Czym zajmie się prokuratura?
Briefing odbył się we wtorek, 30 stycznia, przed Galerią Manhattan we Wrzeszczu.
Jak podkreśla posłanka Agnieszka Pomaska, Prokuratura Okręgowa w Płocku ma zbadać sprawę domniemanego nadużycia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków przez zarząd PKN Orlen, a także przez inne osoby, powołane do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą w interesie skarbu państwa. Śledztwo prokuratury ma dotyczyć umów związanych zarówno z połączeniem spółek Lotos i Orlen, a także wyprzedaży Lotosu.
- Prokuratura wprost mówi, że mogło dojść do wyrządzenia PKN Orlen szkody majątkowej wielkich rozmiarów, nie mniejszej niż 4 mld złotych - mówi Agnieszka Pomaska. - To jest czyn zagrożony, zgodnie z artykułem 96 paragraf 1 i 3 kodeksu karnego od 3 m-cy do 3 lat więzienia.
Rozbiór Lotosu. Nadzwyczajna sesja Rady Miasta z udziałem ekspertów i pomorskich posłów
W wątku drugim prokuratura wszczyna śledztwo w związku z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych w tym przez Prezesa UOKiK, który wyraził zgody na tę fuzję i niewłaściwie zastosował ustawę, która powinna chronić tego typu transakcję.
ZAPIS WIDEO BRIEFINGU POSŁANKI AGNIESZKI POMASKIEJ:
‘Skończył się ten folwark”
- Państwo przez ostatnie 8 lat nie działało, ale nie oznacza to, że nie zacznie działać - mówi posłanka Agnieszka Pomaska. - 15 października skończył się ten folwark, skończył się ten bałagan i państwo polskie zaczęło działać. Urzędy powołane do tego, aby sprawować odpowiedni nadzór wykonują i zaczęły wykonywać swoje obowiązki. Zapewniam Państwa, że każda sprawa, którą poprzednia ekipa rządząca zamierzała zamieść pod dywan zostanie od początku do końca wyjaśniona.
Zdaniem Agnieszki Pomaskiej, sprawa wyprzedaży Lotosu pokazuje w soczewce jak służby, instytucje jak osoby publiczne powołane do konkretnych zadań po prostu tych zadań nie wykonywały - działały tylko wtedy, gdy było to wygodne politykom partii rządzącej.
Wszystkie próby przejęcia Grupy Lotos. Paweł Olechnowicz: “Zawsze Orlen, w tle wątki rosyjskie”
Po latach zamykania oczu
Zawiadomienie o wszczęciu śledztwa, jakie otrzymała posłanka Pomaska, datowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Płocku na 23 stycznia br.
Sprawa nie mogła ruszyć z miejsca za rządów PiS, choć zawiadomienia do prokuratury Agnieszka Pomaska złożyła już rok temu. Wtedy była to reakcja gdańskiej posłanki na ujawnienie obu wątków przez dziennikarzy śledczych TVN 24 i Gazety Wyborczej. Śledztwa nie mogły się rozpocząć nawet wówczas, gdy już powstał rząd Donalda Tuska, ale prokuratorem krajowym wciąż pozostawał zaufany człowiek PiS, Dariusz Barski. Dopiero w ostatnich dniach udało się odwołać go ze stanowiska, dzięki decyzjom ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara.
Według ostatnio ujawnionego raportu NIK, aktywa Lotosu zostały sprzedane co najmniej 5 mld zł poniżej wartości, a fuzja spowodowała, że państwo polskie straciło wpływ na kierunki sprzedaży około jednej piątej produkcji benzyny i oleju napędowego.
Nieprawidłowości przy sprzedaży Rafinerii Gdańskiej? Zawiadomienia do NIK i prokuratury