• Start
  • Wiadomości
  • Prof. Rafał Wnuk p. o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej

Prof. Rafał Wnuk został p. o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz powołał prof. dr. hab. Rafała Wnuka na stanowisko p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Profesor Rafał Wnuk zacznie pełnić obowiązki dyrektora od 1 kwietnia.
19.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia mężczyznę w średnim wieku o intensywnym wyrazie twarzy, który stoi na pierwszym planie. Ma krótkie, nieco siwiejące włosy, jest ubrany w ciemny golf oraz szarą marynarkę. Jego spojrzenie jest skupione, a twarz lekko zaciągnięta, co może sugerować powagę sytuacji lub głębokie zamyślenie. W tle rozmyte postacie ludzi sugerują, że mężczyzna znajduje się w miejscu publicznym, być może na jakimś zgromadzeniu lub wydarzeniu, gdzie przeważa starsze pokolenie. Atmosfera zdjęcia jest poważna i formalna.
Prof. Rafał Wnuk
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej

Prof. Rafał Wnuk pracował już w Muzeum II Wojny Światowej, jest też współautorem scenariusza wystawy głównej Muzeum i autorem dużej części jej treści. Z Muzeum odszedł w 2017 roku jako kierownik Działu Naukowego.

Prof. Wnuk zastąpi na stanowisku dyrektora MIIWŚ dr. hab. Grzegorza Berendta, którego minister Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 2 lutego br. (z dniem 31 marca). 

Grzegorz Berendt odwołany. Będzie nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej 

Kim jest Rafał Wnuk

Rafał Wnuk ma 57 lat, jest historykiem, politologiem i muzealnikiem, profesorem nauk humanistycznych.

Opublikował ok. 100 artykułów naukowych poświęconych historii II wojny światowej, powojennej konspiracji antykomunistycznej w Europie Środkowej i Wschodniej, pamięci kulturowej oraz kwestiom związanym z upamiętnieniem i muzeami.

W latach 2002-2010 był redaktorem naczelnym półrocznika IPN pt. „Pamięć i Sprawiedliwość”, a w latach 2001-2007 kierował zespołem przygotowującym „Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956”.

Rafał Wnuk od 2008 roku wykłada w swojej alma mater - Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pochodzi z Zamojszczyzny.

W 2014 roku otrzymał Nagrodę im. Jerzego Giedroycia jako współautor książki „Wojna po wojnie. Antysowieckie podziemie w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1944-1953”, w 2009 roku zaś Srebrny Krzyż Zasługi za wkład w dokumentowanie i upamiętnianie prawdy o najnowszej historii Polski.

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów