Wkomponowanie obiektów infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej w przestrzeń miejską: czasem historyczną, a czasem na wskroś nowoczesną, to nie lada wyzwanie - pisze autor posta na blogu Bliżej Źródeł, na którym GIWK informuje m.in. o swoich przedsięwzięciach. - Staramy się je podejmować, np. rewitalizując i adaptując do celów turystycznych zabytkowe obiekty Gdańskiego Szlaku Wodociągowego czy porządkując małą architekturę wodną: zdroje i mgiełki.
W ramach projektu „Creative City” studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku z Pracowni Architektury Pasywnej (prowadzonej przez dr hab. Iwonę Dzierżko-Bukal, prof. ASP oraz mgr. szt., inż. arch. kraj. Marcina Kasprowicza) wzięli na warsztat niektóre z wodnych obiektów w przestrzeni Gdańska – zarówno zabytkowe, nieczynne jak i wciąż funkcjonujące.
Wśród nich znalazły się m.in. opisane poniżej obiekty.
Przepompownia „Jelitkowo”
Była przepompownia ścieków przy ul. Pomorskiej (wybudowana z 1890 r.) jest zabytkiem, objętym nadzorem konserwatorskim. Położona jest w sąsiedztwie Parku Jelitkowskiego i plaży. Uwzględniając lokalizację i potrzeby mieszkańców oraz turystów, którzy chętnie spędzają czas w tym rejonie miasta, studenci zadbali o relaks - proponując kino pod chmurką i strefę relaksacyjną wokół budynku starej przepompowni.
Zaproponowane elementy małej architektury przypominają system rur wodociągowych. We wnętrzu projektanci przewidują przestrzeń na strefę gastronomiczną i edukacyjną - z wystawą.
Przepompownia „Motława”
Przepompownia mieści się wśród bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych przy ul. Żuławskiej na Oruni. Obiekt wykonuje swoją pracę od 1980 r. i jest drugą pod względem ilości przetłaczanych ścieków przepompownią w Gdańsku. Na niedostępnym dla osób postronnych terenie znajduje się sześć budynków (centralna rotunda plus pięć obiektów otaczających), wytyczony jest układ dróg i ścieżek. W pobliżu jest dużo zieleni, w bliskim sąsiedztwie także ogrody działkowe.
Zadaniem projektantów było zwiększenie walorów estetycznych przepompowni i jej otoczenia, które pozwoliłyby uczynić miejsce bardziej atrakcyjnym, bez uszczerbku dla jego nadrzędnej funkcji technicznej. W koncepcji pojawia się dużo zieleni oraz blacha perforowana, nawiązująca do strumienia wody.
Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej
Kto jeszcze nie odwiedził “Kazimierza”, z którego tarasu położonego 10 m powyżej koron drzew rozciąga się obłędny widok, powinien jak najszybciej nadrobić zaległości. Zbiornik, udostępniany jest dla zwiedzających w połowie czerwca.
Zadaniem studentów była aranżacja przestrzeni przy wieży ciśnień (zbiorniku), która zlokalizowana jest w turystycznym rejonie Wyspy Sobieszewskiej, w sosnowym lesie nadmorskim, po drodze na plażę.
Młodzi projektanci zaproponowali strefę gastronomiczną z barem i pijalnią wód oraz miejscem do relaksu, a także strefę wypoczynku w pobliskim lesie z wygodnymi siedziskami (w tej roli rozciągnięte pomiędzy drzewami siatki) oraz amfiteatrem. Wszystko w czystej, organicznej formie, z naciskiem na ekologię i ekonomię.
Więcej wizualizacji na blogu GIWK “Bliżej źródeł”.