Zdroje w gdańskich szkołach i przedszkolach przeszły kompleksowy przegląd

Gdańskie Wodociągi wykonały przeglądy i konieczne naprawy wszystkich urządzeń służących dzieciom i młodzieży do picia gdańskiej kranówki. Wszystko po to, aby zapewnić ciągłość w dostępności wody i najwyższą jakość w korzystaniu ze zdrojów. Gdańska kranówka jest świeża, zdrowa, bogata w minerały i dużo tańsza niż woda butelkowana.
10.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się publiczny punkt z wodą pitną – zdrój, wykonany ze stali nierdzewnej, z zamontowanym kranem i hasłem zachęcającym do picia umieszczonym powyżej na niebieskiej tablicy. Zdrój zamontowano na ścianie szkolnego korytarza - widać drewniane drzwi do sal i gablotę na ścianie.
Zdroje montowane w szkołach od 10 lat - sprawdziły się
fot. GdW

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej tworzą samolot, jakiego jeszcze na świecie nie było

H2O czyli substancja bez smaku, zapachu i koloru, a niezbędna do życia. Od dekady już uczniowie w gdańskich szkołach i przedszkolach piją świeżą wodę prosto z kranu, korzystając ze zdrojów zamontowanych przez Gdańskie Wodociągi.

Coraz więcej poidełek w szkołach i przedszkolach

Dzięki projektom Gdańskich Wodociągów „Zdroje w gdańskich szkołach” oraz „Zdroje dla najmłodszych” na terenie Gdańska można napić się świeżej wody z kranu z 278 urządzeń wewnętrznych.

Sezon na studniówki rozpoczęty. Zobacz, gdzie i kiedy bawią się gdańskie szkoły. LISTA

- Poidełka wewnętrzne są najlepszą promocją picia gdańskiej kranówki. Wodę z kranu piją najpierw dzieci, nauczyciele, a potem ich rodziny, bo skoro można pić wodę w szkole czy przedszkolu, to w domu tym bardziej – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Budujący jest fakt, że zainteresowanie zdrojami nie słabnie. Będziemy na nie odpowiadać, montując kolejne urządzenia. Zdroje posiadają już szkoły, przedszkola, uczelnie wyższe, a także instytucje publiczne, jak szpitale, urząd miejski czy placówki kulturalne.

Na zdjęciu znajduje się publiczny punkt z wodą pitną – zdrój, wykonany ze stali nierdzewnej, z zamontowanym kranem. Nad zdrojem umieszczona jest tablica z napisem Napij się  oraz hashtagiem  #gdanskakranowka , co sugeruje, że woda pochodzi z miejskiego systemu wodociągowego w Gdańsku i zachęca do korzystania z niej.
Na zdjęciu zdrój Gdańskich Wodociągów. Na terenie Gdańska można napić się świeżej wody z kranu z 278 urządzeń wewnętrznych
fot. GdW

Ze zdrojów korzysta już kilka pokoleń młodych gdańszczan. Montaż pierwszych urządzeń  w gdańskich placówkach edukacyjnych rozpoczął się w 2013 roku, a projekt wodociągów w Gdańsku był jedną z pierwszych tego rodzaju inicjatyw w kraju.

- Kiedy montowaliśmy pierwsze zdroje w szkołach nie wszyscy byli przekonani do picia wody z kranu -  wspomina Jacek Kieloch, prezes Zarządu Gdańskich Wodociągów. – Ale te postawy szybko się zmieniały. Wraz z każdym rokiem coraz więcej placówek oświatowych chciało posiadać zdroje i my tym wymaganiom staraliśmy się sprostać. Zamontowane w szkołach i przedszkolach urządzenia są proste w obsłudze i bezpieczne, a co ważne, żeby napić się świeżej wody prosto z kranu, nie potrzeba kubka czy butelki – dodaje Kieloch.

Warto dodać, że gdańska kranówka jest świeża, bo produkowana na bieżąco, zdrowa, bo bogata w minerały i dużo tańsza niż woda butelkowana.

 

TV

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona na Górze Gradowej