• Start
  • Wiadomości
  • Promocja książki "Gdańsk. Zmieniające się oblicze miasta"

Chcesz wiedzieć, jak zmieniał się Gdańsk za czasów prezydenta Adamowicza? Sięgnij po tę książkę

W poniedziałek, 12 czerwca w Dworze Artusa w Gdańsku miała miejsce uroczysta promocja książki „Gdańsk. Zmieniające się oblicze miasta”. Jak mówi współredagujący tę publikację były gdański radny Tadeusz Gleinert jest to upamiętnienie wieloletniego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przez ukazanie zmian, które zaszły w naszym mieście podczas gdy nim zarządzał. Publikacja ilustrowana jest zdjęciami fotoreporterów naszego portalu.
12.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
książki z tytułem grafika
Wydawcami książki są Instytut Kaszubski i Stowarzyszenie Rajcy Gdańscy
mat. wydawcy

Gdańsk. Zmieniające się oblicze miasta

Publikacja "Gdańsk. Zmieniające się oblicze miasta", która w Dworze Artusa po raz pierwszy trafiła w ręce czytelników składa się z czterech rozdziałów. Pierwszy zatytułowany „Gdańsk w oglądzie akademickim" tworzy pięć tekstów. Ich autorami są Sylwia Bykowska, Lesław Michałowski, Jarosław Załęcki, Małgorzata Dymnicka oraz Rafał Gajewski wraz z Iwoną Sagan.

Na książkę składają się napisane przystępnym językiem naukowe eseje, które dokonują analizy historii Gdańska w okresie, gdy prezydentem miasta był Paweł Adamowicz, czyli od 1998 roku do tragicznej śmierci z rąk zamachowca w 2019. Autorzy dokładnie analizują ten czas w różnych wymiarach, politycznym, ekonomicznym, infrastrukturalnym, kulturowym i tożsamościowym.

Gala Pracodawców Pomorza. Jakie firmy, instytucje i osoby odebrały wyróżnienia za 2022 rok? 

grupa kobiet i mężczyzn śpiewa i gra na instrumentach
Promocję książki uświetnił występ Cappelli Gedanensis
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Autorów zaprosił do udziału w tym projekcie socjolog prof. Cezary Obracht – Prondzyński, który współredagował książkę i napisał wstęp.

- Bardzo się cieszę, że autorzy części akademickiej sprostali zadaniu. To jest pakiet wiedzy, która wbrew wszystkiemu nie jest taka prosta, łatwa i oczywista, bo nie ma opracowań monograficznych. Kiedy pisała pani doktor Sylwia Bykowska o życiu samorządowym i o polityce, to musiała przekopać się przez różne rzeczy, bo nie ma takiej monografii. To dopiero było do zrobienia, więc w tym sensie to jest fajna rzecz, bo ona wielu osobom uporządkuje pewne fakty, a sam muszę powiedzieć, że byłem wieloma faktami zaskoczony, bo już po prostu pamięć się zaciera. Kiedy to się wydarzyło, co to było? Myślę więc, że w tym sensie tytuł „Zmieniające się oblicze miasta” jest adekwatny, bo faktycznie to się zmienia i ewoluuje i warto sobie pewne rzeczy przypomnieć - mówi prof. Cezary Obracht - Prondzyński.

mężczyzna w średnim wieku siedzi pośród kobiet na widowni
Prof. Cezary Obracht - Prondzyński jest współredaktorem publikacji
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Refleksje osobiste

Drugi rozdział to aż 32 refleksje, które można nazwać obywatelskimi. Poproszono o nie różne osoby. Są wśród nich bliscy Pawła Adamowicza - żona Magdalena, córka Antonina i brat Piotr. Są również znani gdańszczanie i pomorzanie Bogdan Borusewicz, Józef Borzyszkowski, Katarzyna Hall, Janusz Rachoń czy Edmund Wittbrodt. W tym rozdziale można też znaleźć teksty osób, które na co dzień współpracowały z byłym prezydentem na przykład Adama Korola.

publiczność zajmuje wszystkie krzesła w zabytkowej dużej sali
Goście szczelnie wypłenili Dwór Artusa
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

- Zastanawialiśmy się swego czasu, w jaki sposób upamiętnić naszego przyjaciela, wieloletniego prezydenta Miasta Pawła Adamowicza. Uznaliśmy, że najlepiej będzie, jeżeli pokażemy w publikacji, jak zmieniał się Gdańsk za jego dwudziestoletnich rządów – wyjaśnia współredaktor książki Tadeusz Gleinert, były radny gdański i prezes Stowarzyszenia Rajcy Gdańscy. - Ta książka i wszyscy autorzy mówią w zasadzie o rozwoju, o zmieniającym się Gdańsku, zmieniającym się oczywiście na lepsze i wspominają również bardzo często Pawła Adamowicza jako promotora tych wszystkich działań. To jest książka poświęcona Adamowiczowi, ale mniej jest o samym Pawle Adamowiczu, a bardziej o efektach jego rządów.

starszy siwy pan stoi za mównicą
Tadeusz Gleinert przez wiele lat jako radny uczestniczył w wielu ważnych decyzjach
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Kalendarium i dokumentacja fotograficzna

Okres dwudziestu lat prezydentury Pawła Adamowicza został też dokładnie opisany w postaci kalendarium, które wypełnia przedostatni rozdział książki. Znaleźć tu można wiele faktów z życia miasta. Kalendarium otwiera inaugurująca kadencję 1998 - 2001 sesja Rady Miasta, a kończy msza św. pogrzebowa w Bazylice Mariackiej.

Bogata dokumentacja fotograficzna (aż 120 zdjęć) zgromadzona została w ostatnim rozdziale. Znaleźć tu można fotografie obrazujące nie tylko różne wydarzenia z życia miasta. Są też inwestycje, a nawet obrazy przyrody z ostatnich lat. W tej części publikacji zostały wykorzystane zdjęcia z bogatego archiwum gdansk.pl. Od wielu lat fotoreporterzy portalu Jerzy Pinkas, Grzegorz Mehring, Dominik Paszliński i Piotr Wittman, każdego dnia utrwalali i utrwalają w zbiorowej pamięci zmieniające się cały czas miasto.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej