Przejście naziemne przy dworcu Gdańsk Główny. Umowa na budowę podpisana

Przy dworcu PKP Gdańsk Główny powstanie przejście naziemne z sygnalizacją świetlną. Właśnie podpisano umowę na realizację zadania, które znacznie ułatwi poruszanie się po okolicy pieszym, rowerzystom, a także pasażerom komunikacji miejskiej.
13.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać dworzec kolejowy Gdańsk Główny, charakterystyczny ze względu na swoją architekturę z wysoką wieżą zegarową. Przed dworcem znajduje się ruchliwa ulica z samochodami, a w tle można dostrzec tory tramwajowe.
Harmonogram robót budowy przejścia naziemnego przy dworcu Gdańsku Główny przewiduje zakończenie prac do końca 2024 roku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Czwarte takie przejście 

W Gdańsku sukcesywnie realizowana jest polityka uspokajania ruchu oraz tworzenia nowych połączeń pieszych. W ostatnich latach, zgodnie z tymi założeniami, powstały naziemne przejścia na ul. Podwale Przedmiejskie, przy Bramie Wyżynnej oraz w pobliżu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nowe przejście dla pieszych przy dworcu to nie tylko wymalowane pasy, to także przejazd rowerowy w obrębie węzła, wyznaczenie miejsc postojowych typu kiss&ride przy Dworcu Głównym, wydłużenie peronów tramwajowych i stworzenie możliwości wejścia na przystanki od strony przejścia dla pieszych. Projekt jest tak dostosowany, aby zminimalizować przebudowę infrastruktury podziemnej.

Umowa na 12 mln zł 

Umowę podpisano z firmą Grupa Flize Gres Sp. z o.o. Koszt budowy przejścia wraz z niezbędną infrastrukturą to niecałe 12 mln złotych. Harmonogram robót przewiduje zakończenie prac do końca 2024 r., natomiast procedury odbiorowe mają zakończyć się w styczniu przyszłego roku.

W pierwszej kolejności wykonawca będzie kontraktował materiały oraz opracuje projekt tymczasowej organizacji ruchu. Po jego przygotowaniu Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska będzie informować o planowanych zmianach w organizacji ruchu.

Przejście intensywnie wykorzystywane

Otwarte ponad dwa lata temu przejście przy Bramie Wyżynnej znakomicie wpisało się w pejzaż miejski, jest bardzo intensywnie wykorzystywane przez pieszych.

Przejście naziemne przy Bramie Wyżynnej. Korzystają tłumy

Wg obserwacji i zliczeń, w godzinach szczytu potok pieszych i rowerzystów, w przeliczeniu na jednostkę czasu, liczy więcej osób niż potok pojazdów na obu jezdniach łącznie:

  • 159 pieszych i rowerzystów / minutę
  • 79 pojazdów / minutę

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna