Przeciw kłamstwom Dziennika Bałtyckiego. Protestują przedstawicielki rodzin obrońców Poczty Polskiej

Henryka Flisykowska-Kledzik i Hanna Pietrzkiewicz - honorowa prezes i przewodnicząca Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku - wysłały do “Dziennika Bałtyckiego” list z żądaniem sprostowania kłamliwych treści w relacji z przebiegu uroczystości na Cmentarzu na Zaspie, upamiętniających 84. rocznicę rozstrzelania obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. “W imieniu Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej protestujemy przeciwko tego typu działaniom deformującym rzeczywistość (...)”. List publikujemy za zgodą autorek.
08.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uroczystość na cmentarzu z udziałem wielu osób. Wieniec znajduje się po lewej stronie zdjęcia, jest niesiony przez funkcjonariusza Straży Miejskiej. Za nim idą dwie osoby - prezydent Gdańsk i radny, który niesie parasol
Zorganizowana przez Miasto Gdańsk uroczystość, upamiętniająca obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku - Cmentarz na Zaspie, czwartek, 5 października 2023 roku. Za wieńcem od Miasta Gdańska idą prezydent Aleksandra Dulkiewicz i Andrzej Kowalczys, radny Miasta Gdańska
fot. Dominik Kulaszewicz/gdansk.pl

Gdańsk dba o pamięć bohaterów

Henryka Flisykowska-Kledzik i Hanna Pietrzkiewicz przypominają, że Miasto Gdańsk od lat przygotowuje uroczystości upamiętniające zbrodnię popełnioną przez Niemców 5 października 1939 roku na 38 obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku. W roku 2023 zaproszenia do rodzin zamordowanych bohaterów przyszły na dwa tygodnie przed 84. rocznicą i związanymi z nią obchodami. Zawierały informację o mszy św. w intencji Pocztowców w bazylice św. Brygidy, a także szczegółowy program uroczystości na Cmentarzu na Zaspie. 

Autorki przytaczają też listę 18 instytucji, organizacji społecznych i osób fizycznych, które złożyły wieńce na grobach zamordowanych Pocztowców. 

Dziennik Bałtycki pisze nieprawdę. Gdańszczan nie trzeba uczyć patriotyzmu. Nasza odpowiedź na kłamstwa

Kto co napisał i kiedy publikował?

Tymczasem “Dziennik Bałtycki” zamieścił artykuł Stanisława Balickiego, z którego wynika, że przedstawiciele Miasta nie uczcili w tym roku pamięci obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, a oprócz tego - że portal Miasta Gdańska gdansk.pl nie zamieścił okolicznościowej publikacji, przypominającej o zbrodni na Zaspie, dokonanej 5 października 1939 roku.

Mieszkańcy i władze Gdańska oddali hołd zamordowanym obrońcom Poczty Polskiej w Gdańsku

Henryka Flisykowska-Kledzik i Hanna Pietrzkiewicz zauważają, że jest to tym bardziej skandaliczne, że relacja z uroczystości zorganizowanej przez Miasto, ukazała się na stronie internetowej gdansk.pl na dwie godziny wcześniej, niż artykuł “Dziennika Bałtyckiego”. 

(Niezależnie od tego nasza redakcja przypomina, że na koniec września opublikowaliśmy na gdansk.pl zaproszenie na uroczystość na Zaspie. Towarzyszył mu rys historyczny nie tylko na temat popełnionej zbrodni, ale także o okolicznościach, w jakich doszło do wykazania w latach powojennych przed niemieckim wymiarem sprawiedliwości, że na obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku popełniono zbrodnię sądową - co poskutkowało rehabilitacją ofiar).   

Gdańsk uczci w czwartek pamięć rozstrzelanych przez Niemców obrońców Poczty Polskiej

Kłamstwa “Dziennika Bałtyckiego”

Jak rzeczywistość ma się do treści publikowanych przez “Dziennik Bałtycki”? Tytuł artykułu brzmi: ”84. rocznica rozstrzelania obrońców Poczty Polskiej. Na cmentarzu Ofiar Hitleryzmu była delegacja rządowa, zabrakło władz miasta.”. Autor, Stanisław Balicki, pisze dalej m.in.: ”W tym roku miasto nie wykazało aktywności w dniu rocznicy.” oraz ”W 2023 roku w odróżnieniu od ubiegłego, delegacji ratusza nie było też na cmentarzu w rocznicę rozstrzelania obrońców Poczty Polskiej. Okolicznościowego wspomnienia nie zamieścił również miejski portal gdańsk.pl. To dziwne, ponieważ po utracie Westerplatte, to tu przeniosła się w dużej mierze oficjalna aktywność władz miasta w rocznice związane z wybuchem II wojny światowej.”

Jest też podpis pod zdjęciem: „Na cmentarzu Ofiar Hitleryzmu była delegacja rządowa, zabrakło władz miasta”.

