Dzisiaj sesja RMG - nasza transmisja od godz. 9. Radni zapowiadają, jakie tematy mogą budzić kontrowersje

W czwartek, 27 kwietnia, w trybie zdalnym odbędzie się 61. sesja Rady Miasta Gdańska. Radni, którzy gościli w programie "Wszystkie Strony Miasta" uważają, że pakiet uchwał o dotacjach na remont zabytków powinien przejść bez dyskusji. Sporów natomiast można spodziewać się w sprawie dofinansowania spółki Innobaltica czy uchwalaniu statutów wszystkich gdańskich dzielnic. W studiu gośćmi byli: Kamila Błaszczyk - wiceprzewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej, Elżbieta Strzelczyk - radna Prawa i Sprawiedliwości i Bogdan Oleszek - z klubu radnych Wszystko dla Gdańska. Transmisja z sesji na naszym portalu - dzisiaj, od godz. 9.
27.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
studio wirtualne z motywami gdańskimi w tle, na fotelach siedzą dwaj mężczyźni jeden w średnim wieku drugi starszy i dwie kobiety
Wszystkie strony miasta. Nz. od lewej Marek Wałuszko, prowadzący program, Kamila Błaszczyk (KO), Elżbieta Strzelczyk (PiS) i Bogdan Oleszek 9WdG)
fot. gdansk.pl

Wsparcie dla gdańskich zabytków

W porządku 61. sesji zwracają uwagę aż 22 projekty uchwał o dotacjach dla licznych zabytków. Na liście są m.in. remonty kościoła św. Mikołaja, Złotej Bramy czy Małego Młyna. Tu dominuje wśród radnych zgoda, choć mogą pojawić się pewne wątpliwości przy niektórych obiektach.

Wiemy, które gdańskie zabytki otrzymały rządowe dotacje na remont i konserwację LISTA 

- W ubiegłych latach pojawiały się przy okazji uchwał dotyczących dofinansowania remontów zabytków pewne wątpliwości. Pamiętamy, że w ubiegłym roku nawet doprowadziło to do tego, że jako radni Miasta Gdańska przeprowadziliśmy wizytację na jednym z takich obiektów, więc być może nawet będzie dyskusja przy okazji jakiejś konkretnej lokalizacji - powiedziała Kamila Błaszczyk (KO). - Natomiast mnie osobiście bardzo cieszy, że jako Miasto znajdujemy pokaźne środki w budżecie, żeby dofinansować te zabytkowe miejsca w Gdańsku, bo one są naszą wizytówką i świadectwem historii.

- Zabytki też są dofinansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale oczywiście Miasto co roku włącza się w takie dofinansowanie i bardzo dobrze, bo mamy przepiękne zabytki i te osoby, które tam albo zamieszkują, albo prowadzą działalność, albo na przykład kościoły, wymagają remontu i wsparcia – dodała radna Elżbieta Strzelczyk PiS. - Koleżanka tutaj wspomniała o jednym obiekcie, który wzbudza mnóstwo emocji. To jest akurat willa przy ulicy Orzeszkowej 2, którą jak przypominam sobie, chyba co roku my dofinansowujemy. Na remont dachu w tym roku znowu idą pieniądze, chyba 420 tysięcy. I tak naprawdę, jeżeli ktoś pojedzie i zobaczy jak ta willa wygląda, no to jest jest ruina i bardzo szkoda, bo to jest przepiękna willa.

- Nie mam wątpliwości i będę głosował „za”. Miasto już wcześniej rzeczywiście dofinansowywało zabytki. Tym razem jest dużo nawet takich nazwijmy to niesakralnych budynków, które należy odbudować. Właściciele albo ci co zarządzają nimi, nie są w stanie takich pieniędzy wyłożyć i bardo dobrze, że również Miasto się dokłada, żeby takie obiekty były i żeby, jak powiedziały koleżanki, można było tę historię widzieć poprzez wygląd tych budynków. To są super bardzo dobre decyzje. Myślę, że mieszkańcy będą zadowoleni, a turyści będą podziwiać – podsumował ten wątek radny Bogdan Oleszek (WdG).

Porządek 61. sesji RMG (139.36 KB, docx)

Punkt 37., czyli Fala

W 37. punkcie porządku obrad może natomiast dojść do wymiany zdań. Miasto bowiem planuje objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki Innobaltica. To spółka, która wprowadza system regionalnej komunikacji publicznej Fala. Już wcześniej między radnymi koalicji a opozycji dochodziło w tej sprawie do wymiany zdań.

- Projekt tego biletu jest chyba realizowany od 2017 roku z bardzo dużym dofinansowaniem unijnym, nawet około 90 milionów, a projekt całościowo to 150 milionów – mówiła radna Elżbieta Strzelczyk. - Na pewno słyszeliście albo widzieliście państwo dyskusję gdzieś na forach, ludzie się wypowiadali o tym, że te projekty, które były przedstawiane nie są zadowalające dla mieszkańców.

Radna opozycji mimo krytycznej oceny uważa jednak, że projekt ten trzeba realizować.

- Możemy się spodziewać unijnych pieniędzy, także warto w to wchodzić. Warto mieszkańców nauczyć. Gorzej, jak w tym przeszkadzają niektórzy radni i puszczają nieprawdziwe wiadomości tylko dlatego, żeby wywołać jakieś sensacyjki, żeby mieszkańców troszeczkę pobudzić - mówił radny Bogdan Oleszek.

- Mam wrażenie, że to negatywne nastawienie, które dziś się pokazuje w przestrzeni publicznej jest właśnie napędzane tą złą atmosferą niektórych radnych, którzy negatywnie opowiadali o tym projekcie. Ponieważ ten projekt tak naprawdę jeszcze nie ruszył - przekonywała Kamila Błaszczyk (KO).

Zdaniem wiceprzewodniczącej klubu KO podobne do Fali rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w innych miastach europejskich.

W programie „Wszystkie strony miasta” radni wypowiadali się też na temat przekazania Instytutowi Kultury Miejskiej kunsztu Wodnego oraz wyrazili nadzieję, że dla dobra wszystkich mieszkańców uda się sprawnie przeprowadzić głosowanie nad 35 uchwałami dotyczącymi statutów dzielnic.

61. sesja Rady Miasta Gdańska odbędzie się 27 kwietnia w trybie zdalnym. Będzie ją można śledzić na bieżąco dzięki transmisji na portalu gdansk.pl - od godz. 9.00. Zapraszamy!

Zobacz cały program:

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka