Kiedyś boisko, teraz skatepark
Skatepark dedykowany głównie lokalnej młodzieży powstaje w miejscu, w którym znajdowało się boisko o nawierzchni asfaltowej, będące już w złym stanie technicznym, porośnięte częściowo chwastami. Od dłuższego czasu nikt z niego nie korzystał.
Skatepark będzie miał formę betonowej płyty z wyprofilowanymi przeszkodami, także betonowymi, przystosowanymi do jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach bmx.
Projekt wydłużenia peronów tramwajowych we Wrzeszczu i Aniołkach
Co konkretnie zaplanowano na Przeróbce?
Przykładowo: od strony zachodniej znajdą się trzy przeszkody służące do rozpędzania się i zawracania. Będzie to tzw. quarterpipe, czyli podjazd o przekroju łuku o stałym promieniu i wysokości 99 cm z wykończeniem krawędzi w formie copingu.
Będzie też niższy quarterpipe, na którego podeście zaprojektowano betonowy krawężnik o wysokości 13 cm oraz bankramp 100, czyli podjazd o wysokości 99 cm z łagodnym wyobleniem o promieniu 170 cm u podstawy. W środkowej części skateparku zaprojektowano wzniesienie w kształcie litery A z murkiem na krawędzi oraz poręczą w środkowej części. Przeszkoda ta służy do wykonywania trików typu grind i slide. Będą też dwa podjazdy o przekroju łuku, które posiadają wspólną krawędź wykończoną grubym copingiem o średnicy ponad 100 mm. W południowo-centralnej części znajdzie się rurka i murek - na płaskiej powierzchni, które stanowią podstawowe urządzenia do nauki trików. I jeszcze kilka specjalistycznych elementów.
Przeszkody skateparku zostały zaprojektowane w odległości minimum 10 metrów od pobliskiej działki drogowej, a także ponad 10 metrów od śmietników oraz ponad 2 metrów od chodników i drzew.
W ramach inwestycji zamontowane zostaną także elementy małej architektury: stojaki na rowery, ławki, kosz na śmieci oraz tablica informacyjna z regulaminem nowego obiektu.
Najpierw rozbiórka, potem budowa
W drugiej połowie lutego, w ramach inwestycji, w pierwszym etapie robót rozebrano nawierzchnię wspomnianego, zniszczonego boiska - ponad 300 metrów kw. Następnie rozpoczęła się budowa pierwszych elementów nowego obiektu, w tym betonowej niecki. W trakcie prowadzonych prac inspektorzy Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska stwierdzili, iż inwestycja realizowana jest niezgodnie z wymogami zawartymi w dokumentacji projektowej. W związku z tym wykonawca musi rozebrać to, co wybudował w ostatnich dniach, i wykonać prace ponownie, poprawnie.
Umowę na realizację zadania podpisano z firmą Dombud Anna Zadorożna Ryszard Zadorożny Sp. j. Koszt prac to ponad 546 tys. zł. Te powinny zakończyć się w sierpniu 2024 r., a odbiory - w październiku 2024 r.