Przyznano granty na działania w ramach programu Edukacja do Kultury. Gdańsk
Plastycy mogą ubiegać się o prowadzenie zorganizowanych punktów handlowych w formie stoisk, gablot, stojaków oraz innych ekspozytorów i urządzeń wolnostojących przeznaczonych do prezentowania i sprzedawania własnej twórczości artystycznej z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki, portretu, rzeźby, ceramiki, tkaniny, rękodzieła lub fotografii.
Miasto na ten cel przeznaczyło łącznie 33 miejsca znajdujące się na ul. Długiej (13 miejsc), ul. Długi Targ (11 miejsc), ul. Korzennej (3 miejsca) i ul. Rybackie Pobrzeże (6 miejsc). Szczegółowy adres i rozlokowanie każdego z punktów można sprawdzić w WYKAZIE i NA MAPACH.
Jakie wsparcie można otrzymać?
Przestrzeń handlowa to teren o wielkości maks. 2 m kw., na którym może stanąć punkt sprzedaży. W obrębie Głównego Miasta dozwolone jest wystawianie i handlowanie dziełami plastycznymi, takimi jak: malarstwo, grafika, linoryt, fotografia. Nie dopuszcza się sprzedaży karykatur oraz innych wyrobów masowej produkcji. Ze względu na dbałość o zachowanie i promocję dziedzictwa kulturowego Gdańska w tej przestrzeni osoba, która otrzymała punkt handlowy, zobowiązuje się do wystawiania i handlu pracami autorskimi związanymi z tematyką gdańską. Co istotne, zabudowa pozostaje tylko na czas prowadzenia działalności.
Kto może ubiegać się o sezonowy punkt handlowy?
O sezonowy punkt handlowy mogą ubiegać się twórcy, którzy udokumentują wykształcenie plastyczne i przedstawią swoje osiągnięcia artystyczne.
Ważne
Do wniosku należy dołączyć opis i załączone przykłady prac przeznaczonych do prezentacji i sprzedaży, a także projekt zagospodarowania punktu handlowego o maksymalnych wymiarach 2 m kw.
Kto dokonuje wyboru?
Wnioski o przydzielenie punktu rozpatruje komisja złożona z członków wskazanych przez m.in.: Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdański oddział Związku Polskich Artystów Plastyków, Komisję Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska, Biuro Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Biuro Architekta Miasta.
Jakie obowiązują kryteria wyboru?
O przydzieleniu punktów handlowych plastykom decyduje komisja powołana przez Prezydenta Gdańska. Komisja ocenia przede wszystkim wartość artystyczną przedstawionych prac, a także dotychczasową współpracę z oferentem, projekt graficzny punktu handlowego i deklarowany okres prowadzenia działalności.
Jak wnioskować o przyznanie punktu handlowego?
Wniosek znajduje się na stronie Biura Prezydenta ds. Kultury (zakładka: Punkty handlowe dla plastyków)
Wniosek należy dostarczyć (z dopiskiem: Punkty handlowe dla plastyków):
- za pośrednictwem operatora pocztowego pod adresem: Urząd Miejski w Gdańsku Biuro Prezydenta ds. Kultury, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk;
- osobiście w Zespole Obsługi Mieszkańców nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12, pokój nr 40;
- w formie elektronicznej, używając podpisu zaufanego poprzez system ePUAP.
Więcej informacji
Pytania można kierować bezpośrednio do Biura Prezydent ds. Kultury: tel. 58 323 60 48, e-mail: pamela.granatowski@gdansk.gda.pl.
Oprac. AO
Wakacyjny Staż 2024. Trwa nabór fundatorów staży, termin zgłoszeń mija 22 marca