Sztuka także zmaga się nadprodukcją
Kultura i sztuka zmagają się obecnie z podobnymi problemami do tych, na które rozwiązań poszukuje się w innych dziedzinach - nadprodukcji i braku szacunku dla zasobów. Wiele artystów i artystek tańca i choreografii zmuszonych jest produkować wciąż nowe prace ryzykując wypaleniem twórczym i psychicznym, a ich spektakle docierają do niewielkich grup publiczności, o których uwagę walczą dziesiątki projektów artystycznych i wydarzeń medialnych. Brakuje przestrzeni, w których praca mogłaby toczyć się inaczej – z uważnością na to, co się wydarza i z otwartością zarówno na odkrywanie jak i błądzenie.
Kino na Szekspirowskim powraca. Co w programie?
Geneza projektu Przestrzenie Sztuki - Taniec
Ula Zerek, Karolina Wycisk oraz Natalia Cyrzan, które, po konsultacjach z trójmiejskim środowiskiem tańca, opracowały koncepcję tegorocznej edycji gdańskich Przestrzeni Sztuki- Taniec postanowiły zaproponować działania, które pozwolą osobom twórczym, ale także producentom związanym z tańcem oraz publiczności przekonać się, czym może być produkcja ekologiczna w sztuce. Uczestnicy programu będą zachęcani między innymi do poddawania swoich wcześniejszych prac recyklingowi i inspirowania się swoim środowiskiem naturalnym.
Już nie Rudy, ale wciąż KOT. Klub na Garncarskiej znów działa - kultura i kulinaria
Na czym polega program?
Program jest nastawiony przede wszystkim na wsparcie lokalnych artystek i artystów. Z myślą o nich realizowany będzie program rezydencji artystycznych, które odbędą się w sierpniu i we wrześniu przy Targu Rakowym 11 [terminy: 26 sierpnia – 8 września oraz 14–27 września. Zgłoszenia do 22 lipca!]
Z kolei w październiku, w Stacji Orunia GAK, publiczność będzie mogła uczestniczyć w pokazach spektakli tanecznych i choreograficznych. Jednym z nich będzie produkcja kameralna wyłoniona w ramach otwartego naboru.
W tym samym miesiącu zainaugurowana zostanie Akademia Zrównoważonej Produkcji – program szkoleniowy dla producentek i producentów sztuk performatywnych.
W listopadzie odbędzie się premiera spektaklu tanecznego dużego formatu, a osoby profesjonalnie zajmujące się tańcem będą mogły wziąć udział w coachingach choreograficznych.
Oprócz tego regularnie będą odbywać się międzypokoleniowe warsztaty Roztańczone Rodziny oraz projekcje i prelekcje w ramach cyklu Kino Tańca.
O wszystkich naborach skierowanych do osób zajmujących się tańcem i produkcją sztuk performatywnych oraz wydarzeniach artystycznych i edukacyjnych można dowiadywać się ze strony IKM oraz mediów społecznościowych programu Przestrzenie Sztuki – Taniec.
Program Przestrzenie Sztuki – Taniec jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Operatorem programu w Gdańsku w roku 2024/2025 jest Instytut Kultury Miejskiej.
oprac. IB