
Czytaj także: Gdański Kongres Zdrowia Kobiet. W sobotę koniecznie odwiedź ECS
Piątek, 7 marca
Na spotkanie wokół książki „Nieczułość” Martyny Bundy, w której autorka pokazuje fragment skomplikowanej historii Polski widziany oczami kobiet, zaprasza Gdański Klub Książki. Tytuł przyniósł autorce Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od Morza” oraz Nagrodę Literacką Gryfia, nominowany był również do innych prestiżowych nagród, w tym do Nagrody Literackiej Gdynia. Piątkową dyskusję, która będzie okazją do rozmawiania o samej książce, a także o kobiecej sile i solidarności, poprowadzi Natalia Soszyńska, założycielka Gdańskiego Klubu Książki. Wydarzenie odbędzie się w piątek we foyer Dużej Sceny Teatru Wybrzeże (ul. Świętego Ducha 2, wejście od Targu Węglowego). Początek o godzinie 20:30. Wstęp wolny.
Czytaj także: Koncert Emilii Pawłowskiej - Akustycznie
Biblioteka na Strzyży – filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (ul. Fryderyka Chopina 40) w piątek zaprasza na spotkanie z Joanną Knitter i Jarosławem Ziętkiem wokół książki Antoine᾿a de Saint-Exupéry᾿ego pt.: „Mały Książę”. W programie spotkania: czytanie fragmentów utworu, śpiewanie piosenek z motywem róży i malowanie ilustracji na żywo. Początek o godzinie 17:00. Wstęp wolny.
Czytaj także: Wystawa Wojciecha Gilewicza "Zajęcia z plastyki"

Natomiast Biblioteka na Stogach (ul. Szpaki 1) zaprasza tego samego dnia na spotkanie autorskie, które będzie doskonałą okazją do zgłębienia takich fascynujących tematów, jak rola kobiet w historii sztuki, feminizm oraz ukryte znaczenia w dziełach artystycznych. Bohaterką wydarzenia będzie Sonia Kisza – autorka książki „Histeria sztuki”, historyczka sztuki, edukatorka i popularyzatorka wiedzy o sztuce, znana z popularnego profilu @histeria.sztuki na Instagramie, który śledzi ponad 70 tysięcy osób.
Autorka opowie o swojej książce, która odkrywa nieoczywiste, często zapomniane wątki w dziełach sztuki europejskiej, związane z kobiecą historią i symbolicznymi znaczeniami. Pozycja analizuje zarówno słynne, jak i mniej znane obrazy i rzeźby, rzucając na nie nowe, nierzadko buntownicze światło. To swojego rodzaju drogowskaz, jak czytać obrazy, oraz zbiór świadectw kobiet, bogiń i herosek, które kultura skazała na tortury, a potem zgubiła znaczenie ich dorobku.
Spotkanie odbędzie się w piątek, 7 marca, o godzinie 17:00. Wstęp wolny.
Czytaj także: Jak Gdańsk podniósł się z ruin? Zobacz cztery fascynujące wykłady
To jeszcze nie koniec spotkań w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku – w Bibliotece na Fali (ul. Jagiellońska 8) dowiemy się „Co skrywa ludzkie ciało?”. O zakamarkach ludzkiego ciała i jego tajemnicach opowie patomorfolożka Paulina Łopatniuk – popularyzatorka nauki, autorka bloga „Patolodzy na klatce”, za który otrzymała główną nagrodę w kategorii Media w XIV edycji konkursu Popularyzator Nauki. W 2019 roku ukazała się jej pierwsza książka „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?”, a w 2020 - „Na własnej skórze. Mała książka o wielkim narządzie”. Jej najnowsza, zatytułowana „Dama z grasiczką. Zwykłe i niezwykłe historie medyczne oczami patolożki”, ukazała się kilka miesięcy temu – i to właśnie wokół niej odbędzie się spotkanie w Gdańsku. Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny.
Czytaj także: Kontrowersyjny artysta w Łaźni
Sobota, 8 marca
Na Dużej Scenie Teatru Miniatura (al. Grunwaldzka 16) w sobotnie popołudnie odbędą się kolejne warsztaty rodzinne towarzyszące trwającemu sezonowi pod hasłem #chłopaki. Tym razem spotkanie będzie krążyć wokół tematów poruszanych w książce Janusza Korczaka „Kiedy znów będę mały”, w której narrator za sprawą krasnoludka znów staje się małym chłopcem, ale ze świadomością dorosłego. Wydarzenie odbywa się w nawiązaniu do zbliżającej się premiery spektaklu „Gdybym był dorosły” (9 marca), w którym twórcy i widzowie przyglądają się rzeczywistości z różnych perspektyw – dziecka i dorosłego.
Czytaj także: W niedzielę premiera w Miniaturze. Dla widzów 3+
Początek warsztatów o godzinie 16:00. Czas trwania: 1 h 30 min. Grupa wiekowa: 5+. Udział jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona - obowiązują zapisy przez formularz: TUTAJ.
Czytaj także: W Spichlerzach na Ołowiance wystawa Ivana Marchuka. To nagradzany artysta znany na całym świecie
Sobota-niedziela, 8-9 marca
Na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże (ul. Świętego Ducha, wejście od Targu Węglowego) w sobotę i niedzielę można oglądać „Powarkiwania drogi mlecznej” - spektakl w reżyserii Adama Orzechowskiego, na podstawie komediodramatu berlińskiego dramaturga Bonna Parka.
To swoiste political fiction, metakabaret społeczno-polityczny, którego główni bohaterowie wywodzą się z pierwszych stron gazet. Donald Trump, Kim Dzong Un czy Heidi Klum funkcjonują tu na tych samych ontologicznych zasadach – jako produkt autorskiej fantazji Bonna Parka. Z jednej strony jest to drapieżna satyra na światowe status quo, w wymiarze społecznym i politycznym, a z drugiej przejmująca diagnoza niemocy, za którą stoją największe tragedie współczesnego świata.
Spektakl grany jest w sobotę o godzinie 16:00, i w niedzielę o godzinie 19:00. Bilety: normalny 50 zł, ulgowy 40 zł (w przypadku braku wolnych miejsc możliwe do zakupienia wejściówki), do kupienia online na bilety.teatrwybrzeze.pl, oraz w kasach Teatru Wybrzeże - w Gdańsku (ul. Św. Ducha 2, wejście od Targu Węglowego) i w Sopocie (ul. Bohaterów Monte Cassino 30).
Czytaj także: Piotr Biedroń jako Neron w nowej premierze Teatru Wybrzeże

Niedziela, 9 marca
Oprowadzanie autorskie po wystawie „Warstwy” Basi Tymoszuk czeka nas w niedzielę w Klubie Żak (al. Grunwaldzka 195/197). Młoda artystka (urodzona w 1995 roku w Warszawie) opowie o wystawie i swojej twórczości – obecnie przygotowuje dyplom w pracowni prof. dr. hab. Piotra Józefowicza i dr. Marcina Zawickiego na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zarówno jej historia edukacji, doświadczenia zawodowe, jak i zainteresowania artystyczne, łączą w sobie różne dziedziny. Zawodowo zajmuje się malowaniem murali artystycznych i reklamowych. Początek o godzinie 17:00. Wstęp wolny. Tego dnia wystawa będzie czynna standardowo w godzinach 10.00 – 19.00.
Czytaj także: Nowa wystawa w NOMUS-ie
Bursztynowe warsztaty wytchnieniowe to z kolei propozycja Muzeum Bursztynu (ul. Wielkie Młyny 16). Pod okiem ekspertów wykonać będzie można samodzielnie własną biżuterię, korzystając z dawnych technik obróbki tego złocistego skarbu Bałtyku. Uczestnicy będą używać ręcznych furkadełek do wiercenia otworów, pilników do nadawania kształtu i formy oraz wstępnego szlifowania, a także materiałów do końcowej obróbki, takich jak ircha, flanela, papier ścierny i pasty polerskie. Warsztaty zaprojektował i poprowadzi Robert Pytlos, wieloletni sekretarz Światowej Rady Bursztynu, członek honorowy Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu i członek Rady Muzeum Gdańska.
Warsztaty odbędą się w niedzielę w godzinach: 11:00 - 14:00. Bilety 200 zł/os. (obejmuje zwiedzanie Muzeum Bursztynu, warsztaty, materiały i poczęstunek), dostępne w kasie i online. Liczba miejsc: 20 osób (w przypadku mniej niż 10. zgłoszeń organizator zwróci opłatę)
Czytaj także: „Odnalezione w tłumaczeniu” o kobietach. W kwietniu w IKM