• Start
  • Wiadomości
  • Start polskiej prezydencji w UE. Ważne wydarzenie w Gdańsku odwołane!

Start polskiej prezydencji w UE. Ważne wydarzenie w Gdańsku odwołane!

Na najbliższe pół roku Polska przejęła stery Unii Europejskiej. Uroczyste otwarcie polskiej prezydencji w Radzie UE odbędzie się w piątek, 3 stycznia. Będzie to gala w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Za jej program artystyczny odpowiada kompozytor i dyrygent Radzimir Dębski “Jimek”, który na tę okazję napisał specjalny utwór. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, 9-10 stycznia nie dojdzie w Gdańsku do spotkania Kolegium Komisarzy UE z członkami polskiego rządu, które miało być oficjalną inauguracją przewodnictwa naszego kraju we wspólnocie europejskiej. Wydarzenie w ostatniej chwili zostało odwołane z powodu choroby przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
03.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać flagę Unii Europejskiej powiewającą na maszcie na tle jasnego, niebieskiego nieba. Flaga ma charakterystyczny niebieski kolor z dwunastoma żółtymi gwiazdami ułożonymi w okrąg, symbolizującymi jedność i harmonię Europy. Na pierwszym planie flaga jest dobrze widoczna, a w tle widać rozmyty fragment innej flagi UE. Maszt jest biały, a widać na nim również elementy mocowania liny.
Flaga Unii Europejskiej powiewa na maszcie stojącym na Górze Gradowej
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Jak dowiedział się portal gdansk.pl ze źródeł zbliżonych do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ursula von der Leyen ma obustronne zapalenie płuc. W związku z tą chorobą spotkanie w Gdańsku Kolegium Komisarzy Unii Europejskiej z członkami polskiego rządu, zaplanowane między 9 a 10 stycznia, zostało odwołane. Na razie, nie wiadomo, w jakim nowym terminie i gdzie dojdzie do tego wydarzenia.

Według pierwotnego scenariusza, to prestiżowe spotkanie miało się odbyć w Dworze Artusa oraz Europejskim Centrum Solidarności

Przypomnijmy, że w skład Kolegium Komisarzy UE wchodzi po jednym przedstawicielu z każdego z 27 krajów Unii Europejskiej. Polskę w Komisji Europejskiej reprezentuje Piotr Serafin. Jest on komisarzem ds. budżetu, zwalczania oszustw i administracji publicznej. 

Słowo premiera w związku z prezydencją Polski

Formalnie, prezydencja naszego kraju w Radzie UE, rozpoczęła się w środę 1 stycznia i potrwa do końca czerwca 2025 r.  
 
Jak podkreślił w swoim przesłaniu premier Donald Tusk będzie to prezydencja w wielu wymiarach przełomowa. 
 
- Rozpocznie się w trudnym, naznaczonym konfliktami czasie, a naszym zadaniem będzie przekonanie wszystkich 27 państw Unii, że Europa ma szansę nadal być najbezpieczniejszym, najbardziej stabilnym miejscem na Ziemi

Jak Unia Europejska zmieniła Gdańsk przez 20 lat? Przypominamy 20 topowych inwestycji

Szef polskiego rządu podkreślił, że to właśnie bezpieczeństwo będzie priorytetem wspólnoty europejskiej podczas nadchodzących sześciu miesięcy.
 
- Będziemy realizować wspólną, precyzyjnie zaplanowaną politykę bezpieczeństwa, oferując Ukrainie niezbędne wsparcie. Możemy to zrobić tylko razem. Fundamentalne cele są związane z bezpieczeństwem naszych obywatelek i obywateli, naszych narodów, państw i Unii Europejskiej jako całości. To bezpieczeństwo, które dla każdej Europejki i Europejczyka zaczyna się w domu, a kończy na unijnej granicy. Musimy działać na rzecz uszczelnienia granic Unii i przeciwdziałania instrumentalizacji migracji. Powinniśmy być w tym solidarni. Mamy świadomość, że wspólne bezpieczeństwo dotyczy nie tylko zwiększenia możliwości obronnych Europy, ale też konkurencyjności, niezależności energetycznej i bezpieczeństwa żywności.
 
- napisał w przesłaniu prezes Rady Ministrów. 
 
Na grafice znajduje się stylizowane logo związane z Polską i Unią Europejską. Widoczny jest symbol przypominający połączenie liter EU  (angielski skrót od  European Union ), wykonany w kolorze niebieskim, z czerwonym akcentem przecinającym litery, co może symbolizować polskie barwy narodowe (biało-czerwone). Pod symbolem widnieje napis „POLAND25.EU” w kolorze czerwonym, który prawdopodobnie odnosi się do 25-lecia jakiegoś wydarzenia związanego z Polską i Unią Europejską.  Tło jest białe, co dodatkowo podkreśla prostotę i czytelność projektu. Całość nawiązuje do integracji Polski z UE, być może w kontekście rocznicy przystąpienia Polski do Unii.
Twórcą logo polskiej prezydencji w Radzie UE jest Jerzy Janiszewski. To artysta, który stworzył symbol Solidarności w 1980 r., a także znak pierwszej polskiej prezydencji w 2011 r. Logo czerpie inspirację z najnowszej historii Polski i symbolizuje odrodzenie polskiej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego
mat. prasowe
 
Dodał, że bezpieczeństwo dotyczy też kwestii ekonomicznych w UE. 
 
- Chcemy i potrafimy być konkurencyjni, dlatego będziemy pracować nad ograniczeniem barier dla przemysłu i przedsiębiorców. Unia Europejska to nie tylko polityka 27 państw, ale przede wszystkim jednolity rynek i wymiana handlowa. Te relacje budują naszą wspólnotę. Tak samo jak podstawowe europejskie wartości: demokracja, praworządność, rozwój i współpraca.
Zrobimy wszystko, aby bezpieczeństwo Europy było faktem, a nie tylko postulatem. Mam nadzieję, że Polska będzie liderem działań, których efektem będzie pokój. Życzmy sobie powodzenia

- zakończył swoje przesłanie Donald Tusk.

Uroczysty koncert w Warszawie 

Gala otwarcia polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej odbędzie się w piątek, 3 stycznia, o godz. 20.00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. 
Galę otworzą wystąpienia premiera Donalda Tuska oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Antonia Costy
 
Wieczór uświetni występ muzyków Orkiestry i Chóru Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą Radzimira Dębskiego "Jimka", który na tę okazję skomponował specjalny utwór, czerpiąc z kanonu polskiej muzyki klasycznej.
Na zdjęciu widoczne są trzy flagi powiewające na masztach przed budynkiem. Flaga Unii Europejskiej (na dole) - niebieska z dwunastoma żółtymi gwiazdami ułożonymi w okręgu. Flaga Polski (w środku) - biało-czerwona, symbol narodowy Polski. Czerwona flaga z białym krzyżem i dwoma mieczami (na górze) - prawdopodobnie jest to flaga miasta Gdańska lub innego lokalnego symbolu.
Polska wstąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r.
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl
 
"Jimek" wróci do wcześniejszych własnych kompozycji, a w nowym utworze opowie o polskiej tożsamości i złoży hołd wielkim poprzednikom. Artysta w swojej muzyce odwołuje się do twórczości Karola Szymanowskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara oraz - jego zdaniem - najwybitniejszej kompozytorki w historii, Grażyny Bacewiczówny (1909-1969).
 
Wydarzenie transmitować będzie na żywo TVP 1. Wieczór poprowadzi Grażyna Torbicka.

Polska na pół roku przejmuje stery Unii Europejskiej. Gdańsk będzie na ustach całej Europy

Na zdjęciu widoczne są dwie flagi: Flaga Polski – biało-czerwona, powiewająca na wietrze po lewej stronie. Flaga Unii Europejskiej – niebieska z dwunastoma żółtymi gwiazdami ułożonymi w okręgu, po prawej stronie. Flagi są zamocowane na maszcie na tle błękitnego, bezchmurnego nieba. W tle widać również bezlistne gałęzie drzew, co może sugerować porę roku, prawdopodobnie wczesną wiosnę lub późną jesień. Po prawej stronie widoczny jest fragment nowoczesnej konstrukcji, prawdopodobnie metalowej, która stanowi dodatkowy element tła. Kompozycja zdjęcia podkreśla symbolikę jedności Polski z Unią Europejską.
9-10 stycznia 2025 r. w związku z inauguracją polskiej prezydencji w Radzie UE dojdzie w Gdańsku do spotkania Kolegium Komisarzy UE z członkami polskiego rządu. W naszym mieście gościć będzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Po nagłym odwołaniu wizyty Komisarzy UE kolejna, najbliższa “gdańska” data w kalendarzu wydarzeń polskiej prezydencji to Forum Kościuszkowskie. Spotkanie w dniach 3-4 lutego przygotowuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Będzie to najważniejsze wydarzenie polskiej prezydencji dotyczące praw człowieka i wolności obywatelskich w Białorusi.

Balcerowicz, Kwaśniewski, Suchocka i inni. Konferencja UG na 20-lecie Polski w UE

W ramach przewodnictwa Polski w Radzie UE zaplanowano 22 spotkania nieformalne w Warszawie i ok. 300 wydarzeń towarzyszących: eksperckich i urzędniczych. Od stycznia do czerwca 2025 r. w Gdańsku i u naszych sąsiadów w Gdyni i Sopocie spotkań i konferencji może być finalnie nawet ok. 50.
 
Poza tym, Polska zrealizuje interdyscyplinarny program kulturalny prezydencji w kraju i za granicą.

Kto przed nami, a kto po nas w prezydencji?

Polska sprawuje półroczną prezydencję w Radzie UE po raz drugi. Po raz pierwszy, identyczne zadanie na rzecz umacniania wspólnoty europejskiej nasz kraj wykonał 14 lat temu, w pierwszej połowie 2011 r. 
 
Po naszym kraju Radzie UE przewodniczyć będzie Dania (lipiec-grudzień 2025), a następnie Cypr (styczeń-czerwiec 2026). Z tymi dwoma państwami Polska ściśle współpracuje podczas swojej prezydencji. Trzy kolejne kraje członkowskie UE opracowują m.in. wspólnie 18-miesięczny program działań. System trio prezydencji wprowadzony został w 2009 r. traktatem lizbońskim.
 Na zdjęciu widoczne są flagi Polski i Unii Europejskiej zamocowane na maszcie przed budynkiem, który nosi napis Urząd Miejski .  Flaga Polski – biało-czerwona, powiewa na wietrze po prawej stronie. Flagi Unii Europejskiej – niebieskie z żółtymi gwiazdami ułożonymi w okręgu, widoczne z lewej strony.
W historii obecności Polski w UE warte odnotowania są dwa wydarzenia: 14 lipca 2009 r. Jerzego Buzka wybrano na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego (pełnił tę funkcję do 2012 r.), 1 grudnia 2014 r. Donald Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej (sprawował to stanowisko do 2019 r.)
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Do 31 grudnia 2024 r. prezydencję Rady UE sprawowały Węgry.
 
Przypomnijmy, że Rada Unii Europejskiej, to jeden z trzech filarów instytucjonalnych UE, obok Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.

Piknik na Targu Węglowym. Mieszkańcy i goście świętowali 20. rocznicę Polski w UE. WIDEO i ZDJĘCIA

Rada UE znana również jako Rada Ministrów, składa się z ministrów rządów 27 państw członkowskich. Odgrywa kluczową rolę w procesie podejmowania decyzji, współpracując z Parlamentem Europejskim w zakresie legislacji. Rada UE odpowiada za ustalanie kierunków polityki oraz koordynację działań w takich obszarach jak bezpieczeństwo, zdrowie publiczne i ochrona środowiska. 
 

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana