• Start
  • Wiadomości
  • Przychodnie i apteki szczepią przeciw grypie od 1 września 2022 roku

Przychodnie i apteki szczepią przeciw grypie od 1 września 2022 roku. Dla kogo bezpłatnie?

Od 1 września 2022 roku w placówkach medycznych na Pomorzu, m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej oraz aptekach, można zaszczepić się przeciw grypie. Do akcji szczepień na Pomorzu zgłosiło się do tej pory 71 placówek medycznych oraz 40 aptek. Szczepionki przeciwko grypie są tylko na receptę. Dla kobiet w ciąży i osób powyżej 75 roku życia szczepionki są bezpłatne.
02.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z prawej strony ramię mężczyzny w średnim wieku, mężczyzna ma maseczkę na twarzy z lewej ręka w rękawiczce trzyma strzykawkę zbliżoną do ramienia mężczyzny
Jesienią 2021 roku lekarze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na oczach dziennikarzy szczepili się przeciw grypie zachęcając do szczepień
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Letni szczyt nie taki groźny, przed nami jesienne wzrosty zakażeń Covid-19

Ze szczepień przeciw grypie można skorzystać w placówkach medycznych i aptekach, które zgłoszą się do akcji szczepień. Oddziały wojewódzkie NFZ przyjmują zgłoszenia chętnych podmiotów do 30 września.

W ilu placówkach na Pomorzu zaszczepimy się przeciw grypie?  

Według stanu z  godzin południowych 1 września  do akcji szczepień na Pomorzu zgłosiło się do tej pory 71 placówek medycznych oraz 40 aptek. Aktualizowaną codziennie listę takich podmiotów  z naszego województwa znaleźć można na stronie internetowej pomorskiego NFZ „klikając” na odpowiednią grafikę 

Na stronie można też znaleźć szczegółowe informacje dotyczące osób uprawnionych do kwalifikowania do szczepień i ich wykonywania.

Trzeba jednak pamiętać, że:

  • Szczepionki przeciwko grypie są tylko na receptę
  • Dla kobiet w ciąży i osób powyżej 75 roku życia szczepionki są bezpłatne
  • Dzieci mogą być szczepione tylko w placówkach medycznych.

 Kto ma prawo do częściowej refundacji szczepionki przeciw grypie? 

Prawo do częściowej refundacji szczepionki, zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty, mają m.in.:

  • osoby w wieku od 18 do 65 lat oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat – narażone na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych
  • osoby w wieku powyżej 65 lat
  • dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz dzieci i młodzież z przedziału wiekowego od 5 do 18 lat.

Gdzie się można zaszczepić czwartą dawką? W regionie działa ponad 500 punktów

Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę. Dla pozostałych grup osób szczepionka przeciw grypie jest w pełni płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci za szczepienie.

Za każde podanie szczepionki przeciwko grypie NFZ zapłaci placówkom medycznym i aptekom  21,83 zł. Kwota ta obejmuje zarówno podanie szczepionki przez osobę uprawnioną, jak i kwalifikację do szczepienia.

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask