Cel dnia otwartego Rady Miasta Gdańska
Głównym celem dnia otwartego jest przybliżenie roli, jaką pełni Rada Miasta oraz zadań stojących przed gdańskimi radnymi.
Siedziba RMG mieści się w zabytkowym budynku Nowego Ratusza, który znajduje się przy ul. Wały Jagiellońskie 1.
W sobotę, 3 czerwca, odwiedzający mogli zasiąść w ławach na sali obrad i za stołem prezydialnym, porozmawiać z radnymi o ich pracy, zobaczyć odznaczenia przyznawane przez Radę, uroczyste stroje gdańskich rajców oraz wziąć udział w konkursie wiedzy „Rada Miasta bez tajemnic”.
O historii tego niezwykłego, ocalałego z wojennych zawirowań budynku, opowiadali radni i licencjonowani przewodnicy PTTK.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z DNIA OTWARTEGO RADY MIASTA GDAŃSKA
Podczas dnia otwartego nie zabrakło atrakcji przygotowanych dla dzieci i młodzieży. W budynku Nowego Ratusza oraz na dziedzińcu odbyły się m.in. pokazy i konkursy służb mundurowych, sprzętu Policji czy Straży Miejskiej. Swoje stanowiska - pełne propozycji zabaw - otworzyły ogród zoologiczny i Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk”.
Można było potrenować na ergometrach wioślarskich, wziąć udział w zajęciach plastycznych, czy… gaszeniu pożaru. Dla najmłodszych nie zabrakło waty cukrowej, popcornu i zdjęć z fotobudki. Były też występy młodych artystów z Pałacu Młodzieży, quizy i konkursy.
Czym jest Rada Miasta Gdańska?
Rada Miasta Gdańska jest organem stanowiącym (uchwałodawczym) i kontrolnym w mieście. Pełni więc rolę organu przedstawicielskiego w mieście, podobnie jak Sejm RP na poziomie ogólnokrajowym. Rada wybierana jest na pięcioletnią kadencję.
Do wyłącznych uprawnień Rady należą między innymi:
- uchwalanie statutu miasta,
- ustalanie wynagrodzenia prezydenta, stanowienie o kierunkach jego działania oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności,
- powoływanie i odwoływanie skarbnika miasta - na wniosek prezydenta,
- uchwalanie budżetu miasta, rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu oraz podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nie udzielenia absolutorium z tego tytułu,
- uchwalenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
- uchwalanie programów gospodarczych,
- podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w odrębnych ustawach,
- podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych miasta, przekraczających zakres zwykłego zarządu
Więcej o działaniach Rady Miasta Gdańska, okręgach wyborczych, terminach sesji RMG
Poznaj radnych Miasta Gdańska
Obecnie Rada Miasta Gdańska liczy 34 osoby. Przewodniczącą RMG jest Agnieszka Owczarczak, na co dzień dyrektor "ANCO" Sp. z o. o., prywatnie mężatka, mama Poli i Franciszka. Pani przewodnicząca lubi literaturę, języki obce, podróże. Uprawiane sporty to pływanie i narciarstwo.
Więcej informacji o Agnieszce Owczarczak oraz o pozostałych radnych na naszym portalu na specjalnej podstronie dedykowanej Radzie Miasta Gdańska.
Nowy Ratusz, czyli siedziba Rady Miasta Gdańska
Budynek służący obecnie Radzie Miasta powstał w latach 1898-1901 jako siedziba dowództwa niemieckiego garnizonu stacjonującego w Gdańsku. W latach międzywojennych budynek stanowił siedzibę wysokich komisarzy Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku. Było wśród nich czterech Brytyjczyków (Reginald Tower, Edward Lisle Strutt, Richard Haking i Mervyn MacDonnell), dwóch Włochów (Bernardo Attolico i Manfredo Gravina), Holender (Joost van Hamel), Duńczyk (Helmer Rosting), Irlandczyk (Seán Lester) i jeden Szwajcar (Carl Jakob Burckhardt).
W czasie drugiej wojny światowej budynek był siedzibą gauleitera Alberta Forstera, potem przez dwanaście lat Komitetu Miejskiego PZPR (1945-1957), następnie przez prawie 20 lat był tutaj Klub Studentów Wybrzeża „Żak” (1957-1995). Po remoncie wprowadzili się tutaj w 1999 roku radni Miasta Gdańska.