• Start
  • Wiadomości
  • Przebudowa ul. Ogarnej. Zakończono prace na odcinku od strony Motławy

Przebudowa ul. Ogarnej. Zakończono prace na odcinku od strony Motławy

Od strony zabytkowej Krowiej Bramy można już osobiście przetestować nowo ułożony starobruk. Prace modernizacyjne w tym miejscu zostały zakończone. Wykonawcy przesuwają się na kolejny odcinek ulicy Ogarnej. Cała inwestycja powinna zakończyć się w połowie przyszłego roku. Niewykluczone jednak, że w trakcie prac odkryte zostaną nowe artefakty co może skutkować opóźnieniem robót.
20.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu brukowana ulica, nowo ułożone równe szare chodniki, wzdłuż nich kolorowe zabytkowe kamienice gdańskie
Jeden z odcinków ul. Ogarnej został już wyremontowany
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Co obecnie dzieje się na placu budowy?

- Pierwszy etap prac prowadzonych na odcinku od Krowiej Bramy został zakończony. W połowie grudnia przejdziemy do kolejnego fragmentu - w kierunku ul. Pocztowej. Istnieje szansa na znalezienie artefaktów, co może skutkować koniecznością przeprowadzenia badań archeologicznych. Z tego powodu spodziewamy się, że prace potrwają do połowy 2024 r. - informuje Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.

Na jakim odcinku zaplanowano remont ul. Ogarnej? 

Prace na tej ulicy Głównego Miasta rozpoczęły się w sierpniu 2022 r. Przebudowę ul. Ogarnej zaplanowano na odcinku od Krowiej Bramy do ul. Garbary. Po zakończeniu prac jej układ będzie nawiązywał do historycznego przebiegu. Na tej ulicy pojawi się stylizowane oświetlenie i ławki.
 
Ostateczny projekt oraz prace prowadzone były według szczegółowych wytycznych Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Od strony Krowiej Bramy odtworzono nawierzchnię jezdni z kostki, oraz ułożono betonowe nawierzchnie chodników. Sprzeciw konserwatora, który dążył do uzyskania historycznego wyglądu ulicy spowodował, że Ogarna pozbawiona będzie zieleni. Nie ma więc żadnych nasadzeń, co już budzi niedowierzanie. Kostka, choć bardzo ładna również jest krytykowana jako niewygodna dla pieszych a szczególnie dla rowerzystów. Może to być spore utrudnienie, ponieważ Ogarna jest głównym ciągiem, którym rowerzyści objeżdżali Główne Miasto.
Negocjacje z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków trwały długo i nie przyniosły rezultatów. Miasto, chcąc przeprowadzić naprawę podziurawionej nawierzchni asfaltowej oraz starych instalacji, musiało zaakceptować wszystkie zastrzeżenia urzędu konserwatorskiego.
 
W ramach inwestycji starobrukiem pokryta zostanie jezdnia także na pozostałej części ulicy, natomiast chodniki - płytką betonową. Zbudowane zostanie odwodnienie drogi, a sieci podziemne, w tym sieć wodociągowa i kanalizacja deszczowa, zostaną przebudowane. Dlatego realizacja tych robót jest koordynowana przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska i miejską spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

Wiosną odkryto artefakty

W kwietniu br., podczas prac ziemnych prowadzonych na ul. Ogarnej, wykopano fragmenty kamieniarskie w większości pochodzące z dawnego budynku, który stał przy ul. Ogarnej 55/56. Został on zbudowany pod koniec XIX w. i posiadał bogato zdobioną, neorenesansową elewację. Zachowane fragmenty miały głównie kolor piaskowy. Były to elementy gzymsów i pięknych zdobień elewacji.

Inwestycja pochłonie ponad 15 mln złotych

Przebudowa ul. Ogarnej jest realizowana w ramach programu „Rewaloryzacja ulic Głównego Miasta”. Program ten objął w ostatnich latach m.in. ul. Pańską i ul. Węglarską. 

Umowę na realizację zadania podpisano z firmą Budowlano-Drogową „PRASBET. Koszt prac to blisko 15,5 mln złotych.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna