Przyjdź na święto Wielkiej Alei i odkryj jej duszę

Wielka Aleja w Gdańsku to miejsce niezwykłe i unikalny zabytek - ci, którzy o tym nie wiedzą lub w to nie wierzą, będą mogli się o tym przekonać podczas Święta Wielkiej Alei, które odbędzie się 27 i 28 maja 2017 r.
24.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wielka Aleja w Gdańsku - w maju najpiękniejsza

Wielka Aleja w Gdańsku już po raz drugi obchodzić będzie swoje święto w ostatni weekend maja. Dlaczego właśnie teraz Rada Dzielnicy Aniołki organizuje to wydarzenie? Po pierwsze dlatego, że Aleja wygląda w tym czasie najpiękniej, ozdobiona świeżą zielenią rosnących przy nie lip, po drugie - inicjator jej budowy, XVIII.wieczny uczony i burmistrz Gdańska Daniel Gralath urodził się 30 maja. Poza tym, dwudniowe wydarzenie poświęcone Wielkiej Alei, jest częścią odbywających się w tym czasie obchodów Święta Miasta.

- Zależy nam jako radzie dzielnicy Aniołki, ale również szerokiemu gronu entuzjastów tej części miasta, żeby uświadomić jak najszerszemu gronu gdańszczan i nie tylko, z jak unikatowym układem i miejscem mamy do czynienia w przypadku Wielkiej Alei - mówi Anna Golędzinowska, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Aniołki. - W ostatnim czasie Wielka Aleja stała się bohaterką mediów w związku z pewnymi kontrowersjami dotyczącymi wycinki uschłych lip. To smutne, że tak genialny zabytek ma szanse spotkać się z zainteresowaniem tylko w takiej sytuacji. Chcemy żeby celebrowanie tożsamości tego miejsca, ale też dyskusja na temat w jaki sposób ten układ pielęgnować, jak rozwijać, nie tylko w zakresie rewaloryzacji drzew, ale również ożywienia przestrzeni wokół, toczyła się cyklicznie.

Anna Golędzinowska, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Aniołki

Radna Aniołków podkreśla także, że modernizacja zabytkowego układu drogowego to duże wyzwanie: - Musi być mądrze przeprowadzona, tak aby Aleja stała się naszą wspólną przestrzenią, naszym dobrem wzbudzającym emocje, inaczej będzie to kolejny odremontowany fragment przestrzeni miasta, którym cieszyć się będą wyłącznie koneserzy i kierowcy - mówi. - Warto ten romantyzm, dobrego ducha w poszczególnych częściach miasta wskrzeszać i temu też służy to święto.

Rok temu ciągnącej się na odcinku dwóch kilometrów alei poświęcono jeden wykład i spacer. W tym roku przygotowano całe seminarium.

W sobotę 27 maja w godz. 13 - 16 wystąpi sześć osób interesujących się historią i przyszłością tych terenów. Dzięki życzliwości Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego seminarium odbędzie się w audytorium z widokiem na bohaterkę wydarzenia (Atheneum Gedanense Novum GUMed, sala 105, al. Zwycięstwa 41-42).

  • Piotr Samól opowie o czasach sprzed Wielkiej Alei. Cofnie się aż do średniowiecza, by wytłumaczyć dlaczego ta rozległa przestrzeń między Śródmieściem a Wrzeszczem tak długo nie została zagospodarowana.
  • Prof. Katarzyna Rozmarynowska wyjaśni na czym polega unikatowość tego gdańskiego układu drogowego na tle Europy, wskaże elementy, które należy chronić i wytłumaczy, w jaki sposób powinno się to czynić.
  • Później wystąpi Aleksander Masłowski - w swoim wykładzie przybliży epokę rozkwitu Alei w XIX wieku.
  •  Jan Daniluk zaś opowie o okresie Wolnego Miasta Gdańska, kiedy to przebudowie reprezentacyjnej ulicy towarzyszyły ogromne emocje społeczne.
  • Kolejnym prelegentem będzie Andrzej Dąbrowski, były pracownik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, z wykształcenia dendrolog, który w latach 60 i 70 odpowiadał za ochronę alei (w czasach jego pracy w GZDiZ ten unikatowy układ został wpisany do rejestru zabytków.
  • Seminarium zamknie wystąpienie Pawła Witolda Burkiewicza z GZDiZ odpowiadającego obecnie za projekt rewaloryzacji Wielkiej Alei planowany na najbliższe lata.

Czy wiesz, że lipy przy Wielkiej Alei zostały zasadzone w specyficzny sposób? W jaki? Dowiesz się podczas zaplanowanych na jej święto wykładów

Wcześniej, również w sobotę, w godz. 9-13 odbędzie się dzień otwarty Szkół Okrętowych i Ogólnokształcących Conradinum - najstarszej szkoły średniej w Gdańsku, z siedzibą przy Wielkiej Alei. To propozycja nie tylko dla potencjalnych uczniów placówki, ale także dla miłośników architektury, zabytkową część szkoły będzie można w tym czasie zwiedzić.

O godzinie: 10, 11 i 12 rozpoczynać się będą spacery kuratorskie po Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, które gromadzi zbiory związane z historią i tradycją uczelni od 1945 roku, m.in. dokumenty oraz sprzęt medyczny i aptekarski. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji. Linki dostępne są na stronie internetowej Rady Dzielnicy Aniołki.

W niedzielę, o godz. 12 rozpocznie się spacer Wielką Aleją poprowadzony przez Aleksandra Masłowskiego. Rozpocznie się przy “Żółtym wiadukcie” (od strony Parku Steffensa), a zakończy przy gmachu przez niektórych historyków uznawanym za “drugi koniec” Alei, w którym mieści się obecnie Regionalne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (niegdyś był tu Pałac Ślubów). Po spacerze będzie można zwiedzić obiekt.

Rada Dzielnicy Aniołki zaprasza nie tylko na święto, ale także na profil Wielkiej Alei na Facebooku. Został założony głównie po to, by mieszkańcy Gdańska publikowali na nim swoje wspomnienia i zdjęcia związane z Wielką Aleją.

Czytaj także:

Wielka Aleja przejdzie rewaloryzację. Czy to dobrze? Posłuchaj co mówią goście naszego wideoczatu


Tajemniczy fundator lipowej Wielkiej Alei. Kim był dla Gdańska? Gdzie znajduje się jego grobowiec?

TV

Mniej bruku - więcej drzew!