• Start
  • Wiadomości
  • Przewodnik i spacer po Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej

Spacer z kuratorem po Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w Parku Oliwskim - w sobotę 

W sobotę, 2 grudnia 2023, w godz. 14 -15, odbędzie się promocja „Spacerownika po Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w Parku Oliwskim”, któremu towarzyszy spacer po parkowej galerii rzeźby. Chętnych oprowadzi kuratorka Joanna Szymula-Grygiel. Zbiórka w Oddziale Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów), ul. Cystersów 18, o godz. 14. Wstęp wolny.
01.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rzeźba przedstawia odpoczywającą parę. Sporych rozmiarów postacie są oparte o siebie plecami.
Mężczyzna siedzi z ugiętymi nogami, podpierając się rękoma o podłoże, kobieta zaś spoczywa na ziemi w pozycji półleżącej. Ich ciała nie mają naturalnych proporcji, a wiele szczegółów anatomicznych zostało uproszczonych. Rzeźba stoi stoi na niewielkim kamiennym postumencie. Umiejscowiona jest w parku, jest przysypana śniegiem.
Jedną z rzeźb Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w parku Oliwskim jest praca Ireny Loroch przedstawiająca odpoczywającą parę. Sporych rozmiarów postacie są oparte o siebie plecami. W pierwotnym zamyśle rzeźba miała być ustawiona bezpośrednio na ziemi, dziś jednak stoi na niewielkim kamiennym postumencie, co sprawia, że mamy wrażenie, jakby postaci lewitowały w powietrzu
fot. Anna Rezulak/KFP

Chcesz wiedzieć, jakie rzeźby zdobią Park Oliwski?

W 1976 w Parku Oliwskim otwarto Galerię Współczesnej Rzeźby GdańskiejPlenerowe rzeźby to dzieła znanych artystów związanych z Wybrzeżem oraz gdańską uczelnią artystyczną. Rzeźbiarze wykonali prace w brązie, kamieniu (granicie i piaskowcu), tworzywie sztucznym i kamionce ceramicznej, osobiście wskazując miejsca ekspozycji swoich dzieł w Parku Oliwskim. Inicjatywa ta wpisała się w popularny w latach 60. i 70. trend umieszczania w przestrzeni publicznej współczesnych dzieł sztuki.

Finalnie w parku ustawiono 18 rzeźb, 16 z nich dotrwało do naszych czasów. Różnią się one pod względem stylistyki, tematyki i użytego materiału – każda z nich jest inna i ma własną historię.

Galeria powstała dzięki zaangażowaniu twórców, zwłaszcza Adama Smolany, urodzonego w Wilnie sopockiego rzeźbiarza, który w latach 1952-1954 zrealizował wiele rzeźb dla odbudowującego się Gdańska i współpracował z Biurem Projektów przy tworzeniu założeń urbanistycznych osiedla „Przymorze” oraz Wiesława Pietronia - studenta Smolany, autora m.in. rzeźby "Król i królowa" w parku Oliwskim czy pomnika Heweliusza na Przymorzu (1973 r.). Artystów wspierał gdański Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków, ówczesny Urząd Miejski w Gdańsku i wiele innych instytucji i stowarzyszeń.

Jeśli jesteście ciekawi, który artysta stworzył najwyższą rzeźbę w parku i chcecie wiedzieć, jakie mitologiczne historie inspirowały dzieła lub która z rzeźb wygląda jak zardzewiały metal, a wykonana jest z czegoś zupełnie innego - koniecznie wybierzcie się na wycieczkę ze „Spacerownikiem”.

Przewodnikiem w tej wyprawie będzie Joanna Szymula-Grygiel, kuratorka wystaw z Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

GAPS - Gdańsk tworzy interaktywną mapę dzieł, które znajdują się w przestrzeni miasta

Promocja „Spacerownika po Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej” odbędzie się 2 grudnia (sobota) o godz. 14 w Oddziale Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów), ul. Cystersów 18. Spacerownik” będzie można też kupić w kasie Oddziału.  

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Narodowego w Gdańsku, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.