Za niecały miesiąc święta Bożego Narodzenia. To czas, kiedy częściej myślimy nie tylko o sobie, ale także o innych. O potrzebujących mieszkańcach naszego miasta pamiętają też Radni Gdańska. Dlatego podczas najbliższej sesji będą rozmawiać o dwóch ważnych społecznych akcjach.
Jedną z nich jest świąteczny projekt pod hasłem: "Każdy może pomóc", który każdego roku organizuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
- Z MOPR można pobrać specjalny list, w którym znajduje się opis dziecka. Na jego podstawie można sprezentować mu paczkę, w której znajdzie się to, co dana osoba uważa za stosowne. W liście znajdują się informacje dotyczące płci dziecka, jego wieku i zainteresowań. Na tej podstawie można kupić np. zabawki bądź książki. Co roku MOPR organizuje kilkaset takich paczek, w tym roku taką formą pomocy objętych jest 800 dzieci. Każdy z nas, nie tylko radni, ale również każdy gdańszczanin, może w taki sposób umilić święta i dać trochę radości dzieciom - zachęcała w trakcie poniedziałkowej konferencji Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Agnieszka Owczarczak.
Zainteresowani wsparciem tej akcji, w tym pobraniem listu, powinni skontaktować się z pracownikami gdańskiego MOPR przy ul. Dyrekcyjnej 5, tel. 797 909 120 lub mailowo: kmp@mopr.gda.pl. Przygotowane upominki dla dzieci trzeba będzie dostarczyć w dniach 10 - 14 grudnia, w godz. 8.00 – 16.00, do siedziby Międzynarodowych Targów Gdańskich - AmberExpo przy ul. Żaglowej 11.
Rada Miasta Gdańska nawiązała też współpracę z Fundacją DKMS, w zakresie promowania dawstwa szpiku kostnego dla osób chorych na nowotwory krwi.
- Codziennie ktoś w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dotyczy to zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Zachorować można w każdym wieku. Są bardzo małe szanse, by znaleźć odpowiedniego dawcę, ale im więcej dawców jest zarejestrowanych w bazie DKMS, tym większe szanse na to, by taką pomoc otrzymać - zaznacza Przewodnicząca Owczarczak.
W trakcie najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska, która odbędzie się 28 listopada, w gmachu Nowego Ratusza, przy ul. Wały Jagiellońskie 1, będzie działał punkt, w którym będzie można zarejestrować się jako dawca (w godz. 9 - 13, na parterze budynku).
- Każdy, kto będzie miał trochę czasu może przyjść, zarejestrować się w bazie danych dawców szpiku kostnego, dając w ten sposób szansę osobom chorym na nowe życie - zachęca Agnieszka Owczarczak.
Radna Beata Dunajewska, szefowa klubu Wszystko Dla Gdańska, podkreśla, że bliźniaka genetycznego dla osoby chorej na białaczkę można spotkać wszędzie.
- Może zdarzyć się tak, że jeśli zarejestrujemy się, to okaże się, że ktoś choruje na tę chorobę w Meksyku, a my możemy być jego dawcą i uratować mu życie. Zachęcamy już nie tylko do oddawania krwi, co robimy od wielu lat, ale właśnie także do badania i rejestrowania się w bazie dawców szpiku kostnego. Takie badanie trwa dosłownie kilka minut. Jest bezbolesne. Wcześniej wolontariusze DKMS przeprowadzają wywiad z potencjalnym dawcą - podkreśla radna Dunajewska, która jest także przewodniczącą Komisji Rodziny i Polityki Społecznej w RMG.
Beata Dunajewska przypomina, że dawcą można być do 57 roku życia. Trzeba być też pełnoletnim. Pomóc może każdy ogólnie zdrowy człowiek, ważący nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI.
- Białaczka to choroba niezwykle śmiertelna. Jeżeli tylko możemy pomóc, przyjść w czwartek do siedziby Rady Miasta Gdańska, to spróbujmy. W mojej rodzinie, na przykład, wszystkie osoby, które mogły być zarejestrowane, już są zarejestrowane - przyznała radna. - Gdańszczanie zawsze chętnie angażują się w tego typu akcje, więc serdecznie zachęcam i tym razem. To kilka minut, a można uratować czyjeś życie - apeluje radna.
W trakcie czwartkowej sesji głos zabierze przedstawicielka Fundacji DKMS, a także osoby, które zostały dawcami i osoby, które z powodu choroby były biorcami szpiku kostnego. Będzie więc możliwość porozmawiania z nimi.