Punkt widokowy przy Starym Sobieskim. Otwarcie w sobotę

W sobotę, 13 października, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna otworzy trzeci punkt widokowy w ramach projektu “Gdański Szlak Wodociągowy”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00, przy Zbiorniku Wody Stary Sobieski na Górze Szubienicznej w Gdańsku Wrzeszczu.
12.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Panorama z tarasu widokowego przy Zbiorniku Stara Orunia
Panorama z tarasu widokowego przy Zbiorniku Stara Orunia
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Gdańszczanie znają już taras widokowy Zbiornika Wody Kazimierz i punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stara Orunia, któremu nadano imię Jerzy (na cześć Jerzego Sampa). A jeśli nie znają, to czym prędzej powinni to zmienić. Warto nie tylko wiedzieć o tak urokliwych zakątkach Gdańska, ale przede wszystkim, od czasu do czasu, do nich zaglądać. Takim miejscem jest niewątpliwie punkt widokowy, który powstał przy Zbiorniku Wody Stary Sobieski.

– Punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stary Sobieski to kolejne wyjątkowe miejsce, które przygotowaliśmy w ramach realizacji projektu pod nazwą Gdański Szlak Wodociągowy. Ideą Szlaku jest udostępnienie i uatrakcyjnienie miejsc związanych z mało znaną, a już prawie 150-letnią historią, systemu wodociągowo-kanalizacyjnego Gdańska. Stworzyliśmy tu przestrzeń do podziwiania otaczającego nas krajobrazu, z ławkami i platformą widokową. Dodatkowo, istniejący obok cmentarz urnowy został ogrodzony i zagospodarowany. Po drodze można się też napić wody z naszego zdroju. Jestem przekonany, że ten element Szlaku, podobnie jak pozostałe, które już przygotowaliśmy i udostępniliśmy mieszkańcom i turystom, zostanie niejako odczarowany i obdarzony na powrót dobrą energią – mówi Jacek Skarbek, prezes spółki GIWK.

Tak wygląda Zbiornik Sobieski z zewnątrz
Tak wygląda Zbiornik Sobieski z zewnątrz
Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

- Choć jutrzejszym wydarzeniem zamykamy świetny projekt, to jednocześnie otwieramy fantastyczne miejsce widokowe - mówi Witold Paweł Burkiewicz, scenograf przestrzeni, autor koncepcji przestrzennej Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. - Stworzyliśmy platformę, dzięki której mamy piękny widok na Dolinę Królewską. Jest to jednak widok, który sięga daleko, bo aż do Zatoki Gdańskiej. W tym samym czasie otworzymy tzw. Park Nostalgiczny, który zaprojektowałem na miejscu dawnego cmentarza urnowego. Warto dodać, że jest to pierwszy w Gdańsku, a może i w Polsce, park scenograficzny. To miejsce powstało niemal od zera, a kiedy na nie popatrzymy, mamy wrażenie, że zawsze tak wyglądało. Ten park to ważna część Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, bo chciałbym przypomnieć, że w tym projekcie chodzi nie tylko o otwarcie zbiorników, ale chodzi także o to, by oddać mieszkańcom tereny reakreacyjne.

Zbiornik Wody Stary Sobieski, który znajduje się w sąsiedztwie platformy widokowej i Parku Nostalgicznego, zostanie oddany do użytku prawdopodobnie z końcem listopada br.  To obiekt pochodzący z 1911 roku. Przestał być użytkowany pod koniec lat 70. XX wieku. Obecnie spółka GIWK kończy prace mające na celu udostępnienie go zwiedzającym wraz z wystawą o historii gdańskich wodociągów.

Powstał na planie koła i jest z betonu. Zbiornik Sobieski od wewnątrz wygląda imponująco
Powstał na planie koła i jest z betonu. Zbiornik Sobieski od wewnątrz wygląda imponująco
Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Na uczestników jutrzejszego wydarzenia czeka dodatkowa atrakcja. Otwarciu punktu widokowego będzie towarzyszyć spektakl artystyczny pt. „Jak dobrze mieć sąsiada czyli spotkanie z balladą na Gdańskim Szlaku Wodociągowym”. Reżyserem i scenografem spektaklu jest Witold Paweł Burkiewicz.

- Wystąpi wielu wspaniałych artystów - zapewnia Burkiewicz. - Zobaczymy muzyków, śpiewaków, poetów oraz przyjaciół Antoniego Kozłowskiego. Ci ostatni pojawią się dlatego, że jutro nadam widokowi imię właśnie tego, zmarłego w zeszłym roku, poety i prozaika. Antoni był wyjątkową postacią związaną z Wrzeszczem. Ta dzielnica była jego małą ojczyzną.


JAK DOTRZEĆ

Zbiornik Wody Stary Sobieski jest umieszczony w aplikacji Google Maps. Ponieważ dotarcie do zbiornika może sprawić trudność, warto skorzystać z aplikacji. Dojście na miejsce jest możliwe dwiema  drogami. Pierwsza prowadzi od od ul. Sobieskiego. Po lewej stronie, stojąc w kierunku Suchanina, zaraz za willą przy ul. Sobieskiego 2, znajduje się oznakowane wejście na dość stromą drogę gruntową między działkami. Ona doprowdzi nas na miejsce. Wejście możliwe jest również od strony ul. Traugutta oznakowaną ścieżką zaczynającą się za budynkiem cerkwi, wzdłuż ogrodzenia miejskiego stadionu. 

Zobacz także : Gdański Szlak Wodociągowy - poznaj nowe miejsca



TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu