Przeżyj niezwykły rejs. Generał Zaruski i inne żaglowce zapraszają załogantów REJESTRACJA

Gdański Ośrodek Sportu zaprasza załogantów na wyjątkową żeglarską podróż przez wieki, będącą owocem unijnego projektu “Baltic Pass – Maritime Heritage Tours”. Dla chętnych do wzięcia udziału w rejsie przygotowano 80 miejsc na czterech oldtimerach. Rejsy zaplanowane są na 3 września, ale rekrutacja już ruszyła.
12.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Flagowy żaglowiec Miasta Gdańska STS Generał Zaruski
Flagowy żaglowiec Miasta Gdańska STS "Generał Zaruski"
fot. Piotr Wittman

Jak wygląda rejs Baltic Pass – Maritime Heritage Tours?

Podczas rejsu można będzie przekonać się, że drewniane żaglowce mają swoją duszę i pływają na nich dzielni żeglarze. A wszystko to w otoczeniu pięknej scenerii wód Zatoki Gdańskiej oraz kanału portowego.

W tę wyjątkową podróż zabiorą chętnych żaglowce STS “Generał Zaruski”, s/y “Antica”, s/y “Bonawentura” oraz s/y “Bryza H”. Rejs stworzy uczestnikom szansę na zobaczenie najbardziej interesujących miejsc związanych z dziedzictwem morskim naszego regionu. Na chętnych załogantów czeka 80 miejsc.

200 wyścigów w ciągu 17 dni. LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 zakończone

Atrakcje podczas rejsu

Podczas rejsu zobaczyć będzie można spichlerze na Ołowiance, statek muzeum „Sołdek”, Twierdzę Wisłoujście i wiele innych miejsc.

  • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku – kompleksowe muzeum oparte na kilku reprezentacyjnych obiektach, takich jak Spichlerze na wyspie Ołowianka, statek parowy “Sołdek”, Żuraw, czy Centrum Kultury Morskiej. W zbiorach NMM znajdziemy zabytki związane z żeglugą, szkutnictwem, okrętownictwem, rybołówstwem oraz morską historią Polski.

  • Twierdza Wisłoujście – unikatowy pomnik fortyfikacji, dawniej położony przy głównym wejściu do portu gdańskiego, którego najważniejszym zadaniem była kontrola, ochrona i nawigacja światłem latarni statków kupieckich. Obecnie co roku odbywają się tu inscenizacje bitew morskich, spotkania z grupami rekonstrukcji historycznych, warsztaty dawnego rzemiosła.

  • Pomnik Obrońców Wybrzeża – doskonale wszystkim znany pomnik na półwyspie Westerplatte, przy wejściu do portu morskiego, na terenie byłej polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Pomnik w formie kopca, z monumentem o wysokości 25 metrów, upamiętnia polskich obrońców Wybrzeża z września 1939 roku.

  • Latarnia Morska w Nowym Porcie – jedna z najpiękniejszych w północnej Europie zbudowana w 1893 r. Mierzy 27 metrów wysokości.  Była pierwszą latarnią morską nad Bałtykiem używającą światła elektrycznego. W jej wnętrzu podziwiać można pięknie zachowane stare historyczne urządzenia optyczne (m.in. Kulę Czasu), a z jej szczytu zachwycający widok na port gdański, Westerplatte i całą Zatokę Gdańską aż po Gdynię i Hel.

Rejsy organizowane są w ramach unijnego projektu “Baltic Pass – Maritime Heritage Tours”
Rejsy organizowane są w ramach unijnego projektu “Baltic Pass – Maritime Heritage Tours”
źródło: GOS

Plan rejsu oldtimerem

Całodzienna „podróż przez wieki” rozpocznie się spotkaniem o godz. 9:30 przed siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance (od strony parkingu), które będzie można zwiedzić. Następnie uczestnicy zamustrują się na pokładach czterech gdańskich oldtimerów i rozpoczną żeglugę. Na Zatoce Gdańskiej będą czynnie uczestniczyć w stawianiu żagli, nawigowaniu, a załoga stała stworzy niepowtarzalną okazję, by stanąć za kołem sterowym żaglowca. Będzie też ciepły posiłek i przekąska, a kapitanowie umilą czas snując swoje morskie opowieści. Impreza zakończy się ok. godz. 18:30 w miejscu pod siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz w Marinie Gdańsk, gdzie cumuje część oldtimerów.

Rejsy zaplanowane są na 3 września, ale rekrutacja już ruszyła. Więcej szczegółów i rezerwacja: zaruski.pl 

Podczas rejsu na załogantów czekać też będą żeglarskie obowiązki
Podczas rejsu na załogantów czekać też będą żeglarskie obowiązki
źródło: GOS

Statek Uniwersytetu Gdańskiego "Oceanograf" po 39 dniach zakończył swój rejs w Gdańsku

Reguły obowiązujące podczas rejsu

Oto najważniejsze zasady, które będą obowiązywać podczas rejsu:

  • Podczas rejsu obowiązuje zakaz spożywania alkoholu oraz bycia pod jego wpływem. Dotyczy to także innych środków odurzających

  • Minimalny wiek uczestników – 10 lat (TYLKO pod opieką rodziców/opiekunów); samodzielny udział w rejsie możliwy dla osób w wieku 15 lat

  • Uczestnicy otrzymują pamiątkowe materiały promocyjne

  • Uczestnicy rejsu, mając status załogi, są ubezpieczeni w zakresie NNW

  • Przed rejsem warto przeczytać: Jak się przygotować i Podręcznik załoganta

  • WAŻNE! Jeśli wystąpią nadzwyczajnie trudne warunki pogodowe i rejs miałby być odwołany, zostaną Państwo o tym poinformowani przez Biuro Armatorskie GOS (brak takiej informacji oznacza, że rejs odbędzie się z godnie z planem).

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim