• Start
  • Wiadomości
  • Przyłącz się: SMS-y ostrzegają już ponad 12 tys. gdańszczan przed pożarem, wichurą, zamkniętą ulicą

Przyłącz się: SMS-y ostrzegają już ponad 12 tys. gdańszczan przed pożarem, wichurą, zamkniętą ulicą

Ponad 12 tysięcy mieszkańców Gdańska korzysta z Samorządowego Informatora SMS, który wysyła informacje o wszelkich zdarzeniach utrudniających normalne funkcjonowanie w mieście: pożarach, powodziach, wichurach, robotach drogowych, zamkniętych ulicach itp. - Dzięki takim ostrzeżeniom mieszkaniec Gdańska może ominąć utrudnienia lub się do nich przygotować - mówi Krzysztof Domagalski z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Gdańsku.
08.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wypadek w tunleu pod Martwą Wisłą? Właśnie w takich sytuacjach mieszkańcy zarejestrowani w SISMS otrzymają ostrzeżenie. Nz ćwiczenia taktyczno-bojowe w tunelu w kwietniu 2016 roku

Samorządowy Informator SMS (SISMS) to pierwszy mobilny system informacji dla mieszkanców polskich miast - tak założona we Wrocławiu w 2009 roku polska firma SISMS Sp. z o. o. zachwala swój wyspecjalizowany system teleinformatyczny. System, zaprojektowany od razu pod kątem obsługi jednostek samorządów terytorialnych, służy do bezpośredniego ostrzegania i informowania mieszkańców przez wysyłanie wiadomości na telefony komórkowe.

W Gdańsku system działa od dwóch lat, przez ten czas zarejestrowało się w nim ok. 12,5 tys. mieszkańców. Informacje, które dostają na komórkę to tradycyjny sms, mail lub wiadomości multimedialne na aplikacje.

- Wysyłamy ostrzeżenia o wszelkich sytuacjach kryzysowych w mieście - mówi Krzysztof Domagalski z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Gdańsku. - Czyli np. śnieżycach, ulewach, tornadach, pożarach, ale też na przykład o zamkniętym na kilka godzin moście w Sobieszewie czy zamkniętych w związku z maratonem ulicach. Albo o dużej kolizji drogowej, która blokuje ruch na dłuższy czas. To ostrzeżenie ma ułatwić mieszkańcowi funkcjonowanie, dzieki niemu wie, że - przykładowo - nie powinien jechać w określoną część miasta albo że ma się przygotować na silną wichurę. Ale też korzysta na tym miasto, bowiem kierowcy powiadomieni o awarii, remoncie czy kolizji nie pojawią się w tym miejscu i nie stworzą dodatkowych utrudnień.

Aby zalogować się do SISMS, trzeba wejść na stronę internetową www.sisms.pl i w wyszukiwarce wybrać sposób powiadamiania: sms, wiadomość e-mail czy wiadomości multimedialne na aplikacje. Potem, aby otrzymywać bezpłatne SMS, należy się zarejestrować wypełniając formularz dostępny na stronie intemetowej www.sisms.pl w zakładce Gdańsk. Po wypełnieniu formularza dostaniemy SMS z jednorazowym kodem autoryzacji. Rejestracja trwa kilka minut.

- Wysyłanie informacji jest przemyślane - dodaje Domagalski. - Najczęściej wysyłamy informacje do wszystkich zarejestrowanych, ale zdarza się że utrudnienie dotyczy tylko jednej dzielnicy. Mamy taką możliwość, że na przykład o awarii prądu we Wrzeszczu zawiadamiamy tylko jego mieszkańców, nie obiążamy komórek osób, których to bezpośrednio nie dotyczy. Informacji zwrotnych mamy niewiele, bo to system do kontaktu w jedną stronę, ale zdarza się, że ktoś prześle sms z wiadomością, że gdzieś w mieście nie działają światła itp. To się przydaje.


Jak najczęściej jest wykorzystywany system SISMS:

  • Ostrzeżenie przed zbliżającą się nawałnicą, gradobiciem lub innymi groźnymi zjawiskami pogodowymi
  • Alarm o ewakuacji z powodu nadchodzącej powodzi, bieżące komunikaty na temat np. poziomu wód
  • Ostrzeżenie epidemiologiczne
  • Informacje o czasowych utrudnieniach np. awarie wodociągowe, remonty, objazdy i blokady dróg
  • Informacje o nowych udogodnieniach dla mieszkanców
  • Zaproszenia na imprezy i uroczystości organizowane przez samorząd np. mecze, jarmarki
  • Powiadomienia o bezpłatnych badaniach lekarskich lub szczepieniach
  • Możliwościach uczestniczenia w dofinansowanych kursach i szkoleniach
  • Przypomnienie o okresowych zakazach (np. wstępu do lasu z powodu zagrożenia pożarowego)
  • Informacje o zmianach w transporcie publicznym

źródło: www.sisms.pl



TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza