił dramatyczną sytuację okrążonego przez Rosjan miasta. Zaproponował również, aby upamiętnić bohaterstwo obrońców Mariupola w nazwie jednej z ulic w Gdańsku.
- Bardzo ważnym, symbolicznym gestem wsparcia dla nas byłoby nadanie jednej z ulic Gdańska imienia miasta-bohatera Mariupola. To tytuł, który prezydent Zełenski nadał naszemu miastu – mówił podczas sesji mer Wadym Bojczenko. – Miastu, które tyle wycierpiało podczas rosyjskiej agresji i które dalej niezłomnie walczy. Taka nazwa ulicy oznaczałaby że Mariupol jest obecny w sercu każdego gdańszczanina. Jestem pewien, że zwyciężymy i odbudujemy Mariupol. W tym odbudowanym mieście także będzie ulica miasta Gdańska.
- Deklaruję, że będziemy szukać godnego miejsca, aby upamiętnić bohaterskie miasto Mariupol – odpowiedziała wtedy prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Już pod koniec obrad sesji Radny Miasta Gdańska poinformowano, że jest wspólny projekt wszystkich trzech klubów radnych. Wybór padł na lokalizację w prestiżowej części Wrzeszcza. Jest to skwer położony przy skrzyżowaniu ulic Matki Polki i Partyzantów. Teren ma ładnie utrzymaną zieleń i estetyczne ławki, jest gęsto obsadzony drzewami, które w upalne dni dają cień.
Więcej niż punkt na mapie
W uzasadnieniu uchwały czytamy:
Mariupol był miastem podobnym do Gdańska – otwartym, leżącym nad brzegiem morza, z podobną liczba mieszkańców. Był… bo praktycznie został zrównany z ziemią w trakcie ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę, który rozpoczął się 24 lutego 2022 roku. Symbolem okrucieństwa najeźdźcy stał się zbombardowany Teatr Dramatyczny, w którego podziemiach chroniły się tysiące cywilów, głównie kobiet i dzieci, a obiekt został oznaczony widocznym z powietrza słowem ДЕТИ (dzieci). Choć dziś Mariupol wygląda jak Gdańsk po zakończeniu II wojny światowej czy Warszawa po Powstaniu Warszawskim, choć brakuje wody, żywności i leków, oblężone miasto wciąż się broni. Nie opuścili go ani wszyscy mieszkańcy, ani bohaterscy obrońcy.
Mariupol jest dla Gdańska więcej niż punktem na mapie. Z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza Gdańsk od 2017 roku współpracuje z Mariupolem na rzecz wzmocnienia demokracji lokalnej i promocji samorządu terytorialnego w ramach Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Demokracji Lokalnej (ALDA). Połączyły nas wspólne projekty, znajomości zawodowe i więzi przyjaźni.
Mariupol to współczesne Termopile, to ukraińskie Westerplatte. Miasto już stało się legendą, symbolem wiernego oporu wobec zbrodniczej agresji. Jesteśmy pełni podziwu dla męstwa obrońców Mariupola, którzy bronią swojego miasta, ojczyzny i wszystkich drogich nam wartości europejskich. Wierzymy w ich sukces. Wszyscy jesteśmy z Mariupola.
Chwała Ukrainie!
„Mariupol jak Gdańsk w 1945 roku”. Przejmujące przemówienie mera Mariupola i apel o pomoc
oprac. MW