
Czytaj także: Paweł Sołtys czyli Pablopavo. W Bibliotece Oliwskiej o nowej książce
– Atlas Historyczny Gdańska to jedno z najważniejszych opracowań na temat dziejów miasta. Uwzględnia najnowszy stan badań i łączy analizę historyczną z unikalnym materiałem kartograficznym. Obejmuje praktycznie całą historię Gdańska – od średniowiecza po współczesność, ukazując jego rozwój przestrzenny na tle zmian politycznych, gospodarczych i społecznych – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Szczególnie cenne są niepublikowane dotąd mapy i plany, które pozwalają lepiej zrozumieć, jak kształtowało się miasto. To opracowanie fundamentalne zarówno dla badaczy, jak i mieszkańców oraz pasjonatów historii Gdańska,.
Atlas Historyczny Gdańska został wydany przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Prace nad publikacją trwały blisko 15 lat. Wśród autorów poszczególnych opracowań znaleźli się wybitni specjaliści: Tomasz Błyskosz, prof. Grzegorz Bukal, prof. Jacek Friedrich, prof. Edmund Kizik, prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, prof. Henryk Paner, dr Zofia Maciakowska, Zbigniew Polak i Wojciech Szymański.

Co znajdziemy w Atlasie Historycznym Gdańska?
Publikacja dostarcza szczegółowej wiedzy na temat rozwoju przestrzenno-funkcjonalnego Gdańska na przestrzeni wieków. Zawiera:
- 76 map, planów i ilustracji obejmujących okres od XIII do XX wieku,
- Mapy katastralne, historyczne i współczesne,
- Rekonstrukcje układów urbanistycznych w kluczowych okresach,
- Analizy fortyfikacji, defortyfikacji oraz systemu wodociągowego,
- polsko-niemiecki wykaz nazw ulic Gdańska.
Atlas opiera się na materiałach z archiwów polskich i zagranicznych, w tym Archiwum Państwowego w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Biblioteki Gdańskiej PAN oraz Archiwum Wojennego w Sztokholmie i Staatsbibliothek w Berlinie.
Seria „Atlas Historyczny Miast Polskich”
Publikacja jest częścią serii Atlas Historyczny Miast Polskich, realizowanej pod patronatem Międzynarodowej Komisji Historii Miast. Seria ta dokumentuje rozwój przestrzenny wybranych miast w Polsce, opierając się na badaniach kartograficznych i historycznych. Projekt zapoczątkował w 1993 r. prof. Antoni Czacharowski, a redaktorem serii jest obecnie prof. Roman Czaja.
Gdański tom to dziewiąty zeszyt tomu „Prusy Królewskie i Warmia”, opracowany dzięki wsparciu instytucji naukowych i muzealnych oraz finansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków na naukę w latach 2010–2013 jako projekt badawczy nr N N108 235138.
Premiera Atlasu Historycznego Gdańska w poniedziałek
Premiera publikacji odbędzie się w czwartek, 13 lutego, w godz. 17:00–18:30, Ratuszu Głównego Miasta - w Wielkiej Sali Wety (ul. Długa 46/47). Wstęp wolny. Na miejscu będzie można zaopatrzyć się w egzemplarz (dostępnych będzie 50 sztuk), w cenie promocyjnej 300 zł. Cena regularna: 315 zł, do kupienia online na wydawnictwo.ug.edu.pl.
Oprac. AO
Czytaj także: Ile byłoby warte życie bez bezsilności? Agnieszka Dauksza w Gdańsku