• Start
  • Wiadomości
  • Przypominamy: dzisiaj premiera Atlasu Historycznego Gdańska!

Przypominamy: dzisiaj premiera Atlasu Historycznego Gdańska!

Atlas Historyczny Gdańska to fundamentalne opracowanie, które w nowoczesny sposób przedstawia rozwój przestrzenny miasta na przestrzeni wieków. Zawiera niepublikowane dotąd mapy, plany i ilustracje, dokumentujące zmieniający się krajobraz Gdańska od XIII do XX wieku. Oficjalna prezentacja atlasu odbędzie się 13 lutego o godz. 17:00 w Ratuszu Głównego Miasta.
13.02.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widnieje okładka publikacji Atlas Historyczny Miast Polskich, poświęcona Gdańskowi, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Okładka ma elegancki, minimalistyczny design z czarno-białą ilustracją panoramicznego widoku miasta, a redaktorem tomu jest Roman Czaja
Atlas Historyczny Miast Polskich poświęcony Gdańskowi ukazał się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego
mat. Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego

Czytaj także: Paweł Sołtys czyli Pablopavo. W Bibliotece Oliwskiej o nowej książce

– Atlas Historyczny Gdańska to jedno z najważniejszych opracowań na temat dziejów miasta. Uwzględnia najnowszy stan badań i łączy analizę historyczną z unikalnym materiałem kartograficznym. Obejmuje praktycznie całą historię Gdańska – od średniowiecza po współczesność, ukazując jego rozwój przestrzenny na tle zmian politycznych, gospodarczych i społecznych – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Szczególnie cenne są niepublikowane dotąd mapy i plany, które pozwalają lepiej zrozumieć, jak kształtowało się miasto. To opracowanie fundamentalne zarówno dla badaczy, jak i mieszkańców oraz pasjonatów historii Gdańska,.

Atlas Historyczny Gdańska został wydany przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Prace nad publikacją trwały blisko 15 lat. Wśród autorów poszczególnych opracowań znaleźli się wybitni specjaliści: Tomasz Błyskosz, prof. Grzegorz Bukal, prof. Jacek Friedrich, prof. Edmund Kizik, prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, prof. Henryk Paner, dr Zofia Maciakowska, Zbigniew Polak i Wojciech Szymański.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Na zdjęciu widoczne są dwie reprodukcje starych map, jedna przedstawiająca szczegółowy plan okolic Gdańska z wyraźnie zaznaczonym układem miejskim i linią brzegową, a druga ukazująca fragment systemu hydrotechnicznego z zielonymi kanałami i umocnieniami. Mapy znajdują się w eleganckiej czarnej teczce, co sugeruje ich staranne opracowanie w ramach historycznego atlasu Gdańska
Atlas zawiera 76 map, planów i ilustracji obejmujących okres od XIII do XX wieku
mat. Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego

Co znajdziemy w Atlasie Historycznym Gdańska?

Publikacja dostarcza szczegółowej wiedzy na temat rozwoju przestrzenno-funkcjonalnego Gdańska na przestrzeni wieków. Zawiera:

  • 76 map, planów i ilustracji obejmujących okres od XIII do XX wieku,
  • Mapy katastralne, historyczne i współczesne,
  • Rekonstrukcje układów urbanistycznych w kluczowych okresach,
  • Analizy fortyfikacji, defortyfikacji oraz systemu wodociągowego,
  • polsko-niemiecki wykaz nazw ulic Gdańska.

Atlas opiera się na materiałach z archiwów polskich i zagranicznych, w tym Archiwum Państwowego w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Biblioteki Gdańskiej PAN oraz Archiwum Wojennego w Sztokholmie i Staatsbibliothek w Berlinie.

Seria „Atlas Historyczny Miast Polskich”

Publikacja jest częścią serii Atlas Historyczny Miast Polskich, realizowanej pod patronatem Międzynarodowej Komisji Historii Miast. Seria ta dokumentuje rozwój przestrzenny wybranych miast w Polsce, opierając się na badaniach kartograficznych i historycznych. Projekt zapoczątkował w 1993 r. prof. Antoni Czacharowski, a redaktorem serii jest obecnie prof. Roman Czaja.

Gdański tom to dziewiąty zeszyt tomu „Prusy Królewskie i Warmia”, opracowany dzięki wsparciu instytucji naukowych i muzealnych oraz finansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków na naukę w latach 2010–2013 jako projekt badawczy nr N N108 235138.

Premiera Atlasu Historycznego Gdańska w poniedziałek

Premiera publikacji odbędzie się w czwartek, 13 lutego, w godz. 17:00–18:30, Ratuszu Głównego Miasta - w Wielkiej Sali Wety (ul. Długa 46/47). Wstęp wolny. Na miejscu będzie można zaopatrzyć się w egzemplarz (dostępnych będzie 50 sztuk), w cenie promocyjnej 300 zł. Cena regularna: 315 zł, do kupienia online na wydawnictwo.ug.edu.pl.

Oprac. AO

Czytaj także: Ile byłoby warte życie bez bezsilności? Agnieszka Dauksza w Gdańsku

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Lekcja obywatelska w Ósemce