Nowa Rada Miasta Gdańska. Radni i prezydent Aleksandra Dulkiewicz zaprzysiężeni

32 radnych i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz złożyło we wtorek, 7 maja, uroczyste ślubowanie podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta Gdańska IX kadencji. Wybrano także Agnieszkę Owczarczak na przewodniczącą Rady Miasta oraz trzech wiceprzewodniczących: Piotra Dzika, Karola Rabendę i Mateusza Skarbka. - Patrzmy daleko, bo nasze miasto to ponad tysiąc lat historii. Miasto ambitne, z którego mieszkańcy i przybysze są bardzo dumni - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.
07.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkadziesiąt osób stoi na ulicy, po bokach budynki. Pozują do wspólnego zdjęcia
Radni Gdańska i prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz po zaprzysiężeniu przy Ratuszu Głównego Miasta
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kto na początku prowadził obrady?

Pierwsza sesja nowej kadencji Rady Miasta Gdańska rozpoczęła się w samo południe w historycznej Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta, przy ul. Długiej 46.

Zgodnie z przyjętym zwyczajem do czasu wyboru nowego prezydium Rady Miasta obrady prowadził najstarszy wiekiem radny, którym jest, mający 76 lat, Bogdan Oleszek z klubu radnych Wszystko dla Gdańska.  

Ślubowanie radnych

Przed przystąpieniem do sprawowania mandatu radnego kadencji 2024-2029, wszyscy radni otrzymali zaświadczenia o wyborze na radnego (lista radnych znajduje się na stronie internetowej miasta), które wręczył im Marek Jankowski przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku. Następnie każdy z radnych złożył ślubowanie.

Rotę ślubowania:

„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwe, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”

Nazwiska radnych odczytał najmłodszy radny IX kadencji 28-letni Jan Perucki z Koalicji Obywatelskiej

Doniosły charakter chwili podkreślała leżąca na prezydialnym stole Biblia gdańska z 1632 roku, na którą burmistrzowie, rajcy oraz miejscy ławnicy do II rozbioru Rzeczypospolitej składali przysięgę, że „wszystko, co będą czynić, czynić będą wyłącznie dla dobra miasta Gdańska”.

Na końcu roty ślubowania każdy z radnych mógł dopowiedzieć formułę “Tak mi dopomóż Bóg”
 
Skorzystało z tego 14 radnych. Wszyscy - ośmioro - radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości (Piotr Gierszewski, Barbara Imianowska, Aleksander Jankowski, Kazimierz Koralewski, Przemysław Majewski, Karol Rabenda, Tomasz Rakowski, Andrzej Skiba), pięcioro radnych Wszystko dla Gdańska (Wojciech Błaszkowski, Katarzyna Czerniewska, Piotr Dzik, Łukasz Świacki, Teresa Wasilewska) oraz jeden radny Koalicji Obywatelskiej (Karol Ważny). 

Wybór przewodniczącego i zastępców

Po ślubowaniu radnych przeprowadzono tajne głosowania nad wyborem przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady Miasta Gdańska IX kadencji.

Jedyną kandydatką na stanowisko przewodniczącego Rady Miasta była Agnieszka Owczarczak (KO), pełniąca tę funkcję w poprzedniej VIII kadencji 2018-2024. W latach 2009-2018 była wiceprzewodnicząca Rady.

Zdjęcie przedstawia moment między dwiema kobietami w eleganckim wnętrzu. Jedna z kobiet, nosząca okulary i czarną sukienkę, wręcza drugiej kobiecie bukiet kolorowych kwiatów, w tym czerwonych, pomarańczowych i białych. Druga kobieta, również ubrana na czarno, ma sukienkę z ozdobnym haftem i czerwone okulary. Obie uśmiechają się do siebie, wymieniając spojrzenia pełne uznania i ciepła. W tle częściowo widoczna jest postać, która wydaje się być zaangażowana w rozmowę lub ogłoszenie, a inna osoba uwiecznia to wydarzenie aparatem fotograficznym. Sceneria sugeruje formalne wydarzenie, prawdopodobnie w sali rządowej lub ceremonialnej, co wskazuje obecność flagi i bogatej dekoracji.
Agnieszka Owczarczak (po prawej) przyjmuje gratulacje po wyborze na przewodniczącą Rady Miasta od prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Jej kandydaturę zarekomendował radny Piotr Borawski z Koalicji Obywatelskiej.