W liście do redakcji "DB", który jest odpowiedzią na te kłamliwe stwierdzenia, czytamy: "W imieniu Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej protestujemy przeciwko tego typu działaniom deformującym rzeczywistość i żądamy sprostowania nieprawdziwych informacji w Dzienniku Bałtyckim"

Gdańsk patriotyczny

LIST KOŁA RODZIN BYŁYCH PRACOWNIKÓW POCZTY POLSKIEJ W WOLNYM MIEŚCIE GDAŃSKU DO REDAKCJI “DZIENNIKA BAŁTYCKIEGO”:

W dniu 5 października o godzinie 21:48, na stronie internetowej Dziennika Bałtyckiego ukazał się artykuł Stanisława Balickiego pt. ”84. rocznica rozstrzelania obrońców Poczty Polskiej. Na cmentarzu Ofiar Hitleryzmu była delegacja rządowa, zabrakło władz miasta.”

W artykule padają sformułowania: ”W tym roku miasto nie wykazało aktywności w dniu rocznicy.” oraz ”W 2023 roku w odróżnieniu od ubiegłego, delegacji ratusza nie było też na cmentarzu w rocznicę rozstrzelania obrońców Poczty Polskiej. Okolicznościowego wspomnienia nie zamieścił również miejski portal gdańsk.pl. To dziwne, ponieważ po utracie Westerplatte, to tu przeniosła się w dużej mierze oficjalna aktywność władz miasta w rocznice związane z wybuchem II wojny światowej.”

Podpis pod zdjęciami brzmi: „Na cmentarzu Ofiar Hitleryzmu była delegacja rządowa, zabrakło władz miasta”.

W imieniu Koła byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolny Mieście Gdańsku, stanowczo protestujemy przeciwko publikowaniu niezgodnych z prawdą informacji.

Samorząd Miasta Gdańska, jak co roku przygotował uroczyste obchody rocznicy rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Zaproszenia zostały doręczone członkom Koła na 2 tygodnie przed uroczystością. 

Członkowie Koła byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku są głównymi beneficjentami tej uroczystości. 

Jak co roku, w zaproszeniu zawarto informację o mszy św. w intencji 38 zamordowanych na Zaspie Pocztowców oraz w intencji ich Rodzin, która ma się odbyć o godz. 10:00 w parafii Św. Brygidy w Gdańsku. Program obchodów zawierał również szczegółową informację przebiegu uroczystości przy pomniku - Mogile Obrońców Poczty Polskiej na Zaspie, które mają się odbyć się o godzinie 17:00.

Członkowie Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w dniu 5 października 2023 r. wzięli udział zarówno we mszy Świętej jak i w uroczystościach na Zaspie, w trakcie których po uroczystych przemówieniach Pani Prezydent Miasta Gdańska, Przewodniczącej Koła byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku i odczytaniu listu Prezesa Poczty Polskiej S.A. nastąpiło przewidziane w programie składanie wieńców pod pomnikiem Mogiłą Obrońców Poczty Polskiej. Wieńce składali:

 

  • Koło Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku,
  • Prezydent Miasta Gdańska,
  • Poczta Polska S.A
  • Poseł na Sejm Jerzy Borowczak,
  • Poseł na Sejm Jarosław Wałęsa
  • Urząd Marszałkowski
  • Muzeum Miasta Gdańska,
  • Muzeum II Wojny Światowej,
  • Dowódca Garnizonu Gdańsk,
  • Policja
  • Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie,
  • Związki Kombatanckie,
  • Związek Żołnierzy Wojska Polskiego,
  • Związek Inwalidów Wojennych,
  • Rodziny Katyńskie,
  • Liceum Mundurowe Spartakus im. Mieczysława Jałowieckiego
  • Technikum Łączności, 
  • Związek Piłsudczyków RP

Relacja z uroczystości na Zaspie zredagowana przez p. Izabelę Białą, zilustrowana zdjęciami p. Dominika Kulaszewicza ukazała się na oficjalnym portalu miasta Gdańska www.gdansk.pl w dniu 5 października 2023 roku, około godz. 19:00 - czyli ponad dwie godziny przed publikacją artykułu Stanisława Balickiego. 

Dlaczego w związku z powyższymi faktami, redakcja Dziennika Bałtyckiego dopuściła do ukazania się niezgodnych z prawdą informacji o godzinie 21:48 w dniu 5 października 2023 roku?

W imieniu Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej protestujemy przeciwko tego typu działaniom deformującym rzeczywistość i żądamy sprostowania nieprawdziwych informacji w Dzienniku Bałtyckim. 

 

Honorowa Prezes Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku 

Henryka Flisykowska-Kledzik


Przewodnicząca Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku
Hanna Pietrzkiewicz

FOTOGALERIA Z UROCZYSTOŚCI ZORGANIZOWANEJ PRZEZ MIASTO:

 

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord