• Start
  • Wiadomości
  • Program dla dwojga. Podsumowano czwartą edycję „Mentora”. ZDJĘCIA I FILM

Program dla dwojga. Podsumowano czwartą edycję „Mentora”. ZDJĘCIA I FILM

Nauka języka koreańskiego, gry na flecie czy wspinaczka - to niektóre pasje, które dostały szansę na rozwój dzięki „Mentorowi - Gdańskiemu Programowi Stypendialnemu”, zainicjowanemu w 2012 roku przez śp. prezydenta Pawła Adamowicza. W sobotę, 9 marca, w Oliwskim Ratuszu Kultury odbyła się gala podsumowująca 4. edycję tego programu.
10.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wsparcie merytoryczne, finansowe, ale przede wszystkim oparte o ciepło, kontakt i wzajemność - taką spuściznę zostawił po sobie Paweł Adamowicz w postaci programu Mentor
Wsparcie merytoryczne, finansowe, ale przede wszystkim oparte o ciepło, kontakt i wzajemność - taką spuściznę zostawił po sobie Paweł Adamowicz w postaci programu Mentor
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Mentor - Gdański Program Stypendialny powstał po to, aby zdolne dzieci i młodzież miały szansę na realizację swoich pasji. Rodzice wiedzą najlepiej, że rozwój dzieci kosztuje często niemałe pieniądze. Dlatego program dedykowany jest tym, którzy mają pomysł na siebie, ale brakuje im środków, by móc ten pomysł realizować.

 

Mentor i Mentee, czyli program dla dwojga

Z jednej strony mamy dziecko, ucznia, uczennicę, kogoś kto ma pomysł i cel do zrealizowania. Do tej osoby zostaje przydzielony mentor, który na zasadzie wolontariatu, ma chęć podzielenia się swoją wiedzą, umiejętnościami i także, a może przede wszystkim, swoim czasem. To, co niezmiernie ważne w tym programie, to fakt, że zrzesza on osoby z różnych kręgów, osoby, które z własnej, nieprzymuszonej woli chcą razem pracować. Relacje, które powstają, oparte są na wzajemności i przenikaniu. A zdarza się i tak, że w trakcie trwania programu rodzą się przyjaźnie. Tak było w przypadku Wiktorii i Anny. Wiktoria uczyła się gry na flecie w szkole muzycznej. Jednak postawa nauczycieli, którzy często uczyli krzykiem, zniechęciła dziewczynę do kontynuacji nauki po ukończeniu szkoły.

- Po pewnym czasie jednak poczułam, że chciałabym kontynuować naukę, tylko że nie miałam już w jaki sposób tego zrobić - przyznaje Wiktoria Baranowska. - Flet był bardzo drogi, lekcji nie miał kto poprowadzić, więc postanowiłam zgłosić się do tego programu.

- W pewnym momencie miałam problem, jak nazwać tę relację - wyjaśnia Anna Jankowska, mentorka. - Wiktoria nie była ani znajomą, ani uczennicą, stała się przyjacielem.

 

7 lat gry w piłkę nożną, kilometr przebiegnięty w 2 minuty i 52 sekundy - Maciej Węgrzyński to osoba, której największą pasją jest sport
7 lat gry w piłkę nożną, kilometr przebiegnięty w 2 minuty i 52 sekundy - Maciej Węgrzyński to osoba, której największą pasją jest sport
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Zuzannę i Ilonę połączyło zafascynowanie Azją. Zuzę pierwotnie zainteresowała koreańska muzyka. Pomyślała, że chciałaby się nauczyć języka japońskiego. Finalnie stanęło jednak na koreańskim.  

- Mieszkałam w Azji przez chwilę - wyjaśnia Ilona Bartusz, mentroka Zuzanny. - Od pierwszego spotkania wiedziałyśmy, że mamy wspólną pasję. Zuzia także bardzo dużo wniosła do mojego rozwoju w tym temacie. Pomogałam jej głównie przy nauce języka, ale nie tylko. Chodziłyśmy na wystawy, byłyśmy na Fecie (red. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych), gdzie bardzo chciałyśmy spotkać koreńskiego muzyka. Udało nam się to. Zuzia zdobyła się na odwagę, by powiedzieć kilka zdań w języku koreańskim.

 

Zobacz relację z gali

 

Pomimo młodego wieku, Zuzanna już wie, że chce studiować sinologię, a późniejsze życie zawodowe wiąże z Azją. Gdy o tym opowiada, w jej oczach widać błysk. Ten błysk potrafił doskonale rozpoznać pomysłodawca tego programu. Był nim śp. Paweł Adamowicz. Prezydent Gdańska przez długie lata wspierał finansowo młodych i zdolnych uczniów, których rodzice nie mieli funduszy na rozwój swoich dzieci. Paweł Adamowicz finansował te stypendia z własnej kieszeni.

 

Konrad Ambroziak jest wielkim miłośnikiem komunikacji miejskiej. W zdobyciu wiedzy i rozwoju tej pasji pomógł mentor w osobie Grzegorza Szczuki - dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku
Karol Ambroziak (po lewej) jest wielkim miłośnikiem komunikacji miejskiej. W zdobyciu wiedzy i rozwoju tej pasji pomógł mentor w osobie Grzegorza Szczuki - dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

- Pan prezydent przyszedł do Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej i zapytał, jak moglibyśmy to robić razem, na większą skalę - opowiada Marianna Sitek-Wróblewska z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej. -  Miał oko do wyszukiwania ludzi, miał intuicję. Widział, kiedy napotkani ludzie mieli cel, ale też, kiedy mają kłopot w osiągnięciu tego celu.

- Paweł uważał, że takich ludzi jak on, ludzi, którzy do czegoś w życiu doszli i chcieliby się tym podzielić, jest więcej - dodał Piotr Wróblewski z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, prywatnie mąż pani Marianny.

W taki sposób, w 2012 roku, ruszył program, który koordynowany jest przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznej, a realizowany jest przy wsparciu Gdańskiej Fundacji Oświatowej, Uniwersytetu Gdańskiego i Miasta Gdańska. W ciągu czterech edycji programu, wsparcie otrzymało 51 osób.

 

- Dzięki temu programowi mogłem poczuć się jak prawdziwy sportowiec - powiedział Dawid Dunajski
- Dzięki temu programowi mogłem poczuć się jak prawdziwy sportowiec - powiedział Dawid Dunajski (po prawej)
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Pieniądze, czyli 200 złotych miesięcznie, które otrzymuje stypendysta, pochodzą od darczyńców. Program jest finansowany przez firmy, ludzi dobrej woli, którym przyświeca idea wspierania drugiego człowieka w osiąganiu ich indywidualnych celów.

- Będzie piąta edycja, jeżeli znajdziemy potencjał finansowy. Potencjał ludzki już jest - dodaje Marianna Sitek-Wróblewska z GIFS. 


Lista laureatów 4. edycji programu Mentor:

  1. Małgorzata Stadnik
  2. Maciej Węgrzyński
  3. Dawid Dunajski
  4. Karol Ambroziak
  5. Nazarii Kowalyshyn
  6. Zuzanna Roszak
  7. Sylwester Pepliński
  8. Julia Raczyńska
  9. Klaudia Gajewska
  10. Oktawia Domagalik
  11. Wiktoria Baranowska
  12. Jacek Jeremiejczyk

Więcej informacji nt. programu znajdziesz TUTAJ


TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka