Śródmieście. Przetarg na przebudowę ul. Ogarnej na Głównym Mieście rozstrzygnięty

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańsk wybrała wykonawcę prac. Umowa podpisana zostanie w najbliższych dniach z Firmą Budowlano-Drogową „PRASBET. Inwestycja, realizowana w ramach programu „Rewaloryzacja ulic Głównego Miasta”, pochłonie blisko 15,5 mln złotych. Roboty potrwają 12 miesięcy od chwili podpisania umowy.
08.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ul. Ogarna zmieni swój wygląd w ciągu najbliższego roku
Ul. Ogarna zmieni swój wygląd w ciągu najbliższego roku
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Główne Miasto to historyczny i najbardziej reprezentacyjny obszar Gdańska. Mieszkańcy chętnie spędzają tu czas wolny, a turyści zwiedzają. Władze miasta dążą do stworzenia przestrzeni przyjaznych pieszym - zarówno tym poruszającym się o własnych siłach, jak również osobom z ograniczeniami ruchowymi. Dlatego budowane są nowe przejścia naziemne czy wymieniana nawierzchnia.

Ulica Ogarna zostanie przebudowana na odcinku od Krowiej Bramy do ul. Garbary, a jej układ będzie nawiązywał do historycznego przebiegu. Po zakończeniu robót pojawi się tu stylizowane oświetlenie i ławki.

Jezdnia będzie pokryta starobrukiem, natomiast chodniki płytką betonową. Zbudowane zostanie odwodnienie drogi, a sieci podziemne, w tym sieć wodociągowa i kanalizacja deszczowa, zostaną przebudowane. Prace powinny potrwać 12 miesięcy od daty podpisania umowy.

Zadanie będzie koordynowane przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska i spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.
Przebudowa ul. Ogarnej zostanie zrealizowana w ramach programu „Rewaloryzacja ulic Głównego Miasta”. Program ten objął także prace m.in. na ul. Pańskiej i ul. Węglarskiej, które są obecnie realizowane.

Ruszył remont al. Hallera, stara nawierzchnia znika. Zobacz relację wideo z przebiegu prac

Ulice Pańska i Węglarska nie są głównymi arteriami komunikacyjnymi Gdańska, ale są jednymi z najczęściej odwiedzanych. Tędy bowiem wiedzie naturalny szlak pieszy, który prowadzi od Dworca Głównego PKP, ulicą Rajską, przez Skwer Ruchu Młodej Polski i dalej ulicą Węglarską w kierunku historycznej części miasta, czyli ul. Długiej o Długiego Targu.

Na ul. Pańskiej, oprócz naprawy wysłużonego układu drogowego, wyremontowana też zostanie kanalizacja deszczowa. Pojawi się stylowe oświetlenie wraz z iluminacją, a także nowa zieleń, mała architektura i kanał technologiczny. W ramach prac przebudowano już skrzyżowanie ulicy Pańskiej z ul. Świętojańską. Koszt prac na ul. Pańskiej, których wykonawcą jest firma Eurovia Polska S.A., to 2,7 mln zł.

Zmiany w organizacji ruchu w pobliżu przejścia przy GUM-ed. MAPA

Natomiast na ul. Węglarskiej remontowana jest ulica na całej jej długości, od skrzyżowania z ul. Szeroką do skrzyżowania z ul. Świętego Ducha. Ułożona zostanie nowa konstrukcja nawierzchni jezdni z kostki kamiennej typu starobruk. Wzdłuż krawędzi jezdni pojawią się drzewa w donicach. Na chodnikach zaplanowano montaż małej architektury, a więc ławek i stojaków rowerowych. Koszt prac to 1,5 mln zł, a wykonawcą jest firma Trakt.

Nawierzchnia wymieniana jest także na reprezentatywnym Długim Targu. W tym przypadku prace koordynuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Nowa nawierzchnia wykonywana jest z kostki o bokach łupanych i licu uszorstnionym poprzez groszkowanie. Wykorzystywany jest skandynawski bohus o drobnym uziarnieniu, ciepłej tonacji kolorystycznej i pastelowych odcieniach. Materiał dobrany został pod kątem spełnienia wymagań antypoślizgowych. Prace powinny zakończyć się przed tegorocznym sezonem letnim.

Dotychczasową nawierzchnię ul. Długi Targ stanowiły zarówno płyty granitowe, jak i kostka kamienna. W efekcie eksploatacji część płyt posiadała pęknięcia i wyszczerbienia. Z tego względu były one mało komfortowe dla poruszających się ulicą pieszych.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna