• Start
  • Wiadomości
  • Matarnia, Jasień i Kokoszki. Żeby było miejskie ciepło - zobacz przewiert pod Obwodnicą [FILM Z DRONA]

Matarnia, Jasień i Kokoszki. Żeby było miejskie ciepło - zobacz przewiert pod Obwodnicą [FILM Z DRONA]

Trwa rozbudowa sieci ciepłowniczej w Gdańsku. Do grudnia powstanie łącznie około 11 km nowej magistrali, dostęp do niej uzyska aż 30 tys. mieszkańców. Pierwsze dostawy ciepła ruszą jeszcze w tym roku. ZOBACZ jak powstaje przewiert pod Obwodnicą Trójmiasta.
09.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przewiert pod Obwodnicą Trójmiasta jest prawie całkowicie zautomatyzowany
Przewiert pod Obwodnicą Trójmiasta jest prawie całkowicie zautomatyzowany
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- W marcu, wspólnie z Urzędem Miejskim, zapytaliśmy mieszkańców Jasienia, Kokoszek i Matarni o to, co jest najlepszym sposobem na poprawę jakości powietrza w mieście. Ponad połowa zadeklarowała, że przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ruszyliśmy więc z projektem - przypomina Anna Jakób, członek zarządu Grupy GPEC, firmy, która w Gdańsku zajmuje się wytwarzaniem i dostarczaniem ciepła.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Od czerwca Grupa GPEC prowadzi działania związane z przyłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej górnego tarasu miasta.

Przewiert ma 1,8 m średnicy i 110 m długości. Do środka wkładane są trzy stalowe rury o średnicy 720 mm
Przewiert ma 1,8 m średnicy i 110 m długości. Do środka wkładane są trzy stalowe rury o średnicy 720 mm
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jednym z najważniejszych etapów prac jest przekroczenie Obwodnicy Trójmiasta. Przewiert rozpoczął się 6 października. Do jego realizacji wykorzystana jest jedna z kilku w Europie otwartych głowic do mikrotunelingu (metoda przewiertu polegająca na zautomatyzowanym drążeniu tunelu przy pomocy tarczy wiertniczej z jednoczesnym przeciskiem rur przewodowych).

- Mamy doświadczenie w realizacji skomplikowanych technicznie inwestycji. W 2015 roku połączyliśmy siecią ciepłowniczą gdańskie dzielnice Przeróbka i Stogi - wyjaśnia Anna Jakób. - Wykonaliśmy tam skomplikowany przewiert sterowany pod dnem rzeki.

Pod Obwodnicą Trójmiasta na głębokości 8 metrów powstaje przewiert o średnicy 1,8 m i długości 110 m. Do środka wkładane są trzy stalowe rury o średnicy 720 mm, a w każdej z nich umieszczona zostanie sieć preizolowana o średnicy 400 mm. 


ZOBACZ przewiert pod obwodnicą (z drona)

ZOBACZ przewiert pod obwodnicą Trójmiasta: rozbudowa sieci ciepłowniczej


Dzięki przewiertowi do grudnia 2017 roku powstanie łącznie około 11 km nowej magistrali, miejska cieć ciepłownicza dotrze do Matarni, Jasienia i Kokoszek. Dostęp do centralnego ogrzewania uzyska aż 30 tys. mieszkańców Gdańska.

- Ciepło do mieszkańców tych dzielnic popłynie jeszcze w tym roku - zapewnia Anna Jakób.

Całkowity koszt rozbudowy sieci ciepłowniczej górnego tarasu miasta to około 70 mln zł. Część tej kwoty pokryje dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot realizowanych zgodnie z Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. 

{id98350}

Rozbudowa sieci ciepłowniczej górnego tarasu miasta odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy ruszył na początku czerwca 2017 roku - zbudowany został odcinek, który połączył okolice ul. Przytulnej z ul. Myśliwską. W drugim etapie zlikwidowana zostaje stara kotłownia w Matarni a system będzie piąć się równolegle w dwóch kierunkach: w stronę SPC Myśliwska oraz w stronę Matarni i Kokoszek.


Gdańsk wśród najlepszych

Gdańsk może pochwalić się jednym z najbardziej rozbudowanych i nowoczesnych systemów ciepłowniczych. Ma on niemal 600 km długości, średnio na każdy 1 km2 powierzchni przypada 2,17 km sieci ciepłowniczej. To znacznie więcej niż w Poznaniu czy Wrocławiu.

W efekcie inwestycji i likwidacji kotłowni położonej w Matarni zyskają nie tylko mieszkańcy, ale i powietrze w Trójmieście. Do tej pory kotłownia emitowała do atmosfery 17,7 ton dwutlenku węgla rocznie, czyli tyle, ile generuje ponad 2200 domków jednorodzinnych.


CZYTAJ TAKŻE:

Warto zmienić ogrzewanie na ekologiczne! Nowe zasady przyznawania i jeszcze większa kwota dotacji!



TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Letniewski Klub Seniora już działa i ma 40 pierwszych członków!