• Start
  • Wiadomości
  • Przymorze Małe. Kolejna dzielnica domaga się powiększenia strefy płatnego parkowania - z jakiego powodu?

Przymorze Małe. Kolejna dzielnica domaga się powiększenia strefy płatnego parkowania - z jakiego powodu?

Obecny zasięg strefy okazał się niewystarczający. Parkomaty pojawiły się na kilku ulicach Przymorza Małego zaledwie miesiąc temu, a mieszkańcy już domagają się kolejnych. Takie wnioski oficjalnie składają do radnych dzielnicy.
02.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Mieszkańcy Przymorza Małego mają dość samochodów osób przyjezdnych, które zajmują ich miejsca parkingowe

1 października br. wprowadzono pobór opłat za parkowanie na kolejnych 60 ulicach w Śródmieściu, Aniołkach, Wrzeszczu, Oliwie i Przymorzu. W przypadku dwóch ostatnich dzielnic ich mieszkańcy skarżyli się od dłuższego czasu na problem z parkowaniem własnych samochodów pod domem. Wolne miejsca zaczęli bowiem zajmować pracownicy bądź klienci pobliskich biurowców przy al. Grunwaldzkiej i ul. Arkońskiej. Nowa strefa, w przypadku Przymorza Małego, szybko okazała się zbyt mała, mimo że od miesiąca za parkowanie trzeba zapłacić przy ul. Arkońskiej, Lęborskiej, Słupskiej, Szczecińskiej i Śląskiej.

- Mamy ten sam problem co Oliwa – zaznacza Marcin Mickun, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Przymorze Małe. - Pomimo tego, że wprowadzono u nas strefę płatnego parkowania, samochodów nie ubywa. Zaczęły się one jednak "przesuwać" na te odcinki ulic, gdzie nie ma dotąd obowiązku uiszczania opłat. Spory problem jest m.in. na pętli autobusowej przy przystanku SKM Przymorze. Jest tam miejsce dla ośmiu pojazdów, a parkuje... co najmniej 50!

Przymorzanie chcą, aby w tej sytuacji strefa została poszerzona od ul. Szczecińskiej w kierunku ul. Krynickiej - tak, by objęła całą ul. Lęborską, oraz od ul. Kołobrzeskiej w stronę ul. Solikowskiego.

Parkomaty pojawiły się w październiku m.in. przy ul. Arkońskiej. To, jak się okazuje, wciąż jest zbyt mało

Obecnie pobór opłat obowiązuje na Przymorzu w godz. 9-17. Mieszkańcy chcieliby, aby została czas skrócono do godz. 15, podobnie jak w sąsiedniej Oliwie.

- To ważne dla wielu osób, ponieważ rodzice przywożą swoje dzieci do szkoły przy ul. Arkońskiej na ogół przed godz. 8, a odbierają po godz. 16. Muszą zostawić samochód na kilka minut, by pójść po swoje pociechy. Nie chcą za to płacić - tłumaczy przewodniczący Mickun.

Marcin Mickun przyznaje, że radni nie rozmawiali jeszcze na ten temat z urzędnikami. W listopadzie Rada Dzielnicy będzie musiała najpierw przegłosować, bądź nie, uchwałę w tej sprawie.

Roczna opłata dla mieszkańców wynosi 120 zł za jeden pojazd - Zarząd Dróg i Zieleni wydaje płatne pozwolenie na parkowanie na konkretne numery rejestracyjne, a nie na okaziciela.

Marcin Mickun przypomina, że Strefa Płatnego Parkowania na Przymorzu Małym uchwalona została przed kilku laty. Jednak wcześniej nie było potrzeby montowania w dzielnicy parkomatów. Sytuacja zmieniła się, gdy w okolicy wybudowano biurowce. Pomimo tego, że Przymorze jest świetnie skomunikowaną dzielnicą (w pobliżu przejeżdżają pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej oraz autobusy i tramwaje miejskie) nadal wiele osób decyduje się na dojazd do pracy samochodem. Co ważne, wspomniane nowoczesne biurowce posiadają miejsca parkingowe na swoim terenie – zarówno naziemne jak i podziemne. Są one jednak płatne.

Przed rokiem trójmiejskie media donosiły o problemie z parkowaniem na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. To tam, początkowo, pracownicy zostawiali swoje samochody. Sprawę dość szybko uregulowały władze uczelni. Obecnie na jej teren wjeżdżać mogą pracownicy i studenci UG. W ostatnich tygodniach z kolei w mediach pojawiły się informacje o tym, że kierowcy znaleźli sobie nowe bezpłatne miejsca parkingowe - na parkingach pobliskich centrów handlowych. W jednym ze sklepów postanowiono odholowywać lawetą samochody, które nie należą do pracowników lub klientów.

Mieszkańcy chcą, by Strefą Płatnego Parkowania objąć całą ul. Lęborską

Ile kosztuje kierowcę Strefa Płatnego Parkowania?

  • do upłynięcia pierwszej godziny – 3 zł/h
  • w czasie upływania drugiej godziny – 3,60 zł/h
  • w czasie upływania trzeciej godziny – 4,30 zł/h
  • w czasie upływania czwartej godziny i następnych – 3 zł/h

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu