• Start
  • Wiadomości
  • Profesor Piotr Lorens, urbanista z Politechniki Gdańskiej, został nowym architektem miasta

Profesor Piotr Lorens, urbanista z Politechniki Gdańskiej, został nowym architektem miasta

Profesor nauk technicznych, doktor habilitowany w dziedzinie urbanistyki i planowania przestrzennego, stypendysta Fulbrighta. Człowiek, który jest zarówno teoretykiem, jak i praktykiem w dziedzinie architektury i urbanistyki. Od wielu lat związany z Politechniką Gdańską, gdzie kształcił kolejne pokolenia studentów. Od kwietnia także na czele nowo powstałego Biura Architekta Miasta.
18.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Profesor Lorens pozuje do zdjęcia na Górze Gradowej. Stoi przodem do lewego marginesu zdjęcia, ale twarz ma skierowana prosto w obiektyw aparatu. Ręce opiera na pomalowanej na czarno metalowej barierce punktu widokowego, na którym stoi. To mężczyzna około szcześćdziesiątki, o okrągłej twarzy, bardzo krótko ostrzyżony, Ubrany jest w popielaty płaszcz, pod szyją szalik w bordowej tonacji, na dłoniach - czarne skórzane rękawiczki. Za sylwetką profesora rozpościera się panorama starego Gdańska z widoczną po prawej wieżą kościoła św. Katarzyny, a po prawej - wyniosłą wieżą Bazyliki Mariackiej i wieżą Ratusza Głównomiejskiego
Zielona Strategia Gdańska, Gdańsk Południe, spójna wizja ukształtowania przestrzeni Śródmieścia - profesor Piotr Lorens ma jasno sprecyzowane plany dotyczące obszarów, jakimi będzie chciał zająć się w pierwszej kolejności
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

 

Ogłaszając konkurs, prezydent Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła główne zadania i wyzwania, jakie staną przed osobą, która obejmie to stanowisko. Dziś ogłaszając prof. Lorensa architektem miasta, prezydent mówiła:

- Chcemy by osoba, która została architektem, zajęła się porządkiem urbanistycznym i wizją architektoniczną zwłaszcza w obszarach, które są strategiczne i prestiżowe, ale też konfliktowe. Cieszę się, że do naszej drużyny dołączył Piotr Lorens profesor nauk technicznych, który pracę w urzędzie rozpocznie za miesiąc.

 

Zadania architekta miasta

Do głównych zadań architekta będzie należało m.in.: kreowanie wizji i strategii rozwoju przestrzennego, prowadzenie analiz urbanistycznych na potrzeby wybranych inwestycji i inicjowanie dyskusji – w tym z udziałem inwestorów i społeczności lokalnej - nad kształtem architektonicznym ważniejszych inwestycji i kluczowych przestrzeni publicznych, inicjowanie dialogu społecznego i poszukiwanie najlepszych rozwiązań dla obszarów konfliktowych/strategicznych w zakresie zagospodarowania przestrzeni miejskiej, inicjowanie projektów planów miejscowych.

- Na czym mi szczególnie zależy to na wykorzystaniu, dla przyjaznych przestrzeni, umiejętności Piotra Lorensa, polegających na zbieraniu głosów płynących z różnych stron i wypracowywaniu kompromisów. Kompromisy wbrew temu, co się mówi, nie są takie złe. Biuro Architekta Miasta powstaje z połączenia dwóch komórek. Wyzwań jest sporo przed nowym architektem miejskim, ale wierzę, że swoje bogate doświadczenie Piotr Lorens będzie wykorzystywał w pracy dla Gdańska – mówiła prezydent podczas konferencji.

 

Wybór dla rozwoju miasta

W konkursie na stanowisko architekta wzięło udział pięciu kandydatów. Czworo z nich spełniło wymogi formalne i przedstawiło swoją wizję miasta komisji konkursowej, w skład której wszedł m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. Dziś tak mówił o dokonanym wyborze:

- Wszystkie te wizje, które zostały przedstawione, dotykały wyzwań, przed którymi stoi Gdańsk. To, co najbardziej trafiło do komisji i przekonało nas, że wybór pana profesora jest wyborem najlepszym to fakt, że z jednej strony ma on wizję, wie jak i w jakim kierunku Gdańsk powinien się zmienić, ale z drugiej strony ma również świadomość wszystkich uwarunkowań prawnych, wszystkich uwarunkowań związanych z różnymi interesariuszami funkcjonującymi w obszarze miasta. Profesor ma także znajomość wszystkich elementów związanych z procesem budowlanym i świadomość, że jego rolą będzie budowanie, na podstawie swojego autorytet relacji z interesariuszami działającymi w przestrzeni miasta.

 

W spotkaniu medialnym prof. Piotrowi Lorensowi towarzyszyli prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i mieszkalnictwa - Na czym mi szczególnie zależy to na wykorzystaniu, dla przyjaznych przestrzeni, umiejętności Piotra Lorensa, polegających na zbieraniu głosów płynących z różnych stron i wypracowywaniu kompromisów. Kompromisy wbrew temu, co się mówi, nie są takie złe - powiedziała prezydent Dulkiewicz
W spotkaniu medialnym prof. Piotrowi Lorensowi towarzyszyli prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i mieszkalnictwa - Na czym mi szczególnie zależy to na wykorzystaniu, dla przyjaznych przestrzeni, umiejętności Piotra Lorensa, polegających na zbieraniu głosów płynących z różnych stron i wypracowywaniu kompromisów. Kompromisy wbrew temu, co się mówi, nie są takie złe - powiedziała prezydent Dulkiewicz
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Nowa funkcja, pierwsze wyzwania

- Był to bardzo interesujący, ale także niosący wiele wyzwań konkurs. Mam nadzieję, że moje doświadczenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne związane z kształtowaniem struktur miejskich związanych z transformacją miasta, z planowaniem jego rozwoju przyda się miastu Gdańsk. Razem osiągniemy sukces i zbudujemy miasto przyjazne. Miasto, w którym przestrzeń będzie nie elementem ożywionych dyskusji na bardzo wysokim tonie, ale zagadnieniem, które jest dyskutowane dokładnie i dogłębnie, zanim zapadną decyzje - powiedział prof. Lorens.

Zielona Strategia Gdańska, Gdańsk Południe, spójna wizja ukształtowania przestrzeni Śródmieścia - Dyrektor Biura Architekta ma jasno sprecyzowane plany dotyczące obszarów, jakimi będzie chciał zająć się w pierwszej kolejności.

- Wśród spraw, którymi chcę się zająć na początku, będzie nazwijmy to zielona strategia Gdańska. W moim przekonaniu to jedna z najważniejszych rzeczy, jaka przed nami stoi. To jest zastanowienie się, w jaki sposób można zazielenić miejską przestrzeń. Musimy rozważyć wszystkie pojawiające się pomysły i idee, by wprowadzić większą ilość zieleni. Gdańsk ma tutaj znakomite warunki środowiskowe. Te prace już się toczą, ale chciałbym zintensyfikować te działania – mówił Piotr Lorens.

Prof. Piotr Lorens rozpocznie pracę w Urzędzie Miejskim w kwietniu 2021 roku.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna