Prof. Krzysztof Pomian - dzisiaj spotkanie autorskie. Transmisja na gdansk.pl

Gość jest rzadki, dosłownie i w przenośni. We wtorek, 25 kwietnia, z publicznością spotka się prof. Krzysztof Pomian - legendarny wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, który w latach 70. z powodu represjonowania przez władze PRL wyemigrował do Francji. Współcześnie z Gdańskiem prof. Pomiana łączy m.in. wydawnictwo słowo/obraz terytoria, w którym ukazuje się właśnie I tom monumentalnego dzieła „Muzeum. Historia światowa". Spotkanie w bibliotece ECS rozpocznie się o godz. 18. 
24.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Starszy mężczyzna - uśmiechnięty, łysawy, w okularach. Siedzi przy stole, na którym podpisuje egzemplarz książki. Po prawej widzimy profil osoby, która poprosiła o autograf
Prof. Krzysztof Pomian w październiku 2014 roku, w gdańskim Instytucie Kultury Miejskiej, na premierze polskiego wydania monografii "Porządek czasu"
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Wieczór autorski Krzysztofa Pomiana - we wtorek

Jeśli o kimkolwiek z żyjących Polaków można powiedzieć, że należy do czołówki europejskiej humanistyki - to przede wszystkim o Krzysztofie Pomianie. Profesor od dekad mieszka we Francji, w kraju bywa rzadko. Raz na kilka lat bywa w Gdańsku ze względu na kontakty z redakcją “Przeglądu Politycznego” i z wydawnictwem słowo/obraz terytoria, któremu powierza polskie edycje swoich książek. Najnowsza z nich - I tom monumentalnego dzieła „Muzeum. Historia światowa" - jest okazją do wizyty Krzysztofa Pomiana w naszym mieście i spotkania z czytelnikami.

Wieczór autorski z profesorem Krzysztofem Pomianem odbędzie się we wtorek, 25 kwietnia, od godz. 18.00 w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności. Wstęp wolny.

Transmisja na www.gdansk.pl.  

Rozmowę z Autorem poprowadzi dr Anna Sobecka. I tom dzieła „Muzeum. Historia światowa" będzie dostępny przed spotkaniem, w promocyjnej cenie.

Nagrody dla książki o kolekcjonerach i kulturze Gdańska XVII-XVIII wieku

Krzysztof Pomian - o czym jest ta książka

Wydawnictwo tak opisuje najnowszą pracę prof. Pomiana: 

Światowa historia muzeum - polityczna, społeczna i kulturowa - nie została dotąd opisana. Nigdy nie była też jednorodna ani moralnie przejrzysta. Składają się na nią zarówno dobrowolne dary, zakupy czy strategie dyplomatyczne, jak i kradzieże, fałszerstwa i wojny. To dzieje architektury i sztuki, lecz także dzieje handlu, prawa, nauki i techniki, w oderwaniu od których idea muzeum nie mogłaby się odnawiać.

Pierwszy tom dzieła Krzysztofa Pomiana, zatytułowany „Od skarbca do muzeum" kieruje się ku źródłom. Rekonstruuje proces kształtowania się nowożytnego projektu „muzeum”. Pokazuje, w jaki sposób - i w jakim zakresie - oświeceniowe muzea sztuki i muzea archeologiczne stały się następcami antycznych grobowców i skarbców.

Profesor Krzysztof Pomian - kim jest

Urodził się w 1934 roku w Warszawie. W latach II wojny światowej zesłany z rodziną do Kazachstanu, gdzie w łagrze zmarł jego ojciec. Powrót z matką do Polski w roku 1946. Jako nastolatek należał do Związku Młodzieży Polskiej. W latach 1952-57 studiował na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił doktorat z filozofii, następnie uzyskał habilitację. Jego nauczycielami byli Tadeusz Kotarbiński, Leszek Kołakowski i Bronisław Baczko. W roku 1966, po wygłoszeniu krytycznego wobec partii referatu, Krzysztof Pomian został wykluczony z PZPR, do której należał od czasów studenckich. W 1968 stracił pracę na UW za poparcie uczestników wydarzeń marcowych. W grudniu 1975 roku podpisał List 59 - protest przeciwko zmianom w konstytucji, którą ówczesne władze postanowiły “wzbogacić” zapisami o kierowniczej roli PZPR w państwie i o wieczystym sojuszu z ZSRR.

W drugiej połowie lat 70. Krzysztof Pomian wyemigrował do Francji. Współpracował z paryską Kulturą Jerzego Giedroycia. Wykładał między innymi w École des hautes études en sciences sociales, École du Louvre i Université de Genève.

W roku 2001 objął funkcję dyrektora naukowego Muzeum Europy w Brukseli. Jest jednym z twórców tej instytucji, która przypomina, jak kształtowała się europejska wspólnota historyczna i kulturowa na przestrzeni ponad dwóch i pół tysiąca lat.

Członek Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, Ateneo Veneto w Wenecji i Accademia Clementina w Bolonii. Laureat prestiżowej francuskiej nagrody literackiej Prix Femina 2022 za całokształt twórczości. W roku 2012 odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Książki Krzysztofa Pomiana wydane przez słowo/obraz terytoria - TUTAJ

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria uczciło 25-lecie. Prezes Stanisław Rosiek ogłosił, że odchodzi

TV

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy i turyści świętowali pod “Sobieskim”