• Start
  • Wiadomości
  • Przeróbka. Upamiętniono Jana Samsonowicza. Zginął 40 lat temu

Upamiętniono Jana Samsonowicza, opozycjonistę z czasów PRL. Zginął 40 lat temu

Kilkadziesiąt osób, głównie dawnych opozycjonistów antykomunistycznych - znajomych i przyjaciół Jana Samsonowicza, spotkało się w piątek, 30 czerwca, w samo południe przy ul. Dickensa 3 na gdańskiej Przeróbce. Uroczyście odsłonięto tam bowiem tablicę upamiętniającą jego osobę. Były oficjalne przemowy i dużo wspomnień.
30.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Maciej Samsonowicz, syn Jana Samsonowicza (z prawej) oraz Mirosław Rybicki, prezes Zarządu Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego odsłaniają tablicę zawieszoną na ścianie budynku, trzymając za czerwoną szarfę
W uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy wzięła udział prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Maciej Samsonowicz, syn Jana Samsonowicza (z prawej) oraz Mirosław Rybicki, prezes Zarządu Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Cichy bohater walki o wolność Polski

W uroczystości wzięła udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Na karty encyklopedii i podręczników szkolnych przedzierają się przede wszystkim liderzy. I chwała im za to. Za ich plecami jednak stoją dziesiątki tysięcy cichych bohaterów. To ludzie, bez których nie powiedzie się żadna rewolucja i nie dokona żadna zmiana. Odsłaniając dziś tablicę Jana Samsonowicza, oddajemy hołd jemu samemu, ale i wszystkim cichym bohaterom rewolucji, która dała wolność Polsce, a Polkom i Polakom demokrację - podkreśliła prezydent Aleksandr Dulkiewicz.

Z inicjatywą upamiętnienia Jana Samsonowicza wystąpił Mirosław Rybicki, prezes Zarządu Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego oraz byli działacze opozycji z czasów PRL i przedstawiciele Ruchu Młodej Polski. Okolicznościową laudację wygłosił właśnie Mirosław Rybicki.

- Nazywaliśmy Jasia Samsonowicza "Samson". Był wybitnym działaczem demokratycznej opozycji w czasach PRL - wspominał Mirosław Rybicki. - Był współzałożycielem Ruchu Młodej Polski. Deklarację ideową RMP podpisało 25 osób, Jaś Samsonowicz był najstarszym z nich. To on w bardzo wielu sytuacjach dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem. Był jednym z motorów tej organizacji.

biało czarne zdjęcie przedstawiające twarz mężczyzny w okularach
W tym roku mija 40 lat od śmierci opozycjonisty Jana Samsonowicza
Mat. Instytut Pamięci Narodowej

Jan Samsonowicz, wraz z żoną, mieszkał w budynku przy ul. Dickensa 3, pod numerem 74, na 9. piętrze.

- Tutaj przebywaliśmy bardzo często. To było jedno z najważniejszych mieszkań dla gdańskiej opozycji, i dla nas wszystkich. Mieszkanie to było świadkiem wielu wydarzeń, we wszystkich wymiarach. Odbywały się tu też spotkania towarzyskie z okazji różnych świąt. To z tego mieszkania Bogdan Borusewicz obserwował, jak toczy się strajk na przełomie 1979/80 roku, w pobliskim ZREMBie. W tym mieszkaniu bywali różni ludzie, z całej Polski. Przebywał tu m.in. Leszek Moczulski i Ludwik Wiśniewski, wielokrotnym gościem był Lech Wałęsa. Zapadały tu ważne decyzje o akcjach ulotkowych, o udziale w strajku, o pomocy - opowiadał Mirosław Rybicki.

na zdjęciu czarna tablica pamiątkowa z białymi napisami, w kształcie obłym
Tablica poświęcona Janowi Samsonowiczowi została umieszczona na jednej ze ścian bloku przy ul. Dickensa 3, w którym mieszkał
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Maciej Samsonowicz, syn Jana Samsonowicza, nie ukrywał, że to dla niego wzruszający moment.

- Dla mnie temat taty, jego śmierci, przez bardzo długi czas stanowił pewną wyrwę, pustkę w przestrzeni. Tak wyszło, że dzisiaj, w 40. rocznicę jego śmierci, zostało ogłoszone wznowienie śledztwa dotyczące okoliczności, w jakich zginął. Uważam, że to dobrze, bo chyba wszyscy mają świadomość, że śledztwo, które było prowadzone w 1991 roku, czyli dwa lata po przemianach, z jeszcze obecnymi przecież w resortach siłowych ludźmi, którzy być może mieli coś wspólnego z tym, że ojca znaleziono tamtego ranka powieszonego na płocie stadionu, więc mieli bardzo dużo powodów, by prawdę ukryć - stwierdził Maciej Samsonowicz.

