Głosowanie do uczniowskich samorządów przeprowadzono w szkołach podstawowych i średnich, które zgłosiły się do pilotażowego programu Gdańskich Lekcji Obywatelskich. Odwiedziliśmy z kamerą Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 im. Jana Pawła II w Gdańsku. Podczas uczniowie wybierali przewodniczących samorządów szkolnych. W klasach 4-8 było siedmioro kandydatów, natomiast w tamtejszym XIV Liceum Ogólnokształcącym dwóch. Każdy z kandydatów przedstawił swój program i musiał przeprowadzić własną kampanię wyborczą.
Zobacz relację wideo:
Zapytanie przez nas uczniowie, którzy stoją w kolejce do głosowania w bardzo dojrzały sposób wyjaśniają swoje motywacje.
- Nasz głos jest ważny i nie mamy prawa narzekać na to, kto będzie naszym przewodniczącym, jeśli nie głosowaliśmy – mówi nam jedna z uczennic.
- Uważam, że to jest jakaś forma odpowiedzialności w Gdańskim Tygodniu Demokracji, który właśnie się zaczyna. Tak jak inni uczniowie w innych liceach, postanowiłem zagłosować, bo jest to jakaś forma obywatelskości w naszym wieku – dodaje ich kolega.
Samorząd uczniowski w tej szkole bardzo ściśle współpracuje zarówno z nauczycielami, jak i z radą rodziców. Uczniowie nie mają tu własnego wydzielonego budżetu, ale często współdecydują o różnych funduszach np. z puli rady dzielnicy.
- Nasza młodzież dokonuje dziś bardzo ważnego wyboru. Podejmują decyzję, kto będzie stał na czele tej społeczności szkolnej - mówi Magda Drobnik, wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku. - Młodzi ludzie powinni wiedzieć, że ich decyzje mają jakieś konsekwencje. Powinni od najmłodszych lat, za naszym przykładem, być kierowani do tego, żeby podejmować decyzje dotyczące ich życia i ich funkcjonowania. Wybory do samorządu uczniowskiego to jest trochę taka przygrywka przed tym, jak w dorosłym życiu jako pełnoletni już nastolatkowie, będą
podejmować decyzję, kogo wybiorą na posła, na senatora, kto według nich będzie najlepszym kandydatem na prezydenta kraju.
Przedstawiciele gdańskich samorządów uczniowskich wezmą udział we wtorek 12 października w debacie i w warsztatach w Europejskim Centrum Solidarności, odbywających się w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Tu w skondensowanej formie będą mogli zapoznać się z założeniami programu Gdańskich Lekcji Obywatelskich.