• Start
  • Wiadomości
  • Przyznano granty dla NGO na działania w kulturze. 38 organizacji ze wsparciem Miasta

Przyznano granty dla NGO na działania w kulturze. 38 organizacji ze wsparciem Miasta

38 organizacji pozarządowych uzyskało wsparcie miasta w ramach otwartego konkursu ofert z zakresu kultury, sztuki i dziedzictwa kulturowego. W jego ramach zorganizują koncerty, festiwale, pokazy filmowe, wystawy, warsztaty i spektakle w miejskiej przestrzeni. Miasto Gdańsk przeznaczy na ten cel 924 tysiące złotych.
08.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Stowarzyszenie Grupa Fląder - organizator Fląder Festiwalu w Brzeźnie jest jedną z 38. organizacji pozarządowych, które otrzymały grant. Nz. 16. Fląder Festiwal (2019 rok), koncert Dezertera
Stowarzyszenie Grupa Fląder - organizator Fląder Festiwalu w Brzeźnie jest jedną z 38. organizacji pozarządowych, które otrzymały grant od Miasta Gdańska. Nz. 16. Fląder Festiwal (2019 rok), koncert Dezertera
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

 

Rozstrzygnięto konkurs ofert na realizację zadań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego określonych w Programie współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi na rok 2021. Każda organizacja mogła złożyć w konkursie maksymalnie dwie oferty. Z 73 ofert, które zostały przedstawione komisji wybrano 40 propozycji 38 gdańskich organizacji pozarządowych.

Proponowane działania musiały uwzględniać aktywizację mieszkańców w skali dzielnicowej i sąsiedzkiej. Projekty kulturalne zgłaszane w konkursie miały także mieć na celu zachowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego i tożsamości gdańskiej, kaszubskiej, pomorskiej, mniejszości narodowych i mniejszości etnicznych a także krzewić ideę wolności, solidarności i otwartości. Proponowane przedsięwzięcia mogły zarówno nawiązywać do tradycji i tożsamości kultury Gdańska, jak i tworzyć nową wartość dzięki oryginalnym metodom ekspresji. Realizacja projektów ma odznaczać się wysoką jakością̨, unikatową i spójną koncepcją oraz rzetelnością̨ wykonania. Na dofinansowanie mogły liczyć zarówno projekty kulturalne skoncentrowane na wybranej dziedzinie kultury i sztuki, jak i te o charakterze interdyscyplinarnym.

Jednym z kryteriów merytorycznych oceny była także realizacja zasady równych szans, w tym dostępności oferty dla osób ze szczególnymi potrzebami w obszarze architektonicznym, cyfrowym, komunikacyjno-informacyjnym i społecznym oraz przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju, w szczególności realizacji kampanii „Gdańsk bez plastiku”.

Ze szczegółowymi warunkami konkursu można zapoznać się TUTAJ.

 

Spośród projektów kulturalnych wybrano m.in. następujące:

  • Gdańska Legenda o Jakubie i Annie - Stowarzyszenie dla Siedlec

Projekt zgłoszony przez Stowarzyszenie dla Siedlec proponuje realizację warsztatów teatralnych zakończonych premierą spektaklu i pospektaklową interakcją z widownią, złożoną ze środowisk wrażliwych społecznie. W projekcie nastąpi współpraca warsztatowa i przedstawienie spektaklu z interakcją, szczególnie mieszkańcom Siedlec, w tym bezdomnym ze stowarzyszenia Prometeusz i osobom z niepełnosprawnością intelektualną z Fundacji „Świat wrażliwy” oraz „Sprawni inaczej”, seniorom z „Zakopianki”, a także uchodźczyniom i imigrantkom z Fundacji „Kobiety Wędrowne”.

Wybranie do projektu gdańskiej legendy pozwala na podjęcie istotnych społecznie tematów. Losy bohaterów legendy sięgającej XVII wieku, poruszają i wywołują takie tematy jak: odpowiedzialność za dane słowo, potrzeba życia - wędrówki a realizacja potrzeby założenia rodziny, miłości i rozłąki, bezradności życia w niewoli, wzajemnej pomocy i potrzeby opieki nad starszymi, problemu śmierci w trakcie zarazy. Praca nad tym wydarzeniem ma na celu: rozwój tradycji i tożsamości gdańskiej, otwartości na solidarność społeczną, wzajemną aktywizującą współpracę oraz na zwiększenie współuczestnictwa w kulturze mieszkańców Siedlec i Gdańska.

  • Nasza Dawna BG - Stowarzyszenie Biskupia Górka

Stowarzyszenie Biskupia Górka zgłosiło projekt mający na celu integrację i aktywizację społeczności byłych i obecnych, wieloletnich mieszkańców tej gdańskiej dzielnicy. W planach jest organizacja spotkania (zjazdu) dzisiejszych i dawnych mieszkańców Biskupiej Górki z udziałem gości z zagranicy, spaceru z przewodnikiem uczestników zjazdu, wystawy fotograficznej ukazującej dzielnicę z okresu od lat 40. do lat 80. ubiegłego wieku i rodzinny koncert w wykonaniu muzykującej rodziny mieszkającej w tym miejscu.

  • Dziękujemy - koncert dla służby zdrowia - Fundacja Pomysłodalnia

Fundacja Pomysłodalnia zgłosiła do konkursu organizację koncertu dla służby zdrowia. „Dziękujemy!” ma stanowić formę uroczystego i wyjątkowego podziękowania za niebywały wysiłek, zarówno fizyczny, jak i psychiczny, który włożyła i wkłada pomorska służba zdrowia w ratowanie życia i zdrowia mieszkańców podczas pandemii. To także ukłon wobec gdańskich i pomorskich artystów, których pandemia pozbawiła występów i zarobkowania. Idea wspierania lokalnych twórców w miejscu dla nich ważnym, jakim jest Gdańsk, ale także Pomorze, to realizowanie misji zachowania i rozwoju kultury regionalnej.

  • 18 Fląder Festiwal 2021 - Stowarzyszenie Grupa Fląder

W tym roku odbędzie się 18., „pełnoletnia” edycja wydarzenia. Fląder Festiwal na przestrzeni lat udowodnił swoją pozycję i dziś jest jednym z bardziej rozpoznawalnych festiwali muzycznych w kraju, największym w kraju festiwalem polskiej muzyki niezależnej, alternatywnej na Wybrzeżu i największym festiwalem muzyki alternatywnej w kraju odbywającym się na plaży. Ogólnopolska, niebiletowana impreza muzyczna cyklicznie od 2003 roku przyciąga rzeszę słuchaczy w różnym wieku. integrując środowiska społecznych i twórczych. We wszystkich poprzednich Fląder Festiwal gościł blisko 500 zespołów i szacunkowo około 150 000 słuchaczy. Festiwal odbywa się na plaży w Gdańsku Brzeźnie u styku sąsiadujących dzielnic Zaspa, Nowy Port, Przymorze, Wrzeszcz, Jelitkowo.

Przy organizacji tegorocznej imprezy organizator będzie współpracował również z trzema instytucjami ekologicznymi w ramach kampanii #gdanskbezplastiku. Organizacje te wspierają działania na rzecz poprawy ekosystemu, oczyszczania Bałtyku z plastiku, mikroplastiku i innych zanieczyszczeń i ograniczeniu wprowadzania substancji niebezpiecznych do środowiska naturalnego. Planowane są różne atrakcje dla uczestników Festiwalu, wystawy, konkursy, podróże interaktywne np. na dno Bałtyku.

  • Gdańska Fala Filmowa - III edycja - Fundacja Teatru Czwarte Miasto

Trzecia edycja „Gdańskiej Fali Filmowej” to projekt, który ma przede wszystkim aktywizować lokalne społeczności oraz eksponować i przypominać o najciekawszych przestrzeniach Gdańska, w których można organizować seanse kina plenerowego m.in. w Parku Oliwskiego, Parku przy ul. Chirona w Osowej, Jarze Wilanowskim na Chełmie, Parku Reagana czy Podleśnej Polanie we Wrzeszczu. W repertuarze zaplanowano filmy, które przede wszystkim będą sprzyjać integracji mieszkańców dzielnic z uwzględnieniem specyfiki lokalizacji.

 

Konkurs na realizację zadań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego określonych w Programie współpracy Miasta Gdańsk z organizacjami pozarządowymi na rok 2021 to czwarty konkurs grantowy ogłoszony w tym roku w Gdańsku. Poprzednio, na działania rzecz integracji społecznej, na lokalne działania kulturalne i na organizację wydarzeń podnoszących atrakcyjność Gdańska miasto łącznie przeznaczyło 2 350 000 zł. Więcej: Wyniki konkursów grantowych dla NGO na kulturę.

Szczegółowe wyniki oceny merytorycznej ofert złożonych w konkursie na zadania kulturalne 2021 można znaleźć w BIP.

Oprac. AO

TV

Wieczór dla tramwaju widmo