W uroczystości uczestniczyło kilkadziesiąt osób, m.in. europosłanka Anna Fotyga, posłowie Marek Biernacki i Piotr Adamowicz, dawni opozycjoniści, m.in. Grzegorz Grzelak, Aleksander Hall, Jerzy Hall, Bożena Rybicka - Grzywaczewska, Jacek Taylor i Ryszard Gruda oraz przedstawiciele Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, a także mieszkańcy bloku przy ul. Dickensa 3.

Marian Pelczar ma tablicę w Oliwie

zdjęcie pamiątkowe, stoi kilkadziesiąt osób pozuje do zdjęcia
W piątkowej uroczystości uczestniczyło kilkadziesiąt osób, w tym dawni opozycjoniści, m.in. Grzegorz Grzelak, Aleksander Hall, Jerzy Hall, Bożena Rybicka - Grzywaczewska, Jacek Taylor i Ryszard Gruda
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl
na zdjęciu grupa osób w starszym wieku, rozmawiają ze sobą, kilka osób trzyma parasole
W uroczystości wzięli udział także mieszkańcy bloku przy ul. Dickensa 3, którzy pamiętają i wspominali podczas piątkowej uroczystości Jana Samsonowicza
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Jan Samsonowicz (1944 - 1983)

Jan Samsonowicz był jednym z twórców opozycji demokratycznej w Gdańsku i działaczem NSZZ „Solidarność”. Działał w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, należał do założycieli Ruchu Młodej Polski w 1979 roku. Organizował niezależne obchody 3 Maja, 11 Listopada i Grudnia 1970 r. w Gdańsku, kolportował wydawnictwa bezdebitowe, był wielokrotnie zatrzymywany przez SB.

Wraz z żoną Haliną stworzyli w swoim domu jeden z głównych punktów oparcia dla środowiska opozycji demokratycznej w Trójmieście, w szczególności dla RMP. 14 sierpnia 1980 roku w mieszkaniu Samsonowiczów przy ul. Dickensa 3 zapadła decyzja o pełnym wsparciu RMP dla historycznego strajku, który wybuchł w Stoczni Gdańskiej. Jan Samsonowicz reprezentował w Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym Akademię Medyczną w Gdańsku, a po powstaniu "Solidarności został jej przewodniczącym w tej uczelni. W lipcu 1981 roku został wybrany do Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. We wrześniu 1980 r. współorganizował strajk w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku dotyczący podpisania porozumienia w sprawie służby zdrowia. Na przełomie maja i czerwca 1981 r. brał udział w głodówce protestacyjnej w sprawie zwolnienia więźniów politycznych. 13 grudnia 1981 r. został internowany i osadzony w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku, 13 lutego 1982 r. przeniesiony do ZK w Iławie, a 21 czerwca 1982 r. do ZK w Kwidzynie. Z internowania został zwolniony 16 lipca 1982 r. Po opuszczeniu więzienia prowadził działalność opozycyjną, uczestnicząc w spotkaniach członków „Solidarności” i organizując pomoc dla zagrożonych aresztowaniem działaczy.

Wczesnym rankiem 30 czerwca 1983 r. powieszone zwłoki Jana Samsonowicza zostały odnalezione przy płocie stadionu klubu SKS Stoczniowiec w Gdańsku. Pogrzeb Jana Samsonowicza 6 lipca 1983 r. przerodził się w manifestację patriotyczną zwolenników „Solidarności”. Za swe zasługi na rzecz niepodległości Polski i demokracji został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności. Prokurator pionu śledczego IPN zdecydował w czerwcu 2023 r. o podjęciu na nowo śledztwa prowadzonego przez prokuraturę powszechną, przedmiotem którego jest wyjaśnienie okoliczności śmierci Jana Samsonowicza.

Upamiętnienie ważnych miejsc i osób

Tablice pamiątkowe to projekt realizowany przez miasto. Jego założeniem jest umieszczanie w przestrzeni Gdańska spójnych wizualnie oznaczeń, które służą upowszechnianiu wśród mieszkańców i turystów wiedzy o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii kraju i regionu. System tablic pamiątkowych zainicjowany został w czerwcu 2018 roku. Tablica upamiętniająca Jana Samsonowicza jest już 30. w przestrzeni Gdańska.