Radni Miasta Gdańska podczas dnia otwartego. ZOBACZ zdjęcia, poznaj radnych

Dla mieszkańców i turystów to była doskonała okazja, by zobaczyć jak działa Rada Miasta Gdańska, jak i gdzie pracują miejscy radni. W sobotę, 3 czerwca, w dniu otwartym Rady Miasta Gdańska dla wszystkich chętnych otwarto Nowy Ratusz. Były też różne atrakcje, pokazy i konkursy. ZOBACZCIE zdjęcia z tego wydarzenia.
03.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka dorosłych osób w czerwonych strojach, przed nimi stoi mała dziewczynka. Mężczyzna obok trzyma w dłoni telefon komórkowy
Selfie radnych - będzie piękna pamiątka
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Cel dnia otwartego Rady Miasta Gdańska

Głównym celem dnia otwartego jest przybliżenie roli, jaką pełni Rada Miasta oraz zadań stojących przed gdańskimi radnymi. 

Siedziba RMG mieści się w zabytkowym budynku Nowego Ratusza, który znajduje się przy ul. Wały Jagiellońskie 1.

W sobotę, 3 czerwca, odwiedzający mogli zasiąść w ławach na sali obrad i za stołem prezydialnym, porozmawiać z radnymi o ich pracy, zobaczyć odznaczenia przyznawane przez Radę, uroczyste stroje gdańskich rajców oraz wziąć udział w konkursie wiedzy „Rada Miasta bez tajemnic”. 

O historii tego niezwykłego, ocalałego z wojennych zawirowań budynku, opowiadali radni i licencjonowani przewodnicy PTTK.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z DNIA OTWARTEGO RADY MIASTA GDAŃSKA

 

Podczas dnia otwartego nie zabrakło atrakcji przygotowanych dla dzieci i młodzieży. W budynku Nowego Ratusza oraz na dziedzińcu odbyły się m.in. pokazy i konkursy służb mundurowych, sprzętu Policji czy Straży Miejskiej. Swoje stanowiska - pełne propozycji zabaw - otworzyły ogród zoologiczny i Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk”.

Można było potrenować na ergometrach wioślarskich, wziąć udział w zajęciach plastycznych, czy… gaszeniu pożaru. Dla najmłodszych nie zabrakło waty cukrowej, popcornu i zdjęć z fotobudki. Były też występy młodych artystów z Pałacu Młodzieży, quizy i konkursy.

Czym jest Rada Miasta Gdańska?

Rada Miasta Gdańska jest organem stanowiącym (uchwałodawczym) i kontrolnym w mieście. Pełni więc rolę organu przedstawicielskiego w mieście, podobnie jak Sejm RP na poziomie ogólnokrajowym. Rada wybierana jest na pięcioletnią kadencję.

Do wyłącznych uprawnień Rady należą między innymi:

  • uchwalanie statutu miasta,
  • ustalanie wynagrodzenia prezydenta, stanowienie o kierunkach jego działania oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności,
  • powoływanie i odwoływanie skarbnika miasta - na wniosek prezydenta,
  • uchwalanie budżetu miasta, rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu oraz podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nie udzielenia absolutorium z tego tytułu,
  • uchwalenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
  • uchwalanie programów gospodarczych,
  • podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w odrębnych ustawach,
  • podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych miasta, przekraczających zakres zwykłego zarządu

Więcej o działaniach Rady Miasta Gdańska, okręgach wyborczych, terminach sesji RMG

 

Cztery osoby w strojach radnych na scenie
W środku przed mikrofonem: Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Poznaj radnych Miasta Gdańska

Obecnie Rada Miasta Gdańska liczy 34 osoby. Przewodniczącą RMG jest Agnieszka Owczarczak, na co dzień dyrektor "ANCO" Sp. z o. o., prywatnie mężatka, mama Poli i Franciszka. Pani przewodnicząca lubi literaturę, języki obce, podróże. Uprawiane sporty to pływanie i narciarstwo. 

Więcej informacji o Agnieszce Owczarczak oraz o pozostałych radnych na naszym portalu na specjalnej podstronie dedykowanej Radzie Miasta Gdańska

 

Dwoje starszych ludzi siedzi za stołem
Być jak radny Miasta Gdańska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nowy Ratusz, czyli siedziba Rady Miasta Gdańska

Budynek służący obecnie Radzie Miasta powstał w latach 1898-1901 jako siedziba dowództwa niemieckiego garnizonu stacjonującego w Gdańsku. W latach międzywojennych budynek stanowił siedzibę wysokich komisarzy Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku. Było wśród nich czterech Brytyjczyków (Reginald Tower, Edward Lisle Strutt, Richard Haking i Mervyn MacDonnell), dwóch Włochów (Bernardo Attolico i Manfredo Gravina), Holender (Joost van Hamel), Duńczyk (Helmer Rosting), Irlandczyk (Seán Lester) i jeden Szwajcar (Carl Jakob Burckhardt).

W czasie drugiej wojny światowej budynek był siedzibą gauleitera Alberta Forstera, potem przez dwanaście lat Komitetu Miejskiego PZPR (1945-1957), następnie przez prawie 20 lat był tutaj Klub Studentów Wybrzeża „Żak” (1957-1995). Po remoncie wprowadzili się tutaj w 1999 roku radni Miasta Gdańska. 

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!