- Agnieszka Owczarczak jest radną od 2006 r. wielokrotnie wybierana przez mieszkańców Zaspy i Przymorza. W ostatnich wyborach uzyskała 7 457 głosów, najwięcej spośród obecnych na sali radnych. Pełniąc obowiązki przewodniczącej Rady Miasta wielokrotnie dowiodła, że fantastycznie prowadzi obrady i reprezentuje Radę Miasta na zewnątrz. Agnieszka Owczarzak jest demokratką. Szanuje każdego na sali obrad, niezależnie od tego, ktoś jest w koalicji, czy w opozycji - powiedział radny KO.

Za kandydaturą Agnieszki Owczarczak na przewodniczącą RMG opowiedziało się 28 radnych, 1 był przeciw, a 1 wstrzymujący się. Dwa głosy były nieważne.

- Chciałabym bardzo podziękować za okazane mi dziś zaufanie. Zapewniam, że będę się starała tak, jak dotąd, pracować na rzecz całej Rady Miasta Gdańska – powiedziała przewodnicząca Agnieszka Owczarczak, która podziękowała także wyborcom Przymorza i Zaspy za najlepszy wynik w mieście i najbliższym - mężowi, dwójce dzieci oraz rodzicom - za to, że zawsze może na nich liczyć.

Następnie, przeprowadzono głosowanie na trzech wiceprzewodniczących RMG
 
Zostali nimi, w kolejności alfabetycznej:  
 
  • Piotr Dzik (Wszystko dla Gdańska). Wynik głosowania: za 27 głosów, przeciw: 2, wstrzymujące się: 3.
  • Karol Rabenda (Prawo i Sprawiedliwość). Wynik głosowania: za 23 głosy, przeciw: 4, wstrzymujące się: 5. 
  • Mateusz Skarbek (Koalicja Obywatelska). Wynik głosowania: za 29 głosów, przeciw 2, wstrzymujący się: 1.  
Kobieta w okularach, na szyi ma gruby łańcuch - atrybut prezydenta Gdańska
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas pierwszego przemówienia po zaprzysiężeniu
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Ślubowanie prezydent Aleksandry Dulkiewicz

Po wyborze prezydium Rady Miasta, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej wręczył Aleksandrze Dulkiewicz zaświadczenie o wyborze na Prezydenta Miasta Gdańska. Prezydent złożyła ślubowanie wobec Rady Miasta:

Obejmując urząd Prezydenta Miasta Gdańska, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta Gdańska.

- powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, na końcu dodając "Tak mi dopomóż Bóg".

Z chwilą wygłoszenia przysięgi i złożenia podpisu, Aleksandra Dulkiewicz oficjalnie objęła obowiązki Prezydenta Miasta Gdańska na lata 2024-2029.

„Wszystko dla Gdańska - Gdańsk dla wszystkich”

Po zaprzysiężeniu, prezydent Aleksandra Dulkiewicz zwróciła się do zebranych w pierwszym przemówieniu.

Bycie prezydentką Gdańska to dla mnie zaszczyt. Dziękuję za każdy wyborczy głos poparcia: 103 337 głosów. To wielkie zobowiązanie, zrobię wszystko, aby sprostać misji, bo strofę z roty ślubowania „powierzony mi urząd sprawować będę dla dobra publicznego i pomyślności miasta Gdańska” traktuję bardzo poważnie. Poważnie, bo to ponadtysiącletnie miasto. Poważnie, bo dziś jest z nami Biblia z 1632 roku, przetłumaczona przez braci czeskich.

