Co znajdzie się w publikacji?
- 45 haseł architektonicznych oraz barwnych ilustracji każdego opisanego obiektu z Górnego i Dolnego Wrzeszcza autorstwa Michała Pecko,
- szczegółowa charakterystyka obiektów, ich losy i pełnione na przestrzeni czasu funkcje opisane przez specjalistów: Aurelię Bladowską, Annę Półtorzycką i Klaudiusza Grabowskiego,
- obszerny wstęp opisujący historię Wrzeszcza i jego przemiany architektoniczne autorstwa dr hab. inż. arch. Jakuba Szczepańskiego,
- 3 wersje językowe: polska, angielska i niemiecka.
- a wszystko to na ponad 100 stronach.
- Wrzeszcz jako jedna z niewielu dzielnic Gdańska szczęśliwie uniknął wojennych zniszczeń. Dzięki temu w większości została zachowana jego tkanka architektoniczna - mówi Natalia Koralewska z Fundacji Palma. - Jest to także dzielnica bardzo różnorodna pod względem architektury. Mamy tu zarówno piękne wille z końca XIX wieku przy Jaśkowej Dolinie, jak i ciekawe przykłady obiektów użyteczności publicznej i sakralnych (np. kościół św. Andrzeja Boboli) oraz ciekawe założenia architektury mieszkaniowej, jak Osiedle Kolonia przy ul. Kochanowskiego czy Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa. Chcemy tę różnorodność pokazać i zaprosić na spacer z przewodnikiem w ręku, zarówno po Górnym, jak i Dolnym Wrzeszczu.
"Marzę, żeby jeszcze coś fajnego zrobić" - opowieści o rzemieślnikach z Wrzeszcza
- Opisy budynków są w trzech wersjach językowych, ponieważ przewodnik kierujemy nie tylko dla lokalnych wielbicieli architektury i alternatywnych ścieżek odkrywania miasta poza głównymi szlakami, ale także do osób z zagranicy, które bywają w naszym mieście i też mają potrzebę zobaczenia czegoś więcej niż atrakcji głównego szlaku turystycznego - dodaje Jakub Knera z Fundacji Palma.
Co ważne - wyboru 45 obiektów prezentowanych w książce dokonano zarówno pod kątem ich atrakcyjności, jak i dostępności źródeł, na podstawie których autorzy wykonali opisy. W kilku przypadkach pojawią się w nich nieznane dotąd informacje. Warto także podkreślić, że warstwę ilustracyjną przewodnika stanowią wyłącznie grafiki Michała Pecko.
- Chcemy, by książka pomogła czytelnikowi zachwycić się wrzeszczańską architekturą, na przykład przemyślanym układem balkonów w Dolarowcu, czy detalami na elewacjach, które na pierwszy rzut oka trudno dostrzec - tłumaczy Natalia Koralewska.
Zbiórka środków finansowych na portalu zrzutka.pl potrwa do 13 czerwca. Inicjatorzy wydania Przewodnika Architektonicznego po Wrzeszczu chcą zebrać 25 tys. zł na: honoraria dla autorów, wydruk 2 tys. egzemplarzy przewodnika, kolportaż i promocję wydawnictwa.
- To duże przedsięwzięcie finansowe, ale niekomercyjne. Chcemy zachęcić mieszkańców Wrzeszcza, Gdańska, a także osoby, które interesują się historią architektury, by zostały współwydawcami przewodnika. Pokażmy, że Wrzeszcz to nasze dobro wspólne, dziedzictwo i element tożsamości lokalnej, o który warto dbać - zachęca Natalia Koralewska.
Chcesz wiedzieć więcej? POSŁUCHAJ AUTORÓW INICJATYWY
Olimp, Dolarowiec, Kawalerowiec - wieżowiec w centrum Wrzeszcza ma już 50 lat