
Czytaj także: Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego
- Tytuł doktora honoris causa to najwyższa godność honorowa w uczelni. W Uniwersytecie Gdańskim nagradzamy nią wybitne osobistości, które mają wpływ nie tylko na naukę, ale też na nasze, również pozaakademickie, życie - powiedział prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. - Nie tylko honorujemy zasłużone osobistości, ale również wzbogacamy w ten sposób swoją społeczność o ich doświadczenie i mądrość. Banalne, ale prawdziwe jest stwierdzenie, że historia tworzy się każdego dnia, umożliwia nam zrozumienie teraźniejszości i przygotowanie się na przyszłość, pozwalając korzystać z doświadczeń poprzednich pokoleń.
Profesor Pomian. Jakie związki z z Gdańskiem?
Prof. Krzysztof Pomian jest ósmym historykiem i siedemdziesiątą drugą osobą, która otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. W komisji opiniującej przyznanie godności honorowej zasiedli: dr hab. Arkadiusz Janicki, dziekan Wydziału Historycznego UG, prof. UG, prof. dr hab. Stanisław Rosiek i prof. dr hab. Wiesław Długokęcki, natomiast recenzentami byli prof. dr hab. Tomasz Jasiński, prof. dr hab. Antoni Ziemba oraz prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk.
Czytaj także: Od uzależnień behawioralnych po nanomedycynę. 21. Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena przyznane
Prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk wygłosiła także laudację. W swoim wystąpieniu nawiązała do początków kariery naukowej prof. Krzysztofa Pomiana na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił rozprawę doktorską w 1965 r. oraz habilitacyjną w 1968 r. - w tym samym roku został wyrzucony z uczelni za udział w wydarzeniach marcowych.
- Profesor zaangażował się w przygotowywanie aplikacji Gdańska do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Przez wiele lat wspierał swą wiedzą konstruowanie wystawy stałej Muzeum II Wojny Światowej jako członek Kolegium Programowego - wymieniała laudatorka. - W latach 2008-2016 był członkiem jury nagrody literackiej „Europejski Poeta Wolności” i regularnie przyjeżdżał do Gdańska na posiedzenia tego gremium, przy okazji wygłaszając wykłady i odczyty.
Po laudacji Dziekan Wydziału Historycznego prof. UG Arkadiusz Janicki odczytał dyplom, a rektor prof. Piotr Stepnowski na podstawie uchwały Senatu UG oficjalnie nadał prof. Krzysztofowi Pomianowi tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego za „odważne podążanie nie przetartymi ścieżkami wiedzy i poszukiwanie prawdy; za wyznaczanie nowych obszarów badawczych; za wkład w rozwój globalnej humanistyki oraz za badania nad dziejami muzealnictwa światowego”.
Transgresje. Przekraczanie granic w kulturze europejskiej
O więzi z Gdańskiem opowiedział także sam prof. Krzysztof Pomian w swoim wykładzie. Poza doświadczeniami wymienionymi przez prof. Małgorzatę Omilanowską-Kiljańczyk, wspomniał także o współpracy z gdańskim wydawnictwem słowo/obraz terytoria oraz o nagrodzie Neptun, którą w 2018 r. otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.
Czytaj także: Uniwersytet Gdański stworzył grę promującą język polski i historię Gdańska. Dla każdego
Znacząca część wystąpienia prof. Krzysztofa Pomiana była poświęcona transgresji. W szczególności przekraczaniu granic w kulturze europejskiej i skutkom tych działań, od wojen religijnych, przez kolonizację, po historię najnowszą. Sam dobór tematu wykładu był subtelnym ukłonem w stronę Gdańska, jako że „Transgresje” to tytuł serii wydawniczej redagowanej przez silnie związaną z Gdańskiem prof. dr hab. Marię Janion.

- Transgresja zainicjowana przez dynamikę poznawczą zaowocowała bowiem w XX wieku kolejnym przekroczeniem granic człowieczeństwa na niebywałą skalę, wpierw w okopach pierwszej wojny światowej, a później w zbrodniach totalitaryzmów: w Zagładzie i w Gułagu. Historia transgresji była historią tworzenia i postępów, a zarazem historią destrukcji i bestialstwa. Czy mogła być inna? Jednomyślnej odpowiedzi nie ma i być nie może. Czy może i powinna być inna w przyszłości? A jeśli tak, to jak spowodować, by była? - zakończył wystąpienie prof. Krzysztof Pomian.
Gratulacje od prezydent Gdańska
Gratulacje nowemu doktorowi honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego złożył w imieniu Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska jej zastępca Piotr Grzelak. W liście gratulacyjnym Pani Prezydent szczególnie podziękowała za promowanie przez profesora wartości europejskich i projektu wspólnej Europy. Następnie w imieniu wojewody Pomorskiej Beaty Rutkiewicz głos zabrał wicewojewoda Emil Rojek, który podziękował prof. Krzysztofowi Pomianowi za całokształt jego działalności naukowej, dydaktycznej oraz muzealniczej.
Czytaj także: Co interesuje młodych ekonomistów? Nagrodzono najlepsze prace magisterskie i licencjackie
Uroczystość zakończył występ Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego. Asystent Dyrygenta Filip Cieszyński wykonał Preludium Des-dur Op.28 Nr 15 Fryderyka Chopina, nazywane także preludium deszczowym, a chórzyści zaśpiewali pieśń Indian południowoamerykańskich z plemienia Keczua pt. „Hymn do słońca”.