Przed sesją spotkaliśmy się w Bazylice Mariackiej, gdzie duchowni wszystkich wyznań prosili o błogosławieństwo dla naszego miasta, niezależnie od tego, jakie imię dają Bogu, w którego wierzą. O pomyślność dla naszego miasta. Co to znaczy? Dla każdego i każdej z nas? Oczywiście tak. Dla wszystkich, którzy są w tej sali i złożyli ślubowanie? Także. Dla mnie? Też. Ale przede wszystkim dla każdej i każdego mieszkańca naszego miasta. Aby nikt nie czuł się wykluczony, na marginesie.


Gratuluję wszystkim, także nowo wybranym paniom i panom radnym. Cieszę się na czekającą nas współpracę dla naszego Gdańska. Pięć lat temu, składając przysięgę mówiłam, że gospodarcza sytuacja Gdańska jest dobra, sukcesywnie podnosimy jakość życia i „chcę wierzyć, że korzystna koniunktura […] na świecie nie zmieni się”, dzięki czemu „z powodzeniem będziemy realizować wszystkie cele wyznaczone na najbliższe lata”. Dziś już wiemy, że po pandemii, ośmioletniej polityce rządu centralnego nieprzychylnej naszym wspólnotom, w trakcie wojny za naszą wschodnią granicą i przybyciu licznych przychodźców, wreszcie w obliczu konfliktów zbrojnych w wielu zakątkach świata, nic nie jest stałe, ani pewne.


Dziś nie ma wątpliwości, że umiejętność przystosowywania polityki miejskiej do zmieniającej się sytuacji globalnej, to jedno z największych wyzwań, jakie czekają nas w najbliższych pięciu latach. Słowo „zmiana” charakteryzuje dziś świat i opisuje nas samych.


Chcę podzielić się z Państwem własnym doświadczeniem, które jest dorobkiem pięciu ostatnich lat sprawowania urzędu prezydenta miasta Gdańska. Pozwólcie, że posłużę się metaforą i to nie byle jaką, bo zaczerpniętą z bajki dla dorosłych Andersena. W mieście, w którym w literaturze upatrujemy narzędzie do rozwoju duchowego i intelektualnego człowieka, kształtowania postaw obywatelskich i pielęgnowania wspólnoty, wydaje mi się na miejscu.

„Wzdłuż wybrzeża ciągnie się las.

Rosną tam dęby i buki, krzewy jeżyn i tarniny.

Wiosną przylatują setki słowików.

Obok jest morze. A pomiędzy morzem i lasem biegnie szeroki trakt.

Co widzą przejeżdżający drogą ludzie?

Jeden gospodarz komentował: „Piękne drzewa”.

Drugi dodał: „Każde z nich to dziesięć wozów drew na opał”.

Inny podróżny narzekał: „Kiepska tu droga […] przeklęte drzewa […],

nie ma tu porządnego przewiewu”.

Młodzieniaszek, spojrzawszy na porośnięte mchem wzgórze i ciemną gęstwinę,

pomyślał: „Chciałbym tu chadzać z Christiną od młynarza!”.

Woźnica zauważył, że drzewa rosnące przy trakcie są bardzo znaczące.

„[…] gdy zimą jest dużo śniegu i wszystko zlewa się w jedno”

stają się bowiem dla niego znakiem.

Może się ich trzymać, żeby nie wjechać w morze.

Zjawił się też malarz. „[…] oczy mu błyszczały.

[…] zaczął dokładnie notować kolory i odcienie: »Błękit, lila, ciemny brąz!«.

Byłoby z tego wspaniałe malowidło”.

Wreszcie pojawiła się uboga dziewczyna, tobołki postawiła na ziemi.

Nasłuchiwała dźwięków lasu, chyba przez chwilę nawet się modliła”.

Zdjęcie przedstawia cztery osoby siedzące przy stole podczas oficjalnego spotkania lub konferencji. Od lewej strony widać młodego mężczyznę w jasnych włosach, ubranego w ciemnoszary garnitur i czerwony krawat, który spogląda w lewo z poważnym wyrazem twarzy. Obok niego siedzi starszy mężczyzna o siwych włosach, również ubrany formalnie, który patrzy przed siebie z zamyślonym wyrazem twarzy. Trzecia osoba to kobieta w okularach z czerwonymi oprawkami, ubrana w czarną sukienkę z ozdobnymi detalami, która również patrzy w kierunku przeciwnym do kamery. Czwarta osoba to młody mężczyzna o jasnych włosach, ubrany w ciemny garnitur i pomarańczowy krawat, który uśmiecha się delikatnie w kierunku kamery. Na stole przed nimi znajduje się bukiet czerwonych i białych róż, a w tle widać niebieską flagę z żółtymi gwiazdami, sugerującą europejskie kontekst wydarzenia. Na ścianie za nimi wisi klasyczny obraz przedstawiający nagiego psa. Całość utrzymana jest w eleganckiej, formalnej atmosferze.
Prezydium Rady Miasta Miasta kadencji 2024-2029 w pełnym składzie. Od lewej Karol Rabenda (PiS), Piotr Dzik (Wszystko dla Gdańska) - wiceprzewodniczący RMG, Agnieszka Owczarczak (KO) - przewodnicząca RMG, Mateusz Skarbek (KO) - wiceprzewodniczący RMG
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Ta przypowiastka wspaniale ilustruje polityki miejskie. I oddaje prawdę, której tak mocno doświadczyłam przez te ostatnie pięć lat: na każdą kwestię trzeba spojrzeć z wielu punktów widzenia. Uwzględnić różne racje. Rozważyć wszystkie za i przeciw. Widzieć ludzi, różnorodnych ludzi, a nie tylko procesy.

Współważność i uważność muszą być przymiotami polityki miasta, takiego jak Gdańsk, nasz Gdańsk – gdzie szanujemy wolność, różnorodność, a jednocześnie troszczymy się o siebie wzajemnie w imię solidarności.

Dlatego proszę dziś koalicję (Koalicję Obywatelską - przyp. red.) i opozycję o twórczą współpracę. Spierajmy się – twórczo, merytorycznie, ale szanujmy się wzajemnie, słuchajmy i doceniajmy wzajemne kompetencje.


Patrzmy daleko, bo nasze miasto to ponad tysiąc lat historii. Miasto ambitne, z którego mieszkańcy i przybysze są bardzo dumni. Miasto, którego świadomość roli historycznej, ale także tego, co przed nami, jest bardzo wysoka. Dlatego patrzmy daleko, dalekowzrocznie. Wszystko dla Gdańska – Gdańsk dla wszystkich.

Na końcu uroczystej sesji radni zaśpiewali hymn narodowy, zaintonowany przez Andrzeja Skibę, radnego PiS.

Kto obejmie pozostałe dwa mandaty?

We wtorkowej sesji uczestniczyło 32 radnych. Do pełnego składu Rady Miasta brakuje jeszcze dwóch radnych.

Po zwycięstwie wyborczym na prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (Koalicja Obywatelska - Wszystko dla Gdańska) musiała zrezygnować z mandatu radnej, który uzyskała w okręgu nr 2. Mandat po niej otrzyma dotychczasowa radna Kamila Błaszczyk (KO).

Mandatu radnego zrzekł się również Piotr Grzelak (WdG), który kontynuuje swoją pracę na stanowisku zastępcy prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. Mandat po nim przejmie Żaneta Geryk (KO), która zasiadała już w Radzie Miasta Gdańska w latach 2010-2014.

O tym kiedy Kamila Błaszczyk i Żaneta Geryk zostaną zaprzysiężone na radne zdecyduje komisarz wyborczy. 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z INAUGURACYJNEJ SESJI RADY MIASTA IX KADENCJI 2024-2029:

 
Przypomnijmy, że W 34-osobowej Radzie Miasta Gdańska powstały trzy kluby radnych:
 
  • Koalicji Obywatelskiej - 16 radnych
  • Wszystko dla Gdańska - 10 radnych
  • Prawa i Sprawiedliwości - 8 radnych 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas