• Start
  • Wiadomości
  • Zielone torowisko przed Domem Zdrojowym w Brzeźnie. To projekt z Budżetu Obywatelskiego

Zielone torowisko przed Domem Zdrojowym w Brzeźnie. To projekt z Budżetu Obywatelskiego

Cezary Kamiński, pomysłodawca zielonego torowiska przed Domem Zdrojowym w Gdańsku Brzeźnie otrzymał w piątek 14 października 2022 roku upominek od prezydent Aleksandy Dulkiewicz. Dzięki pasji i zaangażowaniu młodego gdańszczanina zielony dywan ograniczy hałas przejeżdżających tramwajów i poprawi retencję wód opadowych.
14.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zostały ostatnie fragmenty trawy do ułożenia na torowisku, wspólnie z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz zrobił to pomysłodawca zielonego dywanu Cezary Kamiński
Zostały ostatnie fragmenty trawy do ułożenia na torowisku, wspólnie z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz zrobił to pomysłodawca zielonego dywanu Cezary Kamiński
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Zadanie z Budżetu Obywatelskiego gotowe. "Tramwajem po trawiastym dywanie”

Zielone torowisko w Brzeźnie powstało w ramach zadania z Budżetu Obywatelskiego pod nazwą „Tramwajem po trawiastym dywanie”. Prace przy torowisku rozpoczęły się ponad miesiąc temu, zakończyły w piątek, 14 października 2022 roku. Trawiaste torowisko powstało na 100-metrowym odcinku trasy tramwajowej pomiędzy pętlą Brzeźno a ulicą Południową. Zielony dywan komponuje się ze skwerem przy zrewitalizowanym domu zdrojowym. Ale aspekty estetyczne to nie jedyne jego atuty - takie rozwiązanie redukuje drgania i hałas przejeżdżających tramwajów, zatrzymuje też wodę i pozwala na obniżenie temperatury w upalne dni.

Budżet Obywatelski 2023. Zobacz, które projekty wygrały w tegorocznym głosowaniu WYNIKI

Pomysłodawcą zielonego torowiska jest Cezary Kamiński, prawdziwy pasjonat - jak mówi -  transportu miejskiego z naciskiem na tramwaje, student czwartego roku Politechniki Gdańskiej na Wydziale Transportu, mieszkaniec i radny dzielnicy Gdańsk Oliwa, motorniczy GAiT i pracownik ZTM.  

Dlaczego mieszkaniec Oliwy wybrał Brzeźno do realizacji swojego pomysłu?

- Pomysł na zielone torowiska zrodził się z obserwacji tego, co dzieje się w innych miastach w Polsce i na świecie, które wykorzystują powierzchnię torów tramwajowych do zwiększenia powierzchni biologicznie czynnej w mieście - tłumaczy Cezary Kamiński. - Dzięki temu zwiększamy retencję terenów, które torowisko obejmuje, redukujemy hałas i drgania, mamy też aspekt wizualny czyli piękny, zielonego dywan. Mieszkańcom to się podoba. 

Ekologiczny mural powstał we Wrzeszczu

- Wybrałem ten teren ze względu na bliskość domu zdrojowego - tłumaczy młody pasjonat. - Świeżo zrewitalizowane skwery i odcinek który można było wydzielić od reszty sieci tramwajowej i przeprowadzić swego rodzaju rozwiązanie prototypowe, jest pierwsze rozwiązanie tego typu w Gdańsku, gdzie zazieleniamy już wcześniej istniejący tor. To akurat miejsce uznałem za najbardziej odpowiednie, jako też odwiedzane przez mieszkańców i turystów. 

 

2022-10-14-zielone-tory-009_949x633.JPG
Cezary Kamiński, pasjonat transportu miejskiego z naciskiem na tramwaje, student czwartego roku Politechniki Gdańskiej na Wydziale Transportu, mieszkaniec i radny dzielnicy Gdańsk Oliwa, motorniczy GAiT i pracownik ZTM  
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Trawiaste torowisko. Jakie korzyści?

Zielony dywan powstał na całej szerokości odcinka od pętli Brzeźno do ulicy Południowej - zarówno między szynami, jak i w przestrzeni między torem, a krawężnikami. Trawa z rolki została ułożona na przygotowanej geowłókninie i podłożu glebowym o specjalnym składzie. Z jednej strony umożliwi ono utrzymanie odpowiednich warunków powietrznych i wodnych dla warstwy wegetacyjnej trawy. Z drugiej pomoże w odprowadzeniu nadmiaru wody do istniejącego odwodnienia torowiska, co ograniczy ryzyko gnicia roślinności podczas długotrwałych opadów atmosferycznych.

Utrzymanie terenów zielonych na... torowisku
Utrzymanie terenów zielonych na... torowisku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Zielone torowisko wygląda bardzo atrakcyjnie - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz podczas symbolicznego “otwarcia” torowiska. - Cieszę się, że wdrażamy w życie prototypowanie, to jest coś co chcielibyśmy w mieście kontynuować: sprawdzać jak rozwiązania wymyślone przy desce kreślarskiej sprawdzają się w życiu. Miło widzieć tak zaangażowanego gdańszczanina, zobaczymy za rok jak to rozwiązanie sprawdzi się za rok. 

Jak wygląda pielęgnacja trawiastych torów? 

W ramach przygotowania zielonego torowiska w strefie przyszynowej zamontowano wkładki komorowe, które stanowią izolację elektryczną szyn redukując ich korozję. Wraz z nasadzoną zielenią obniżą poziom hałasu przejeżdżających tramwajów.

Przejazd tramwajem po zielonym torowisku zapewnia niezapomniane wrażenie
Przejazd tramwajem po zielonym torowisku zapewnia niezapomniane wrażenie
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Wykonawca firma WT Bonsai przez rok będzie odpowiedzialny za pielęgnację zielonego torowiska, czyli jego podlewanie, koszenie, nawożenie, usuwanie chwastów i grabienie oraz w razie potrzeby uzupełnianie ubytków roślinności. 

Nowy Port. Wymiana gruntu na dawnym Szańcu Zachodnim rozpoczęta. Potrwa do grudnia

- Pielęgnacja wygląda podobnie jak pielęgnacja zwykłego trawnika - mówi Wojciech Tuszkowski właściciel firmy WT Bonsai. - Fakt, że przejeżdża tu tramwaj wiele nie zmienia. Trzeba nawozić i kosić, a dzięki temu jest ciszej, trawa pochłania wodę, reguluje proces jej wydalania, stworzy się tu blisko torów  mikroklimat, nie mówiąc już o estetyce. 

Na realizację czeka już kolejny projekt BO 2022 o nazwie „Zielone torowisko tramwajowe - trawiasty dywan na ul. Mazurskiej”. Projekt ma na celu utworzenie zielonego torowiska na wybranym odcinku trasy tramwajowej wzdłuż ulicy Mazurskiej, poprzez zazielenienie istniejących około 140 metrów toru. GZDiZ posiada inwentaryzację infrastruktury tramwajowej, obecnie trwa opracowanie dokumentacji technicznej, które ma zakończyć się do końca roku. W przyszłym roku GZDiZ ogłosi postępowanie na realizację robót.

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!