• Start
  • Wiadomości
  • Projekt Przeróbka i jego dzielnicowy utwór na epidemię. Posłuchaj, naprawdę pokrzepia

Projekt Przeróbka i jego dzielnicowy utwór na epidemię. Posłuchaj, naprawdę pokrzepia

Animator z MOPR, studentka Akademii Muzycznej, teatr amatorski, dzieci z dzielnicy - siły lokalne połączone w ramach Projektu Przeróbka dały niezwykły efekt w postaci piosenki z teledyskiem “Tak się zaczęło”. To muzyczna refleksja na temat pandemii covid-19 z przesłaniem od Przeróbki dla całego Gdańska.
15.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Deszczowa piosenka Emilii Cyran - kadr z teledysku do piosenki `Tak się zaczęło`
Deszczowa piosenka Emilii Cyran - kadr z teledysku do piosenki `Tak się zaczęło`
 

 

Emilia Cyran, która w jednej z pierwszych scen teledysku śpiewa z parasolem w deszczowym parku, jest także autorką słów do utworu “Tak się zaczęło”. Studentka Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku dała się już poznać z niecodziennej inicjatywy artystycznej w trakcie epidemii koronawirusa, kiedy to śpiewała szlagiery muzyczne z okna przychodni na Chełmie.

 

ZOBACZ EFEKT PROJEKTU PRZERÓBKA:

 

Chełm. Studentka zaśpiewała z okna dla mieszkańców zmęczonych epidemią koronawirusa

 

Wolontariuszka na balach seniora

“Świat na głowie stanął, z półek zniknął cały makaron (...), nad głową mąż i dzieci, praca mobilna, i joga, i dieta (...), Netflix, muzyka wszystko to lubię, lecz wyjść już chcę z domu potańczyć w klubie… - to wyjątki z “epidemicznego” tekstu piosenki autorstwa Emilii Cyran.

- Starałam się spojrzeć na doświadczenie epidemii z różnych stron: rodziny, singielki, dzieci, nawet mężczyzny, ale oczywiście w tych słowach jest bardzo dużo mnie - tłumaczy wokalistka.

Artystka nie jest związana z Przeróbką, ale pracuje tu jej przyjaciel Damian Michnowski - animator Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, pomysłodawca projektu: - Zna mnie dobrze i wie, że lubię takie działania. To on napisał podstawową melodię, ja ją dostosowałam muzycznie. Swoje dodał też Kacper Dąbrowski, a w jego domowym studio nagraliśmy piosenkę - opowiada Natalia Cyran, która jako wolontariusz jest związana z MOPR już od dłuższego czasu, przed epidemią śpiewała na dwóch balach seniora. - Takie występy cieszą mnie najbardziej, nie za każdy trzeba dostawać pieniądze. Energia bawiących się seniorów i ich wdzięczność są fantastyczne, chętnie dzielę się swoim talentem przy takich okazjach.

 

`Gadka motywacyjna` na końcu teledysku - Tomasz Biernat, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Przeróbka i aktor Grupy Teatralnej Przeróbka+
`Gadka motywacyjna` na końcu teledysku - Tomasz Biernat, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Przeróbka i aktor Grupy Teatralnej Przeróbka+
 

 

#GdańskuBędzieDobrze: edukacyjny challenge dla dodania otuchy mieszkańcom

 

Rodzice nie przestali grać

Za “gadkę motywacyjną” na końcu teledysku odpowiada z kolei Tomasz Biernat, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Przeróbka i aktor Grupy Teatralnej Przeróbka+. Do teatralnego teamu należy większość dorosłych występujących w teledysku, słowa zaczerpnięte z repertuaru Franka Kimono - także zaśpiewał jeden z aktorów. 

- Przeróbka+ działa od września 2019 roku. Od początku współpracujemy z Damianem Michnowskim, więc kiedy zaproponował udział w projekcie ku pokrzepieniu serc w tym szalonym czasie, nie wahaliśmy się - opowiada Tomasz Biernat. - Chcieliśmy też pokazać naszą dzielnicę z innej strony, jako miejsce z potencjałem, w którym mieszkają bardzo kreatywni ludzie.

Przeróbka+ to obecnie zespół siedmiu osób. Wywodzi się z grona znajomych, którzy poznali się jako rodzice dzieci z jednego przedszkola i razem przygotowywali cykliczne przedstawienia pod hasłem “Rodzice dzieciom”. Gdy ich dzieci wyrosły już z przedszkola, postanowili kontynuować teatralną działalność, salę do prób udostępniła miejscowa Szkoła Podstawowa nr 61. Grupa wystawiła już m.in. przedstawienia “Bajka o asertywności”, czy “Misz masz bajek”. Jak zapewnia Tomasz Biernat, na ich spektaklach skierowanych do dzieci, dobrze bawią się także dorośli. Teraz szykują się do nowej wersji “Kopciuszka”, ale kto wie, czy następna premiera nie będzie już przeznaczona dla dorosłej publiczności,. W trakcie epidemii na swoim profilu na Fb czytali bajki online.

 

Pobiegać z psem - w wersji epidemicznej...
Pobiegać z psem - w wersji epidemicznej...

 

To miała być zabawa

W teledysku wystąpiły także cztery młode mieszkanki Przeróbki, prezentując własne mini choreografie. Dziewczynki należą do grona 15 dzieci z dzielnicy, nad którymi opiekę objęli streetworkerzy z Fundacji Bezpiecznik.

- Na Przeróbce od blisko trzech lat prowadzimy podwórkową placówkę wspierania dzieci w formie streetworkingu, spotykamy się z nimi dwa razy w tygodniu na trzy godziny, jedne przychodzą na każde spotkania, inne rzadziej - opowiada Aleksandra Szlitter z Fundacji Bezpiecznik, która zajmuje się profilaktyką uzależnień od alkoholu i środków psychoaktywnych. - Współpracujemy z instytucjami działającymi w dzielnicy, stąd wyszła inicjatywa włączenia “naszych” dzieci do projektu. Przedstawiliśmy im pomysł, wysłuchały piosenki. Zgłosiły się cztery odważne dziewczyny, a my nie staraliśmy się nikogo namawiać - to miała być po prostu fajna zabawa.  

Czas największych ograniczeń epidemii ze zrozumiałych względów był trudny dla streetworkerów i dzieci, ale podtrzymywano kontakt online. Od 25 maja reaktywowano spotkania podwórkowe.  

 

Wokal: Emilia Cyran, Wojciech Konopka (Grupa teatralna Przeróbka+)

Słowa i muzyka: Emilia Cyran

Produkcja: Damian Michnowski (animator MOPR w Gdańsku), Kacper Dąbrowski

Mix/mastering: Kacper Dąbrowski

Teledysk: Damian Michnowski

Pomysłodawcami teledysku są: Fundacja Bezpiecznik, Grupa teatralna Przeróbka+ i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Partnerzy realizacji: Szkoła Podstawowa nr 61, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic